"Ямар гайхамшигт илбэчин эмэгтэй вэ" бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй. Колодкина А.Ю. "Гадаад ертөнц дэх цэвэр агаарын хичээл" бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй хуудас.

17.10.2020

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

В бэлтгэл бүлэг

Хичээлийн сэдэв: "Хойд хэсэг - цас, мөсний хаант улс"

Зорилтот:Хойд нутгийн амьдралын нөхцөл байдлын талаархи хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:Орос, тухайлбал Хойд талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх, гүнзгийрүүлэх;

Байгаль, зэрлэг ан амьтад, хүмүүсийн амьдралын хэв маяг нь Оросын тухайн зурвасын цаг уурын нөхцлөөс хамаардаг тухай хүүхдийн мэдлэгийг бий болгох;

хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, сэтгэлгээ, оюун ухаан, төсөөлөл, яриаг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд эх орон, ард түмнээ хайрлах, эрдэм мэдлэгийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:интерактив самбар, танилцуулга, бөмбөрцөг.

Тараах материал:амьтны мөр бүхий хүүхэд бүрт зориулсан хуудас (цагаан баавгай, цаа буга, цагаан чоно); зуурсан гурил, харандаа, шүдний оо; хойд зүгийн амьтдыг дүрсэлсэн хайчилбар зураг (цагаан баавгай, цаа буга, цагаан чоно, морж).

Урьдчилсан ажил:

"Умардын амьтад" цомгийн зургуудыг үзэх;

Унших: В.Катаев “Цветик - Семицветик”, Г.Снегирев “Алёшка хойд зүгт хэрхэн амьдарч байсан бэ”;

"Умка" хүүхэлдэйн кино үзэх;

D/i “Хэн юу иддэг вэ”, “Хэн хаана амьдардаг вэ?”, “Дөрөв дэх сондгой” “Амьтдыг тааг”, “Зөв нэрлэ”;

Виртуал амьтны хүрээлэнд зочлох.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр би танай бүлэгт юу авчирсаныг хараарай. Бөмбөрцөг юуг төлөөлдөг вэ? Дэлхий дээр хамгийн их ямар өнгө байдаг вэ? - Энэ өнгө юуг илэрхийлдэг гэж та бодож байна вэ?

Өнгө нь бараан байх тусам; Энэ газарт далай эсвэл далай илүү гүн.

Дэлхий дээр өөр ямар өнгө байдаг вэ? Ногоон бол тэгш тал юм.

Тэд юу гэсэн үг вэ? бор? (уулсыг зааж өгсөн). Өнгө нь бараан байх тусам уулс өндөр болно.

Шар өнгөөр ​​юуг тэмдэглэсэн бэ?

"Долоон цэцгийн бяцхан цэцэг" үлгэрийг санаарай. Женя охин анхны дэлбээ тасласны дараа хаашаа явсан бэ?

Дэлхийн бөмбөрцгийн хойд хэсэг хаана байгааг харуул. Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүд ээ, Хойд гэж юу вэ? Та түүний талаар юу мэдэх вэ? (Мөнхийн хүйтэн, цас, мөсний хаант улс)

Та Женя шиг хойд зүгт зочлохыг хүсч байна уу?

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв - Хойдыг бидэнд илүү өргөн нээ. Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - энэ бол хойд гадаргуу юм.

