"Бидний хамар хаана байна": хүүхдэд биеийн хэсгүүдийг харуулахыг хэзээ, хэрхэн заах вэ? Танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээл “Биеийн хэсгүүдийг судлах Хүүхдэд зориулсан биеийн хэсгүүдийг судлах

18.06.2020

Доор үзүүлсэн хичээлүүдийн тусламжтайгаар хүүхдийнхээ эргэн тойрон дахь ертөнц болон өөрийнхөө талаарх мэдлэгийг төрөлжүүлээрэй. Биеийн зарим хэсгийг бага насны хүүхдэд ч судлах боломжтой.

Баяжуулах үйл ажиллагааг долоо хоногт хоёр удаа заавал хийх хичээлийг дуудахын оронд үйл ажиллагааны бүдүүвч төлөвлөгөө болгон ашигла. Сурах үедээ тогло, тоглож байхдаа сур!

Хичээл 1.

Хичээлийн зорилго: хүүхэддээ биеийн хэсгүүдийн нэрийг зааж өг

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: харааны санах ой, сонсголын санах ой, зургийг нэрээр нь тааруулах, биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар.

Зааварчилгаа:

Энд биеийн хэсгүүдтэй картуудын багц байна. Тэднийг хүүхэдтэйгээ хамт хянаж үзээрэй. Хэрэв таны хүүхэд аль хэдийн зарим хэсгийг мэддэг бол тэр өөрөө үүнийг харуулахдаа баяртай байх болно. Бүх хэсгүүдийг нэг дор эзэмших гэж бүү оролдоорой, энэ нь физиологийн шалтгааны улмаас боломжгүй юм. Хичээлийг хэзээ ч эрүүдэн шүүх болгон хувиргаж болохгүй, хэрэв хүүхэд сонирхолгүй бол хичээлээ хойшлуул. Бүх зүйлд пропорциональ мэдрэмж байх ёстой гэдгийг санаарай.

Зургийг хар, нэрийг нь тодорхой хэл, жишээлбэл, уруул. Дараа нь бид уруулаа, дараа нь хүүхдийн уруулыг харуулна. Хэрэв хүүхэд хараахан ярьж амжаагүй, биеийн хэсгүүдийг дуудаж амжаагүй бол гараа уруул руу нь тавь. Ингэснээр хүүхэд уран хэллэгийг сурах болно. Үүний үр дүнд энэ нь түүнд үгсийн цаашдын дуудлагад тусална.

Хэрэв таны хүүхэд ядарсан бол хичээлээ дуусга. Хялбар давтахаас эхлээд дараа нь буцаж ирээрэй.

Хичээл 2.

Хичээлийн зорилго: Хүүхдэдээ биеийн хэсгүүдийн нэрийг зааж өг

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: харааны санах ой, сонсголын ой санамж, биеийн хэсгүүдийг өөртөө тодорхойлох чадвар. Тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, анхаарал, авхаалж самбаа хөгжүүлэх.

Зааварчилгаа.

Өмнөх хичээлээс биеийн хэсгүүдийг давт. Зурган дээрх шаардлагатай хэсгийг нэрлэж харуулахыг хүс. Хэрэв та хүүхдээ өөрөө хувцасладаг бол бүх үйлдлээ байнга ярь. Жишээлбэл, гараа дотогшоо оруулъя, хуруугаа бээлий, хөлөө гутлаар нууцгаая. Өвлийн улиралд Санта Клаустай, зун нартай нуугдаж тогло. Хүүхдээ хацраа хяруунаас, чихээ нарнаас нуухад урь. Үүний үр дүнд хүүхэд биеийн хүссэн хэсгийг дурдахад тэр үүнийг нуух эсвэл харуулах ёстой.

Хичээл 3.

Хичээлийн зорилго: Хүүхдэдээ биеийн хэсгүүдийн шинэ нэрийг зааж, шүлэг сур

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийг өөртөө тодорхойлох чадвар. Тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, ерөнхий Идэвхтэй хөдөлгөөн хийх. Даалгаврыг чихээр гүйцэтгэх чадвар, жишээлбэл, тоглоомын хэлбэрээр.

Зааварчилгаа:

Хэллэгийг сур, уншихад тодорхой үйлдэл хийдэг.

Ам, хамар, толгой,чих, хацар, дух, нүд,

(бид өөрсдөдөө эсвэл нялх хүүхдэд, хэрэв түүн дээр байгаа бол өөрийн гараар эсвэл хүүхдийн гараар эд ангиудыг харуулдаг)

Мөр, дээд гар, хүзүү, цээж

(бид мөрөө бага зэрэг алгадаж, хүзүүг нь цохиж, хуруугаараа цээжийг нь цохино)

Юу ч бүү март.

(бид гараа хажуу тийш нь сунгав)

Гар-алгаа-алга-алга,

(Бид алгаа таших)

Хөлийн дээд талд,

(Бидний хөлийг цохих)

Энд нэг удаа, тэнд нэг удаа,

(толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Энэ бол үгүй, гэхдээ энэ нь тийм.