Слайд №1

Арктикийн уур амьсгал маш ширүүн байдаг. Мөс, цасан бүрхүүл бараг бүтэн жил үргэлжилдэг. Өвлийн улиралд агаарын температур -60 хэм хүртэл буурдаг. Энэ агаарын температурт усанд юу тохиолддог вэ? Ямар төрлийн хур тунадас ордог вэ? (Хүүхдийн хариулт) Тэнд хүчтэй салхи үлээж, цасан шуурга ихэвчлэн ширгэдэг. Зуны улиралд Арктикт туйлын өдөр ирдэг. Энэ бол нарны туяа өдрийн цагаар тусдаг. Энэ нь хэзээ ч тэнгэрийн хаяанаас дээш өргөгддөггүй бөгөөд түүний туяа нь мөс, цасаар бүрхэгдсэн гадаргууг бага халаадаг. Эдгээр газрууд нь жилийн турш хүйтэн байдаг: өвөл, зуны аль алинд нь. Өвлийн улиралд хойд хэсэгт харанхуй байдаг: өглөө байхгүй, өдөргүй, оройгүй - өдөржин шөнөгүй. Энэ бол туйлын шөнө юм. Энэ нь зургаан сар үргэлжилнэ. Ихэнхдээ туйлын шөнийн цагаар хойд гэрлийг тэнгэрт харж болно. Хойд гэрэл бол сэтгэл татам, үзэсгэлэнтэй үзэгдэл юм. Хар хөх тэнгэр хэдэн цагийн турш олон өнгийн гэрлээр гялалзана.

Слайд №2

Хэрэв өвлийн улиралд туйлын шөнө байдаг бол зуны улиралд туйлын өдөр байдаг: тасралтгүй өдөр, цагаан шөнө. Хэдийгээр эрс тэс уур амьсгалтай ч хойд хэсэгт зун байдаг ч маш богино, халуун биш байдаг. Хүмүүс хойд зүгт амьдардаг гэж та бодож байна уу?

Тэд байгалийн маш хүнд нөхцөлд амьдардаг ч газар нутгаа хэзээ ч өөр газар солихгүй. Учир нь Умард бол тэдний гэр орон, зүрх сэтгэлээрээ хайрладаг бяцхан эх орон юм. Тэд майхан шиг харагдах тусгай байшинд амьдардаг. Энэ байшинг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? Ийм орон сууцыг майхан гэж нэрлэдэг. Тэд юунаас бүтсэн гэж та бодож байна вэ?

Слайд №3

Ийм байшингууд нь салхи, хүйтнээс сайн хамгаалагдсан байдаг.

Биеийн тамирын минут

Мөстэй салхи үлээж байна

(Хүүхдүүд дээш гараа даллана)

Уулс нь цастай, эгц эгц.

(гараа дээш өргөх, хөлийн хуруун дээр зогсох)

Тэд тэнд зуны тухай сонсоогүй

(алгаа чихэндээ дарж, хажуу тийш хазайх)

Та тэнд бараг дулаарахгүй

(гараараа тэврэх)

Тэр жижиг ч биш, том ч биш

(Гараа нийлүүлж, салга)

Энэ цаст тив.

(цээжний түвшинд гараа алгадах).

Эндхийн нөхцөл нь бүх амьд биетэд маш хүнд байдаг. Арктикийн цөлд цөөхөн төрлийн амьтад амьдрахаар зүрхлэдэг. Арктикт ямар амьтад амьдардаг вэ?

Яагаад ихэнх амьтад цагаан өнгөтэй байдаг гэж та бодож байна вэ?

Слайд №4

Зөв шүү, сайн байна. Цагаан баавгай бол хамгийн том баавгай бөгөөд дэлхийн хамгийн том махчин хөхтөн амьтан юм. Дэлхий дээр олон цагаан баавгай үлдээгүй тул тэднийг агнахыг хориглодог; Улаан номонд орсон байдаг. Насанд хүрсэн баавгайн биеийн урт 3 метр, жин нь нэг тонн хүрч чаддаг. Цагаан баавгай нэлээд хурдан гүйж, маш сайн сэлж чаддаг. Цагаан баавгай нь арьсан доорх өөхний давхаргатай бөгөөд өвлийн улиралд 10 см хүртэл зузаантай байдаг. Тиймээс баавгай мөстэй усанд амархан сэлж, хэт хүйтнийг тэсвэрлэдэг. Цагаан баавгай ямар сарвуутай вэ? Түүний сарвуу нь маш өргөн тул цасанд живдэггүй, удаан, хурдан сэлж чаддаг, ул нь өтгөн үсээр хучигдсан байдаг тул сарвуу нь хөлддөггүй. Цагаан баавгайн гол хоол бол далайн хав юм.

Слайд №5

Цаа буга бол Алс Хойд нутгийн оршин суугч юм. Тэр гайхалтай үстэй - зузаан, зөөлөн. Ялангуяа хүйтэн жавар орж, цасан шуурга шуурдаг өвлийн саруудад дулаахан болдог. Цаа бугын туурай онцгой. Тэдгээр нь өргөн бөгөөд бүр хуруу шиг салгаж болно. Буга яагаад ийм туурайтай байдаг вэ?

Үүнийг мэдэхийн тулд туршилт хийцгээе.

Ширээн дээр зуурсан гурилтай, 1-1.5 см зузаантай хавтгай бялуу хийж, одоо шүдний оо аваад хавтгай бялууг цоолоорой. Тэр тавиур дээр хүрсэн үү?

Одоо харандаа аваад, хурцлаагүй тал нь зуурсан гурилан дээр дар. Шүдний чигчлүүр, харандаагаар үлдсэн ул мөрийг шалгана уу. Юу болсон бэ? Юу гэж дүгнэж болох вэ?

Туурайны хөл өргөн байх тусам амьтны хөл цасанд бага ордог.

Бугын туурайн ирмэг нь хүчтэй, хурц хэвээр байна. Энэ нь маш чухал юм! Цаа буга хүрз шиг туурайгаараа цас ухаж, тармуураар амттай хөвд (давирхайн хөвд) хүрдэг. Цаа бугын гол чимэглэл нь том салаалсан эвэр юм. Жил бүр бугын хуучин эврийг шинээр сольдог. Бугын зулзаганууд ч эвэртэй, зөвхөн жижиг эвэртэй байдаг. Буга амттай сүү өгдөг. Цаа буга бол аялагч юм. Асар их сүрэг тундрын нутгаар тэнүүчилж, урт удаан аялал хийдэг. Мөн сүргийн толгойд удирдагч байдаг - хамгийн туршлагатай, хүчирхэг буга.

Слайд №6

Морь бол 3-5 м урттай маш том амьтад юм. Морь нь дээд эрүүнээс доошоо чиглэсэн хос урт соёотой байдаг. Морж нас ахих тусам соёо нь урт байдаг. Морь нь усанд амарч, унтаж чаддаг. Морингийн дээд уруул дээр урт, зузаан байдаг сахал, сойзтой төстэй. Тэдгээрийн тусламжтайгаар далайн амьтан хоол хайж олохын тулд ёроолыг шалгадаг, учир нь их гүнд, тэр ч байтугай мөсний дор бараг юу ч харагдахгүй тул та хүрэлцэх замаар хайх хэрэгтэй. Моржууд эрэг дээр хэвтэж, бие биентэйгээ нягт нийлдэг. Ингэж л бие биенээ дулаацуулдаг. Тэд загасаар хооллодог.

Слайд №7

Алтан гадас чоно - Мөсөн бүрхүүл, мөсөнд хучигдсан том талбайг эс тооцвол Арктик ба тундрын бүх хэсэгт амьдардаг. Чоно амьд үлдэхийн тулд өөрт нь таарсан ямар ч хоолыг идэхэд дасан зохицдог. Энэ нь Арктикийн амьдралд сайн зохицсон: 0-ээс доош температурт хэдэн жил амьдарч, нарны гэрлийг харахгүй хэдэн сар, хоол хүнсгүй долоо хоног амьдрах боломжтой. Хоол хүнс хайхдаа чонын сүрэг том талбайг хамарч чаддаг. Тэд бусад амьтан, шувуудыг иддэг. Цагаан чоно нь 7-10 чонотой сүрэглэн амьдардаг. Багцыг ихэвчлэн удирдагч удирддаг. Хүүхэд тэжээх, өсгөх явцад бүх насанд хүрсэн амьтад бие биедээ тусалдаг. Ээжийгээ агнахаар явж байхад ихэвчлэн ганц хоёр залуу чоно бамбарууш харж байдаг. Тэд үүрэнд амьдардаг.

Тэгэхээр, Арктикт амьтдад амьд үлдэхэд юу тусалдаг вэ?

Өөх тосны зузаан давхарга.

Зузаан дулаан ноос.