(үгүй эсвэл тийм гэж толгой дохио)

Хичээл 4.

Хичээлийн зорилго:

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:бусдын биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, харандаа барих чадвар, зурах чадвар.

Зааварчилгаа:

Зургийг хар, жишээлбэл, биеийн аль хэсэг нь хаана байгааг асуу.

Хүүхдээ нэрнээс нь биеийн хэсэг хүртэл зураас зурахад урь.

эсвэл эхний сонголт танд хэцүү санагдаж байвал биеийн хүссэн хэсгийг дугуйл.

Хичээл 5 .

Хичээлийн зорилго: нүүрний хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: нүүрний хэсэг ба нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, нарийн ширийн зүйлээс ерөнхий дүр зургийг бүтээх чадвар, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, цавуу хэрэглэх ур чадвар.

Зааварчилгаа.

Эхний хичээлийн зургууд таны хүүхдэд ойлгомжгүй байвал эхний хичээлийн зургуудыг ашиглана уу эсвэл нүүрний бие даасан хэсгүүдийн хоосон зайг өөрөө хий. Картононоос зууван нүүр гарга. Хүүхдээ эдгээр хэсгүүдээс хүний ​​царай гаргахад урь. Олон дэлгүүрт бэлэн стикер ном байдаг бөгөөд үүний үр дүнд өөр өөр царайг бий болгох боломжтой гэдгийг анхаарна уу.

Хоосон зайг бүү хая, хэрэв хүүхэд бүх зүйлийг зөв хийсэн бол бусад ангиудад ашигтай байх болно.

Хичээл 6.

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:

Зааварчилгаа:

Ирээдүйн хүний ​​​​биеийн хэд хэдэн хоосон зайг хий: гар, хөл, гар, их бие, хүзүү, толгой (нүүргүй). Хүүхэд хөл, гар, хуруу (гар) гэх мэтийг олохыг хүс. Биеийн эдгээр хэсгүүдийг хүүхдэд болон өөртөө үзүүл, хүний ​​биеийн хэсгүүдийг бүрдүүл. Зөв байршлыг шалгана уу. Цавуугаар бэхлээрэй.

Дүгнэж хэлэхэд, ажлын хэсгийг бүү хая, энэ нь дараагийн хичээлд хэрэг болно.

Хичээл 7.

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:биеийн хэсгүүд, нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, нарийн ширийн зүйлсээс ерөнхий дүр төрхийг бий болгох чадвар, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, цавуу хэрэглэх ур чадвар.

Зааварчилгаа:

5 ба 6-р хичээлээс нүүрний хоосон зайг болон тухайн хүнийг өөрөө ав. Толгой дээр нүүрээ наа. Энэ цаасан хүүхэлдэй дээрх биеийн хэсгүүдийг зааж өгөхийг хүүхдээс хүс.

Хэрэв хүүхэд өөрөө энэ тухай хэлээгүй бол энэ хүнд юу дутагдаж байгааг асуу. Зөв бөгөөд логик хариулт бол үс юм. Хэрэв таны хүүхдэд хэцүү байвал түүнд хэлээрэй.

Хичээл 8.

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:биеийн хэсгүүд, нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, загварын дагуу зааврыг дагаж мөрдөх чадвар, анхаарал болгоомжтой байх, насанд хүрсэн хүнтэй хосоороо ажиллах чадвар, бие бялдрын хөгжил.

Зааварчилгаа:

Загварын дагуу эхлээд бүх хөдөлгөөнийг харуулсан зааврыг дагахыг хүүхдийг урь, учир нь энэ нь илүү хялбар байдаг, дараа нь сонсголын ойлголтын дагуу. Үүний үр дүнд гараа өргөж, гараа доошлуулахыг хүс. Гараа, жишээлбэл, бүсэндээ, гараа толгойныхоо ард, гараа нурууныхаа ард тавь. Чихээ (хамар эсвэл нүд) гараараа таглаж, алгаа таших, гараа урдуур (араа, хэрэв та хүрч чадвал толгойн дээгүүр). Хөлөө зогсоо, нэг хөл дээрээ зогс.

Хичээл 9.

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар, логик сэтгэлгээ, харааны санах ойг хөгжүүлэх.

Зааварчилгаа:

Хүүхдээ хүүгийн царайны зургийг үзэхийг урь. Нүүрэн дээр ямар нэг зүйл дутуу байгаа эсэхийг асуу.

Асуулт асуу: Нүүрэн дээр юу нуугдаж байна вэ?

Жишээлбэл:

Нүүрэн дээр хамар байхгүй.

Зөв! Таны хамар хаана байна, ээжийн хамар хаана байна?

Хэрэв та даалгавраа хүндрүүлэхийг хүсвэл картуудыг хайчилж, тусад нь үзүүлээрэй.

Хичээл 10.