Өргөн сарвуу.

Үслэг будах.

Одоо "Хэний ул мөрийг олж мэд" тоглоом тоглоцгооё. Таны ширээн дээр цагаан баавгай, буга, цагаан чоно гэсэн амьтдын мөр, амьтад бүхий картууд байдаг. Та амьтан бүрийг замын эсрэг талд нь бодож, байрлуулах хэрэгтэй.

Надад чамд хийх сонирхолтой даалгавар байсаар байна. Одоо та 4 багт хуваагдаж, ширээн дээр очиж, хайчлагдсан зургуудаас хойд зүгийн амьтныг цуглуулж, дараа нь бид бүгд хамтдаа хэн ямар амьтан авсныг харах болно.

За өнөөдөр бидний хойд нутгаар хийсэн аялал дууслаа. Та өнөөдөр ямар амьтадтай танилцсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ?

"Усгүй бол дэлхий дээр амьдрал байхгүй" бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.

Зорилго: Би цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуйг та бүхэнд хүргэж байна. Энэ арга зүйн хөгжилсургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт хэрэгтэй байж болох юм.
Програм хангамжийн даалгавар:
- хүүхдийн усны тухай, хүний ​​амьдрал, амьд организм дахь үүрэг, усны хэлбэр, төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх (булаг, гол мөрөн, тэнгис ...);
- Усны бохирдлын эх үүсвэр, түүний үр дагавар, бохирдлоос урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаар ойлголт өгөх;
- бохирдсон усыг шүүж цэвэршүүлэх аргыг нэвтрүүлэх;
- усанд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх;

Материал: гол, далай, далайг дүрсэлсэн зургууд; бөмбөрцөг, шүүлтүүр, бохир ус, сав газар, ус хэмнэхийг уриалсан зурагт хуудас, усаар дүүргэсэн 1 бөмбөлөг; хөвөн ноос, самбай, идэвхжүүлсэн нүүрс; зөөврийн компьютер, флаш диск.

Хичээлийн явц

Бид бүгд нэг гэр бүл шиг бүлэгт байдаг.
Бүгд баяртай байна, чи бид хоёр.
Бид хамтдаа байх маш их дуртай.
ХАМТ Өглөөний мэндярих.

Залуус аа, миний та нарт зориулж бэлтгэсэн оньсогоыг сонсоод тааж үзээрэй.
Тэр гүйж, урсдаг, тоглодог,
Тэр ч байтугай тэнгэрт нисдэг.
Хэрэв та дагаж мөрдөхгүй бол энэ нь асгарч магадгүй,
Тэнгэрт өндөрт уурших.
Тэр яаж нисэхээс залхах вэ?
Дахин газарт унана.
Дэлхийн хаа сайгүй олддог
Надад хэлээч, энэ ямар гайхамшиг вэ?

Энэ нь зөв, энэ бол ус юм.
Багш нь тэнгис, гол мөрөн, нуурыг дүрсэлсэн зургуудад хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Үзүүлсэн зүйлийг тайлбарлахыг хүсдэг. Тэд юугаараа ялгаатай вэ, тэд юугаараа нийтлэг байдаг вэ? Дэлхий дээрх ус ямар өнгөтэй вэ? (цэнхэр) Н.Рыжовагийн “Та усны тухай сонссон уу?” шүлгийг уншина.

Та усны тухай сонссон уу?
Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!
Шалбагт, далайд, далайд
Мөн усны цоргонд,
Мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг,
Манан ой руу мөлхөж,
Энэ нь зууханд буцалж байна,
Данхны уур исгэрнэ.
Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.
Битгий ид, согтох хэрэггүй!
Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:
Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй
- Залуус аа, та усны талаар юу мэддэг вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? (тунгалаг, нойтон). Энэ нь хэнд хэрэгтэй вэ? Юуны төлөө? Ус нь хүмүүст ямар ач тустай вэ?
-Хүн төрсөн цагаасаа л ус насан туршийн хань болдог. Бид өдөр тутмын амьдралдаа ус хэрэглэдэг: бид уудаг, биеэ угаадаг, шүршүүрт ордог, хоол хийдэг, аяга таваг угаадаг, хувцас угаадаг ...

Усыг аж үйлдвэрт ган, цаас үйлдвэрлэхэд ашигладаг.
Усгүй бол та талханд зуурсан гурил зуурах, хувцас, резин, эм, чихэр хийх даавуу хийж чадахгүй. Усан цахилгаан станцууд манай орон сууцанд нийлүүлдэг цахилгаан эрчим хүчийг үйлдвэрлэдэг.

Хөдөө аж ахуйг усгүйгээр хийж чадахгүй. Байцаа, будаа зэрэг зарим үр тариа сайн ургахын тулд их хэмжээний ус шаарддаг. Усалгааны талбайнуудад усалгааны системийг суурилуулсан.

Олон амьтад усан дээр болон усан доор байшингаа барьдаг, энд маш их хоол хүнс байдаг. Эрт дээр үеэс хүмүүс гол мөрөн, нуур, далайн эрэг дагуу байшин барьж ирсэн.
Далайн эрэг, голын дагуу усан замыг тавьдаг. Голын болон далайн тээвэр нь өдөр бүр өөр өөр хот, улс руу хүн, ачаа тээвэрлэдэг. Ус бол хүний ​​агуу ажилчин, туслагч юм.
-Та бид хоёр хаанаас ус авдагийг хэлж өгөөч? (цоргоноос) Тэр яаж манай гэрт орсон юм бэ? (хоолойгоор) Энэ усны талаар та юу хэлэх вэ, энэ нь ямархуу юм бэ? (цэвэр, тунгалаг) Манай усны цоргоны ус хаанаас ирдэг гэж та бодож байна вэ? (гол мөрөн, нуураас). Гол, нуур, цөөрмийн ус ямар байдаг вэ? (үүлтэй, бохир)
-“Цэнгэг ус” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (давсгүй ус). Мөн далайд, далайд ус нь давстай байдаг. Зөвхөн далайн оршин суугчид ийм ус, тэжээлд амьдрах боломжтой.
-Гол, нуурын ус ууж болдоггүй, бохир, хүнийг өвчлүүлдэг. Ус нь бидний хувьд цэвэр, аюулгүй байхын тулд тусгайлан цэвэршүүлж, цэвэршүүлэх станцад шүүж, дараа нь л манай гэрт ордог. Энэ нь тодорхой байна? За, одоо бид жаахан амрах болно.
"Дусал үсрэх-үсрэх" биеийн тамирын дасгал.
Тэнгэрээс дуслууд нисч байв.
Тэд урсгал руу орохыг хүссэн.
Бас сэтгэл хөдлөм
Дусал унав - тэсрэлт
Дусал үсрэх, үсрэх,
Дусал алга ташиж,

Тэнгэрээс дуслууд унаж,
Тэд урсгалаар гүйв.
Урсгалууд гүйв
Ил тод, хөнгөн хоёулаа.
Дусал үсрэх, үсрэх,
Дусал алга ташиж,
Дусал дусал дэвсэж дэвснэ.

Бид амарлаа, би чамайг ширээн дээр ирэхийг урьж байна. (ширээн дээр савтай ус байна) Залуус аа, лонхтой усны талаар та юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? (үүлтэй, бохир, тунгалаг бус). Үүнийг яаж цэвэрхэн болгох вэ? (бохир усыг шүүлтүүр ашиглан цэвэршүүлэх ёстой).

Багш нь усыг цэвэршүүлэх боломжтой гэдгийг хүүхдүүдэд мэдэгддэг янз бүрийн арга замууд: самбай, салфетка, хөвөн ноос хэрэглэх, идэвхжүүлсэн нүүрс. Багш хүүхдүүдийг усыг өөрсдөө цэвэршүүлэхийг урьж байна. Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагааны төгсгөлд багш хийсэн туршилтын талаархи мэдэгдлийг нэгтгэн дүгнэдэг.
ДҮГНЭЛТ: Ус цэвэршүүлэх чанар нь шүүлтүүрийг хийсэн материалаас хамаарна.