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийн зорилгыг тодорхойлох чадвар, логик сэтгэлгээ, харааны санах ойг хөгжүүлэх.

Зааварчилгаа:

Бид хүүхдэд тоглоомын объектуудыг харуулдаг. Эсвэл хэрэглээний хувьд ижил төстэй. Хэрэв та үүнийг хүсч байвал бид таныг өөрөө сонгохыг урьж байна.

Халбага - Бид халбагаа яаж авах вэ? (гараараа).

Талх - Бид талхыг яаж зажлах вэ? (Жишээ нь амаар, эсвэл шүдээр).

Ном - Бид номыг хэрхэн үзэх вэ? (Нүднүүд).

Цэцэг - Цэцгийг яаж үнэрлэх вэ? (хамар).

Утас - Бид тэдний хэлснийг яаж сонсох вэ? (чих).

Алим - Бид алимыг юугаар хазах вэ? (Шүд, жишээ нь, ам).

Зайрмаг - Бид зайрмагийг яаж долоох вэ? (Хэл).

Бөмбөг - Бид юугаар бөмбөг өшиглөх гэж байна? (хөл).

Эрэл хайгуулдаа баяртай байна!

Хүүхэд төрүүлэх нь маш чухал байдаг нь нууц биш. Тархинд хуруу, гарны хөдөлгөөнийг хариуцдаг мэдрэлийн төвүүд нь ярианы хөгжлийг хариуцдаг тархины хэсгүүдийн ойролцоо байрладаг болохыг эрдэмтэд эртнээс тогтоосон. Тиймээс хүүхдийн хуруу, гарны хөдөлгөөнийг идэвхжүүлснээр бид маш их хувь нэмэр оруулдаг. Тийм ч учраас хурууны тоглоомыг багш нар маш их үнэлдэг бөгөөд хүүхдүүдтэй хичээлд өргөн хэрэглэгддэг.

Хурууны тоглоом нь ярианы хөгжилд асар их нөлөө үзүүлэхээс гадна хүүхдийн зохицуулалт, анхаарал, ой санамж, анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэхээс гадна төсөөллийг хөгжүүлэхэд тусалдаг (толгой дээрх буланд нугалсан гар нь дээвэр гэдгийг шууд ойлгохыг хичээ. , хэрэв та гараа даллаж байвал тэр даруй эрвээхэй болж хувирна). Мэдээжийн хэрэг, хурууны тоглоомууд нь хүүхэд, ээжид бүхэл бүтэн шуургыг өгдөг эерэг сэтгэл хөдлөл, тэдний харилцааг тод өнгөөр ​​баяжуулна.

Энэ нийтлэлд би 6 сартайгаас 1 нас хүртэлх нялх хүүхдэд хамгийн тохиромжтой хурууны тоглоомуудын сонголтоо толилуулж байна. Нэмж дурдахад, нийтлэлээс та хүүхдэдээ нүүр, биеийн гол хэсгүүдийг хөгжилтэй, хурдан сурахад туслах шүлгийг олох болно. Охин бид хоёр үргэлж эдгээр хөгжилтэй шүлэгт тоглох дуртай байсан. Мөн эдгээр тоглоомууд нь миний охиныг машинаар аялах үеэр зугаацуулах сайхан арга байсан.

Эхлээд та хүүхдийнхээ гараар шаардлагатай хөдөлгөөнийг өөрөө хийж болно, гэхдээ удалгүй тэр таны тусламжгүйгээр үүнийг даван туулах болно. Та хурууны тоглоомонд удаан хугацаагаар оролцох ёсгүй, хүүхдийг тоглоомоос залхахаас өмнө дуусгах хэрэгтэй (ихэвчлэн 5-8 минутаас хэтрэхгүй).