Хүмүүст ус хэрэггүй, зөвхөн цэвэр ус л хэрэгтэй. Гэхдээ цэвэр усулам жижгэрсээр байна. Мөн үүнд ард түмэн өөрсдөө буруутай. Хэн эсвэл юу усыг бохирдуулж байна вэ? (үйлдвэр, усан тээвэр, хүмүүс)

Аж ахуйн нэгжийн бохир устай гол мөрөн, нууранд янз бүрийн хорт бодисууд ордог. Усыг хэмнэх ёстой. Гол мөрөн, нуур, далай тэнгисийн цэвэр цэмцгэр байдалд санаа тавьснаар бид өөрсдийн эрүүл мэнд, хүрээлэн буй байгаль орчны гоо үзэсгэлэнд санаа тавьдаг.
- Залуус аа, усгүй бол юу болно гэж та бодож байна вэ? (бүх амьд биет үхнэ) Гол мөрөн, далай тэнгисийн усыг цэвэр байлгахын тулд ямар арга хэмжээ авах шаардлагатай вэ? (хог бүү хая, хог хаяхгүй)

Мөн усыг хэмнэлттэй хэрэглэх шаардлагатай.
Багш хүүхдүүдтэй хамт ус хэмнэж, цэвэр ариун байдлыг хамгаалахыг уриалсан зураг, зурагт хуудсыг шалгадаг.


Ус бол хүмүүст амьдрал өгдөг
Усыг эрдэнэ, түүний аюулгүй байдлын төлөө тэмц!
Энэ нь цэвэр эсвэл маш бохир байг,
Энэ нь ямар ч байсан ашигтай.
Ямар ч устай тааралдсан найзууд аа,
Бид бүгд түүний аюулгүй байдлыг хариуцдаг.
Үгүй бол ус урсаж магадгүй
Тэгээд дэлхий дээрх амьдрал мөхөх болно.
Светлана Олегова
Бүгд сайн ажилласан
Тоглох цаг боллоо.
Би та нарт зориулж байна залуусаа
Гайхалтай тоглоом байна.

"Капитошка" тоглоом тоглож байна
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, хөгжим сонсож байхдаа усаар дүүргэсэн бөмбөгийг бие биедээ дамжуулдаг. Хөгжим зогссоны дараа бөмбөгтэй хэвээр байгаа хүн тоглоомоос гарна.

Залуус аа, та хичээлийн үеэр ямар шинэ, сонирхолтой зүйл сурсан бэ, дараагийн удаа усны талаар юу сурмаар байна вэ?

Энэхүү гарын авлагад 6-7 насны хүүхдүүдийг нэг жилийн турш хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах ажлын төлөвлөлт, хичээлийн тэмдэглэлийг толилуулж байна.

Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын өргөн хүрээний ажилтнууд, түүнчлэн сурган хүмүүжүүлэх коллеж, их дээд сургуулийн оюутнуудад зориулагдсан болно.

    Ольга Витальевна Дибина - Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд. Хичээлийн тэмдэглэл 1

Ольга Витальевна Дибина
Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд. Ангийн тэмдэглэл

Оршил

Энэхүү гарын авлага нь 6-7 насны хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй (субъектийн орчин, үзэгдэл) таниулах ажлыг амжилттай зохион байгуулж, хэрэгжүүлэхэд тусална. олон нийтийн амьдрал) хичээл, тоглоом, үйл ажиллагааны үеэр, дидактик тоглоомууд.

Багш нарт хөтөлбөрийн энэ хэсэгт ажиллах ажлыг төлөвлөхөд хялбар болгохын тулд түүний агуулгыг сэдвүүдээр харуулсан болно. Сэдэв бүрийг хамарсан: хичээл, үйл ажиллагаа эсвэл тоглоомын ойролцоо чиглэлийг санал болгож байна. Багш хичээлээ төлөвлөхдөө бүтээлч байдлыг харуулж, хувьсах тоглоом, асуудлын нөхцөл байдлыг багтааж чаддаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдтэй ажиллах ажлыг илүү амжилттай, утга учиртай болгоно.

Сэдэв тус бүрийн судалгааг тоглоомын даалгавар (таавар, оньсого, зураг, хариулт гэх мэт) хийж дуусгаж болно. Тоглоомын даалгавруудыг ажлын дэвтэрт оруулсан болно (Dybina O.V. Би ертөнцтэй танилцаж байна: 6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ажлын ном. - М.: TC Sfera, 2009).

Багш нар гадаад ертөнцтэй танилцахдаа дараахь зүйлийг хийх боломжгүй гэдгийг онцгой анхаарах хэрэгтэй.

- бодит байдлын объект, үзэгдлийн тухай монолог-түүхээр өөрийгөө хязгаарлах; хичээлдээ аль болох олон төрлийн үйл ажиллагаа явуулах шаардлагатай (сандал, буйдан дээр суух, хувцас өмсөж, түүн дээр алхах, ээжийгээ урих, эмээгээ эмчлэх гэх мэт);

- хүүхдүүдийг олон тооны асуултаар хэт ачаалах;

- Хүүхэдтэй ажиллах ажлыг зөвхөн боловсролын үйл ажиллагааны хэлбэр болгон багасгах.

Гадаад ертөнцтэй танилцах нь түүний дагуу баригдах ёстой сэтгэл зүйн шинж чанарХүүхдүүд энэ үйл явцыг илүү хүртээмжтэй, үр дүнтэй болгохын тулд харилцан үйлчлэлийн зохих хэлбэр, арга хэрэгсэл, арга, техникийг сонгох.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд гадаад ертөнцтэй танилцах нь тоглоомын үйл ажиллагаа, дидактик тоглоомын хэлбэрээр хоёуланд нь явагддаг бөгөөд тоглоомын дүрэм нь хүүхдийн үйлдэл, харилцааг зохицуулж, асуудлыг зөв шийдвэрлэхэд чиглэгддэг. асуудал бол тоглоомын зорилгод хүрэх явдал юм. Тоглоом, үйл ажиллагаа, дидактик тоглоом зохион байгуулах, явуулахдаа хүүхэд бүр эргэн тойрныхоо ертөнцтэй холбоотой үйл ажиллагаагаа ухамсарлах боломжийг олгодог уур амьсгалыг бүрдүүлэх нь чухал юм. Та янз бүрийн аргыг ашиглан тоглоомыг улам хүндрүүлж болно.

- төрөл бүрийн объектуудын өнгөрсөн, одоо, ирээдүй рүү аялах аялалыг оруулах (хүүхдийн наснаас хамааран);

- аяллын тоо нэмэгдэх;

- баг бүрийн баг, оролцогчдын тоог өөрчлөх;

– объект зурах даалгавруудыг оруулах гэх мэт.

Дидактик тоглоомыг хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтарсан үйл ажиллагаа, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглахаас гадна эргэн тойрныхоо ертөнцийг танин мэдэх үйл явцыг идэвхжүүлэхэд ашиглаж болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд туршилтын тоглоомын боловсролын даалгавар нь илүү төвөгтэй байх ёстой: өгөгдсөн алгоритмын дагуу бие даан ажиллах, үр дүнд хүрэх чадвараас эхлээд загварт нийцүүлэн алгоритм үүсгэх чадвар; объектын бүтэц, шинж чанар, шинж чанар, шинж чанаруудын харилцан үйлчлэлийн шинж чанарыг тодорхойлох, шинжлэх чадвараас эхлээд тэдгээрийг харилцаа холбоо, харилцан хамаарлын системд (бүтэц, үйл ажиллагаа, зорилго, цаг хугацаа, орон зайд оршин тогтнох гэх мэт) төлөөлөх чадвар хүртэл. .).

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Ситнещелкановскийн хүүхдийн хөгжлийн төв - цэцэрлэг"Березка"

Ступинскийн хотын дүүрэг

Нэгдсэн хичээлийн хураангуй

хүрээлэн буй орчинтой танилцах

бэлтгэл сургуулийн бүлэгт

"Хүмүүст гар юу хэрэгтэй вэ?"