6 сартай хүүхдэд зориулсан хурууны тоглоом

За яахав! (Бид алгаа таших)
Та хаана байсан бэ? Эмээгээр!
Чи юу идсэн бэ? Будаа!
Та юу уусан бэ? Маш.
Амтат будаа,
Браша залуу байна.
Бид уусан, идсэн,
Кши-кши, нисцгээе! (бид гараа даллах)
Тэд толгой дээрээ суув! (толгой руу гараа тавих)
Бид суулаа, бид суулаа,
Тэгээд тэд дахин нисэв! (бид дахин гараа даллах)
Би алхаар тогшиж байна (нударгаараа нударгаар тогших)
Би байшин барьмаар байна. (бид гараа толгой дээрээ нугалж, "дээвэр" дүрсэлсэн)
Би өндөр байшин барьж байна! (гараа дээш өргөх)
Би тэр байшинд амьдрах болно! (бид гараа толгой дээрээ дахин нугалж, "дээвэр" дүрсэлсэн)
Хаалган дээр цоож байсан, (хуруунуудаа хавсарга (хэрэв энэ нь ажиллахгүй бол нударгаараа нударгаараа тавиад) дээш доош даллах)
Хэн үүнийг нээж чадах вэ?
Бид эвдэрсэн, бид эрчилсэн, (хоорондоо түгжигдсэн бариулыг мушгина)
Тэд зодсон, тэд зоддог (бид хуруугаа суллахгүйгээр гараа сэгсэрдэг)
Тэгээд тэд үүнийг нээсэн! (бид гараа дэлгэсэн)
Дарики-дарики, (Бид алгаа таших)
Шумуулууд нисч байв. (хуруугаа нэг чимхлээр нийлүүл)
Тэд буржгар, муруйсан, (бид тэд хэрхэн нисдэгийг харуулдаг)
Тэд миний хамрыг шүүрэн авав! (Ээж нь хүүхдийн хамарт хүрдэг, сонголт нь гар, хөл юм ...)
Бид барьж байна, бид барьж байна, бид байшин барьж байна, (бид хүүхдийн гарыг ээлжлэн, дараа нь бидний болон хүүхдийн гарыг ээлжлэн тавьдаг)
Бид шоо дөрвөлжингийн дараа тавьдаг.
Энд зам, энд гараж байна , (бид хуруугаа хүүхдийн бие дээр гүйлгэж, ямар нэгэн "маршрут" гаргадаг)
Энд манай байшин баригдсан. (алгаа толгой дээрээ нийлүүлж, дээврийг төлөөлнө)
Алга дээшээ (бид гараа дээш өргөх)
Алга доошоо (бид гараа доошлуул)
Тэгээд одоо тэд талд байна
Тэгээд тэд үүнийг нударгаараа барьсан. (бид гараа нударгаараа зангидсан)

Биеийн болон нүүрний хэсгийг судлах шүлэг

Шүлгийн мөрүүдийг дуудахдаа хүүхдийн биеийн тохирох хэсгүүдэд хүрч, эсвэл бие дээрээ харуул. Хүүхдийн толгой дахь холбоо нь зөвхөн нэг туршлагаар хязгаарлагдахгүйн тулд үүнийг ийм эсвэл өөр аргаар хийх нь дээр.

Миний охин хөл юунд хэрэгтэй вэ?
Зам дээр гүйхийн тулд!
Миний охин яагаад чих хэрэгтэй байна вэ?
Шуурхай сонсохын тулд!
Миний охинд ам юу хэрэгтэй вэ?
Ингэснээр та ээжээсээ сүү ууж чадна!
Миний охин яагаад нүд хэрэгтэй байна вэ?
Өнгөний ертөнцийг харахын тулд!
Миний охин яагаад нуруу хэрэгтэй байна вэ?
Хуудас дээр хэвтэх!
Миний охин яагаад өгзөг хэрэгтэй байна вэ?
Түүнийг далдуугаараа алгадахын тулд!
Миний охин яагаад төрсөн юм бэ?
Ээжийг баярлуулахын тулд! (Хүүхдийг үнсэж, тэврээрэй)
Миний ам идэж болно,
Амьсгалах хамар,
Бас чихээ сонс
Бяцхан нүд - анивчих, анивчих
Бариул - бүгдийг шүүрч ав, шүүрч ав.
Нэгэн цагт туулай амьдардаг байжээ
Урт чих
Туулай хөлдсөн
Хамар нь ирмэг дээр байна.
Хүйтэн хамар
Миний сүүл хөлдчихлөө!
Тэгээд дулаацахаар явлаа
Хүүхдүүдэд зочлоорой!
Том хөл
Зам дагуу алхаж:
дээд-дээд-дээд,
Дээд-дээд-дээд.
Бяцхан хөл
Зам дагуу гүйж байна:
дээд-дээд-дээд,
Дээд-дээд-дээд.
Чи хаашаа гүйж байна, хөл?
Чи хаашаа гүйж байна, хөл?
Зуны зам дагуу
дов толгод хүртэл
Ойд байгаа жимсний хувьд.
Ногоон ойд
Би чам руу залгая
хар нэрс,
Час улаан гүзээлзгэнэ.
Энд тэд өлгийд байна
Ягаан өнгийн өсгийтэй гутал
Энэ хэний өсгий вэ?
Зөөлөн, амттай юу?
Загаснууд гүйж ирнэ,
Тэд таны өсгийг чимхэх болно.
Хурдан нуугдаж, эвшээх хэрэггүй,
Хөнжлөөр бүрхээрэй!
Эдгээр нь харах нүд юм.
Энэ бол амьсгалахад зориулагдсан хамар юм.
Эдгээр нь сонсох чих юм.
Эдгээр нь гүйх зориулалттай хөл юм.
Эдгээр нь ээжийн гар юм
Маш чанга тэврэлт.
Муур сарвуугаараа өөрийгөө угаана
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой
Би хамраа угаасан.
Би амаа угаалаа.
Би чихээ угаасан.
Хуурай арчив.

Хүүхэдтэйгээ хөгжилтэй, гэрэл гэгээтэй харилцах хэд хэдэн шүлэг

Массаж тоглох

Нохой гал тогооны өрөөнд бялуу хийж байна. (алгаар нурууг нь гүн нухах)
Муур буланд жигнэмэг буталж байна. (ар талд нь тогших)
Муур цонхон дээр даашинз оёж байна. ( хорсох)
Гуталтай тахиа овоохойг шүүрдэж байна. (ихлэх)
Пиз аажмаар ирэх болно
Мөн хүүхдээ тэжээ.
"Мяу-мяу" гэж мууз хэлнэ.
Манай хүүхэд сайн байна!"
Явж морио унаад явцгаая
Гөлгөр, гөлгөр зам дагуу.
Хөрш нь биднийг зочлохыг урьсан
Амтат пудинг идээрэй.
Бид үдийн цайны цагаар ирлээ
Мөн хөрш нь гэртээ байхгүй.
Хоёр нохой үүдэнд байна
Бидэнд маш хатуу хэлсэн:
Ав-ав-ав,
Хөөх хөө.
Би явна, би явна
Эмээ, өвөөдөө
Морь дээр
Улаан малгайтай
Хавтгай зам дээр,
Нэг хөл дээр
Хуучин гуталтай
Нүх, овойлт дээгүүр,
Бүх зүйл шулуун, шууд,
Тэгээд гэнэт ... нүхэнд
Bang!
Өсөх, Таяа, илүү өндөр,
Харш руу, дээвэр рүү.
Том болоорой, намайг битгий гомдоо,
Аав, ээжийгээ уучлаарай.
Модны зузаантай ургадаг
Тийм ээ, байшин шиг өндөр!
Хуруунд маш их асуудал гардаг:
Тэд хамтдаа тоглож байна,
Зарим шалтгааны улмаас тэд миний аманд ордог.
Эмээгээс ном урагдсан...
Бүх ажлыг хийсэн,
Тэд ширээн дээрээс ширээний бүтээлэгийг татаж авдаг.
Тэд давс, компот руу авирч,
Тэгээд эсрэгээрээ.
Нөхөрсөг хуруу
Хүн бүр маш хэрэгтэй!
Хөл тогшлоо
Гөлгөр зам дээр,
Тэд олон удаа тогшсон -
Бидэнтэй хамт хөгжилтэй байх болно.
Нударгаа илүү хүчтэй цохи
Зүгээр л гараа бүү хэл,
Нударгаараа тогшье
Тэгээд орой шиг эргэцгээе.
Гүүрээр ямаа алхав
Тэгээд сүүлээ сэгсэрч,
Хашлага дээр баригдсан -
Тэр яг гол руу унасан!
Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг
Муур орон дээр унтаж байна.
Чимээгүй, хулгана, битгий чимээ гарга,
Васка муурыг бүү сэрээ.
Васка муур сэрэх болно,
Энэ нь бүхэл бүтэн дугуй бүжгийг эвдэх болно!
Зүлгэн дээрх Daisies
Цох нь өнгөт цамцтай нисч байв.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Би Daisy-тэй найзууд.
Би салхинд чимээгүйхэн ганхаж,
Би доошоо бөхийж, доошоо бөхийдөг.

Мөн дараах нийтлэлүүдэд анхаарлаа хандуулаарай. Тэдгээрээс та нэг нас хүртэл, түүнээс дээш настай хүүхэдтэй сонирхолтой харилцахад туслах олон гайхалтай шүлгийг олох болно.

Өглөөний мэнд эрхэм найзуудаа!

Амралтын өдрөөр охиндоо зориулж хөөрхөн хүүгээс сэдэвлэн биеийн хэсгүүдтэй бяцхан постер хийсэн.

Үүнийг ашигласнаар хүний ​​толгой, үс, ам, чих, нүд, дух, хүзүү, алга, хуруу, бугуй, ходоод, хүйс, цээж, хөл, өвдөг, өсгий, хөл гэх мэт хаана байгааг тодорхой тайлбарлаж, харуулах боломжтой. г.

Нэмж дурдахад би гарны дүрс, бүх хурууны нэрсийн жагсаалтыг оруулсан - эрхий, долоовор, дунд, бөгж, жижиг хуруу. Охин маань сонирхож харав.

Энэхүү боловсролын материал нь хэсгүүдийн тухай юм Хүний биеБи үүнийг 1-ээс дээш насны хамгийн бага насны хүүхдүүд болон түүнээс дээш насны хүүхдүүдэд үзэхийг зөвлөж байна. Өдөрт хэд хэдэн удаа үзүүлээд, тухайн хүний ​​биеийн аль нэг хэсэг хаана байгааг зураг дээрээс олохыг хүүхдээс хүс. Эсвэл хананд өлгөчихөөд л хааяа гарч ирээд харж болно.

Бүгдэд нь амжилт хүсье.

Зураг дээрх постер

"Хүүхдэд зориулсан биеийн хэсгүүд" гэсэн бяцхан постерыг эндээс татаж авах боломжтой.

Карт, зураг

Эндээс та хүүхдийнхээ хүний ​​тухай, түүний биеийн бүтцийн талаархи боловсролын картуудыг татаж аваад хэвлэх боломжтой. Картууд нь 1 ба түүнээс дээш насныханд тохиромжтой. Тэд таны хүүхдийг хүний ​​биеийн үндсэн хэсгүүдтэй хялбар, хүртээмжтэй танилцуулахаас гадна цэцэрлэг, сургуулийн хүмүүжлийн үйл ажиллагаанд хамруулж болно. эрт хөгжил, бага сургуулиуд болон зүгээр л гэртээ.

Хүний биеийн хэсэг, эрхтнүүд.




Бид дөрөв дэх долоо хоногт суралцаж байна хүний ​​биеийн хэсгүүд.Энэ багц нь жирийн нэг биш, харин ном хэлбэртэй. Би түүнтэй хамт тэмцээнд оролцсон. Ном бүтээх тухай, бяцхан заль мэх, түүнтэй хийсэн тоглоомуудын тухай.

Тоглоомууд нь 1.5-аас 3 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. Бага насны хүүхэдтэй (1.5 наснаас эхлэн) үйл ажиллагааны хувьд та иж бүрэн багц биш, харин зөвхөн илүү тохиромжтой, сэтгэл татам тоглоомуудыг хэвлэж болно. Бид багцын зарим даалгаврыг нэг удаа ашигладаг (бид будах, зүсэх гэх мэт), заримыг нь файлд нууж, хуурай арилгагч маркераар зурж, арчиж хаях боломжтой.

Тоглоомын багцҮүнд: ярианы хөгжил, нарийн моторт ур чадвар, логик, санах ой, анхаарал, хөдөлгөөний зохицуулалт, гараа бичихэд бэлтгэх.

| pdf формат

"Хүний биеийн хэсгүүд" сэдэвчилсэн багц

Энэхүү багц нь хүүхдэд зориулсан дараах ажлын хуудсыг агуулна.

  1. Будгийн болон түрхлэг хийх зориулалттай нүүр хуудас.Та хүүхэдтэйгээ хамт утаснаас үсээ нааж, хувцас чимэглэх гэх мэт зүйлсийг хийж болно.
  2. Гарын үсэг бүхий биеийн хэсгүүдтэй будах ном. Хүүг өнгөөр ​​будаж, биеийн хэсгүүдийг нэрлэх шаардлагатай. Ээж уншиж байхдаа бичээсүүдийг хуруугаараа гүйлгэж, хүүхэд ээжийн уншиж буй зүйлийг харах боломжтой.
  3. Түүний тухай шүлэг болон будах хуудас.Унших, өнгөөр ​​будаж, биеийн хэсгүүдийг нэрлэх, далавч, гало харуулах.
  4. Хаана юу өмсөх вэ?Даалгавар: объектоос тавьсан газар руу нь шугам зур. Жишээлбэл, толгой дээр нь нум тавьдаг.
  5. Зуурмаг, хуванцараар хүний ​​нүүрний хэлбэрийг баримал.Ээж нь хүүхэддээ өөрийн гараар баримал хийх хоосон зайг өгөх боломжтой бөгөөд хүүхэд нь нүд, ам, хөмсөг зэргийг нааж болно. Хүүхэд өөрөө үсээ жижиг хэсгүүдээс эсвэл нэг том хэсэг болгон нааж болно.
  6. Нүүр болон түүний хэлбэрийг тааруулах.Энэ даалгавар нь энгийн геометрийн дүрсийг сайн мэддэг 3-аас доош насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. Хүүхдүүд үүнийг ээжийн зааврын дагуу эсвэл ээжийнхээ гарт хийж болно.
  7. Хурууны гимнастик "Хуруу, хуруу, танай гэр хаана байна?"Та шүлэг уншиж, хүүхдийн алган дээр тоглож эсвэл байшин зурж болно. Хуруунд асуулт асуухдаа бид үүнийг бага зэрэг татаж, хуруугаараа хариулах үед бид далдуу модны төв рүү нугалж, байшинд оруулдаг. Бид зурган дээр хуруугаа харуулж, тэдгээрийг нэрлэнэ.
  8. Хувцсаа өнгөөр ​​​​будна.Бид хуруугаа будганд дүрж, зөвхөн даашинзыг зурахыг хичээдэг.
  9. Шугам зур.Яриа хөгжүүлэх, гараа бичихэд бэлтгэх даалгавар. Хүүхэд маркераар шугам зурж, ээж нь бидний харж, сонсож, үнэрлэж, амталж, хүрч байгаа зүйлийг бидэнд хэлэх болно. Магадгүй ахимаг насны хүүхдүүд эдгээр асуултанд бие даан хариулах боломжтой байх.
  10. Тоглоомын ном "Биеийг толгойтой нь тааруулах". Хөгжилтэй тоглоомтохирох толгой ба биеийг сонгох.

P.S. Ердийнх шигээ бөхийлгөж, дахин пост оруулсан, амнаас ам дамжсанд маш их баярлалаа!

Любовь Сидорова
Хичээл Танин мэдэхүйн хөгжил"Биеийн хэсгүүдийг судлах"

Танин мэдэхүйн хөгжил(дэлхий). « Биеийн хэсгүүдийг судлах»

Дунд бүлэг

Зорилтот: хүний ​​биеийн хэсгүүдийг судлах.

Даалгаврууд: Хүний тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; гарчиг хэсгүүднүүр царай, зорилгыг нь судлах.

Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Зохион байгуулалттай зан үйлийн ур чадвар, хүүхдүүдийн багшийг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх, асуултанд бүрэн хариулт өгөх; хүслийг төлөвшүүлэх эрүүл дүр төрхамьдрал.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та биднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Хүүхдүүд: Хүмүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бидний нэг?

Хүүхдүүд: Хүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид хүн хэрхэн ажилладаг тухай яриагаа үргэлжлүүлэх болно.

Бүх хүмүүс өөр. Тэнд ямар хүмүүс байдаг вэ?

Хүүхдүүд: эмэгтэй эрэгтэй, охид хөвгүүд, хүүхэд насанд хүрэгчид, хөгшин залуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бүгд бие биенээсээ ялгаатай - өндөр, нүдний өнгө, арьсны өнгө, үс, дуу хоолой ...

Бид хэрхэн бүтээгдсэн талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу?

Надад чамд юу байгааг хараач.

(Тавган дээр хайчилж ав хүний ​​хэсгүүд.)

Хэн гэж бодож байна? Хүү, эсвэл охин?

Түүнд тусалцгаая, түүнийг цуглуулцгаая.

(Хүүхдүүд цуглуулдаг хэсгүүдбяцхан хүн ба соронзон самбарт хавсаргана.)

Тэр ямар нэг зүйлд гунигтай, гайхаж, бухимдаж байна ... манай зочин ямар нэг зүйл дутуу байна уу?

Хүүхдүүд: эрэгтэй хүн нүд, хамар, чихгүй.

Түүнд тусалцгаая, дутуу хэсгийг бөглөнө үү нүүрний хэсгүүд.

Бид муурыг харна

Үлгэрийн зургуудад,

Гэхдээ үүний тулд бидэнд хэрэгтэй

Бид бүгд маш их (нүднүүд).

Бид бүгд ойд хөхөө дуулахыг сонсдог бөгөөд үүний төлөө бид бүгд үнэхээр байдаг (чих).

Бидний нүдний хооронд юу байдаг вэ? (хамар).

Шулуун хамартай

Хонхор хамартай. Миний нүүрэн дээр ургасан болохоор надад хамар үнэхээр хэрэгтэй байна.

Хүн яагаад нүд, хамар, чих хэрэгтэйг шалгацгаая. Мөн аль нь илүү чухал вэ?

Хүмүүст нүд яагаад хэрэгтэй вэ? (Соронзон самбар дээр нүдний зураг харагдана.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нүдээ аньцгаая. Чи юу харж байна?

Хүүхдүүд: харанхуй, гэрэл...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бидэнд нүд хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Юуны төлөө?

Хүүхдүүд: Бидний эргэн тойронд байгаа юмс, хүмүүс, бүхнийг харах, өнгө ялгах, унших...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эргэж, бие биенийхээ нүд рүү хар. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ?

Зарим нь саарал, хөх, хүрэн, ногоон өнгөтэй байдаг.

Нүдний дээгүүр хөмсөг, зовхи, сормуус нь нүдийг бүрхсэн байдаг. Тэд яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Хөмсөг, сормуус нь нүдийг хөлс, шороо, тоосноос хамгаална.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нүдээ хэрхэн арчлахаа мэддэг үү?

(Хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Сонсоод сана"

Нүдээ цохилт, хурц үзүүртэй зүйлээс хамгаална.

Хурц гэрлийг удаан харж болохгүй.

Удаан хугацаагаар зурагт үзэж болохгүй.

Та компьютер эсвэл утсан дээрээ тоглоом тоглох боломжгүй.

Нүдээ бохир гараар үрж болохгүй.

Өдөр бүр нүүрээ угааж, нүдний дасгал хий.

Нүдээ сайхан болгохын тулд одоо нүдний дасгал хийцгээе.

Нүдэнд зориулсан гимнастик.

"Сониуч Барбара"

Сониуч Барбара

Зүүн тийшээ харна

Баруун тийшээ харна

Дээш харна

Доош харж байна

Туузан дээр бага зэрэг суу (хамрын үзүүрийг хар,

Тэгээд түүнээс доош унав (шалан руу харах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо хүн яагаад хамар хэрэгтэйг олж мэдье?

(Соронзон самбар дээр хамрын зураг байна.)

Нэг гараараа хамраа, нөгөө гараараа уруулаа тагла.

Та хэрхэн мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд: Бид амьсгалж чадахгүй байна.

Хамар нь амьсгалахад шаардлагатай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: нүдээ аницгаая

(Хүүхдэд жижиглэсэн сонгино, жүрж санал болго.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: юу мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд: үнэртэй, сонгино шиг үнэртэй, жүрж...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл яагаад бидэнд хамар хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: амьсгалах, үнэрлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамрынхаа тусламжтайгаар бид амьсгалж, хоол хүнс эсвэл ямар нэгэн зүйл үнэртэж байгааг ойлгож чадна.

Чи бид хоёр сонгины үнэртэж байсан уу? Энэ нь хэр ашигтай болохыг та мэдэх үү?

(Хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сонгино нь хамрын нянг устгаж, амьсгалыг нь сайжруулдаг.

Биеийн тамирын минут.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - бид бие болно судлах(бид байрандаа алхаж).

Энд нуруу, энд гэдэс байна (хоёр гараараа нуруу, ходоодоо харуул).

Хөл (огами гишгэх).

Үзэг (хоёр гараараа гараа эргүүлэх).

Нүднүүд (хоёр гар нүдээ харуулж байна).

Ам (гараараа харуулах,

Толгойгоо, нааш цааш сэгсэрнэ үү.

Хүзүү нь толгойгоо эргүүлдэг.

Өө, би ядарч байна. Өө өө өө!

Дух, хөмсөг.

Энд сормуус байна.

Тэд шувууд шиг нисэв.

ягаан хацар,

Үс нь нугын өвс шиг өтгөн.

Мөн өвдөг.

Энэ бол бидэнд байгаа зүйл!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид яагаад чих хэрэгтэйг шалгах болно? (Соронзон самбар дээр чихний зураг байна.)

Тоглоом тоглоцгооё "Ямар сонсогдож байгааг таагаарай".

Дэлгэцийн ард хөгжмийн зэмсэг байдаг - хэнгэрэг, бөмбөр, чимээ; эд зүйлс - ваар, гилгэр хальсан, модон халбага.

Хэрэв бид чихээ анивал яах вэ? Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд: сонсохгүй, сонсоход хэцүү...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд чих юунд хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Сонсох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Янз бүрийн дууг сонсоход чих хэрэгтэй.

Тэд мөн бидний нүдийг унтаж байх үед сонсоход тусалдаг тул биднийг аюулаас хамгаалдаг.

Чих чинь өвдөхгүй, сонсгол чинь сайн байхын тулд хэд хэдэн дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой:

Чихээ бүү сонго.

Хүйтэн, хүчтэй салхинаас хамгаална.

Чанга хөгжим бүү сонс.

Бид чихээ угааж, ус орохыг зөвшөөрдөггүй.

Эмч, эмч.

Бид юу хийх ёстой вэ?

Чихээ угаах уу, угаахгүй юу?

Хэрэв бид угаах юм бол яах ёстой вэ?

Байнга эсвэл бага зэрэг угаана?

Эмч хариулдаг: "Заа!"

Эмч ууртай хариулав: "Заа - зараа - өдөр бүр!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний хувьд нүд, хамар, чих эсвэл бусад зүйл юу илүү хэрэгтэй, чухал гэж та бодож байна вэ? биеийн хэсэг? Тэд бидэнд тусалж байна уу? Та тэднийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Манай туслахууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид юу шинээр сурсан бэ? Өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан, юу санаж байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөр нэг удаа бид бусдын талаар олж мэдэх болно биеийн хэсэг. Цаашид үл мэдэгдэх, сонирхолтой зүйл олон байна (хүн хэрхэн хөдөлж, идэж, амьсгалж байна).

Төгсгөлд нь хөгжилтэй хүнтэй хамт будах хуудсыг хүүхдүүдэд санал болго.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хүүхдүүд бид хоёр саяхан өдрийн зарим хэсгийг сурч эхэлсэн. Үүнийг бидэнд илүү сонирхолтой болгохын тулд би харааны хэрэглүүр хийсэн.

Зорилго: 1. Объектуудыг харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх; биеийн хэсгүүдийн нэрийг тодруулах; орон зайн харилцааны талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх; хөгжил.

"Биеийн хэсгүүд" дунд бүлгийн хичээлийн хураангуйЗорилго: Хүний бүтэц, түүний бие даасан хэсгүүдийн зорилгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах. Зорилго: Яриа хөдөлгөөнтэй уялдуулж сурах, хөгжүүлэх.

GCD-ийн хураангуй "Дунд бүлгийн ярианы эмчилгээний ангиудад логогийн түүхийг ашиглах. Сэдэв: "Биеийн хэсгүүд."Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа"Ярианы эмчийн хичээлд логоны түүхийг ашиглах дунд бүлэг. Сэдэв: "Биеийн хэсгүүд."



© mashinkikletki.ru, 2023
Zoykin reticule - Эмэгтэйчүүдийн портал