Бэлтгэсэн:

Сурган хүмүүжүүлэгч

эхний мэргэшлийн ангилал

Петрова Елена Александровна

Зорилго: хүүхдүүдэд гар нь чухал хэсэг гэсэн ойлголтыг өгөх Хүний бие.

Даалгаварууд:

1. Боловсрол:

Харилцааны явцад бие биедээ найрсаг хандах, хамтран ажиллах, өрөвдөх чадварыг хөгжүүлэх;

Бие махбодоо судлах сонирхол, түүнд болгоомжтой, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүл.

2. Боловсролын:

Хүний амьдрал дахь гарны ач холбогдлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх;

Хүүхдүүдийн гараар хийсэн үйлдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх - хүрэх, авах, өгөх; үүсгэх гэх мэт.

Хүүхдүүдэд үйл үг, тэмдэгтийг сонгох дасгал хий.

Баяжуулах толь бичигҮзэл баримтлал: "тэргүүлэх гар", баруун, зүүн.

3. Хөгжүүлэх:

Объектуудын хоорондын харилцааг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;

моторт ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг бий болгох;

Анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх

Танин мэдэхүйн хөгжил

Яриа хөгжүүлэх

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

Урьдчилсан ажил:

  • өдөр тутмын зан үйл хурууны гимнастикба цэгийн массаж;
  • "Хүрчээр олж мэд", "Хөгжилтэй алга" тоглоом явуулах;
  • хийх ширээний тоглоомууд"Мозайк", "Барилгачин";
  • хүүхдийн ариун цэврийн болон эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн яриа;
  • K.I-ийн "Мойдодыр" бүтээлийг унших. Чуковский, "Юу нь сайн, юу нь муу вэ";
  • аппликейшн, загварчлал, зургийн хичээл явуулах;
  • хийх хөдөлмөрийн үйл ажиллагаабүлэгт;

Материал ба тоног төхөөрөмж:

1. Бөмбөг, дуу хураагуур.

2. Туршилт хийх зүйлс: харандаа, цаас; гоймонгийн тавиур; ном; хайч.

3. Янз бүрийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дүрсэлсэн диаграммууд.

4. Хүүхдийн хувцас - хоёр банзал, хоёр футболк.

5. Хүүхэд бүрт өгөх дидактик материал: “Муу - Сайн” картууд.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хөгжимд багтаж, тойрог дээр зогсдог.

Залуус аа, зочдод, бие бие рүүгээ харж, инээмсэглэн мэндчил.

Өнөөдрийн хичээлээ хөгжилтэй, найрсаг болгохын тулд "Найрамдал өнгөрөх" тоглоом тоглоцгооё.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!

Өөрийгөө бяцхан нар гэж төсөөлөөд үз дээ, гар чинь дулаан туяа юм. Эхлээд тэдгээрийг бие биен рүүгээ урагш сунгаж, дараа нь гараараа барь. Бие биенээ халуун дулаан сэтгэлээрээ дулаацуулж, нүдээ аниад мэдэр. (Хөгжим) Гүнзгий амьсгаа аваад 3 удаа гарга. Бүх нүдээ нээ.

Тоглолтын үеэр та нар бүгд инээмсэглэж, бие биедээ халуун дулаан, эелдэг харьцаж байсныг би анзаарсан. Таны гар бүх хүнд халуун дулаан, сайхан сэтгэлийг бэлэглээрэй. Баярлалаа, бүгдээрээ сандал дээр суу.

Өнөөдөр би та бүхнийг хүний ​​биеийн чухал хэсэг, оньсого таахад энэ зурган дээрээс алийг нь харах талаар ярилцахыг урьж байна.

Энэ хоёр эгч гэж юу вэ?

Хоёр эгч дархан,

Хоёр сүлжих нь сүлжсэн байна.

Тэд оёж, нэхэж, жигнэж,

Тэд зүгээр л дуу дуулдаггүй гэж үү? (Гар.)

Тийм шүү, гар. Гарны хэсгүүдийг санацгаая. Би харуулах болно, та хариулах болно. (Мөр, тохой, шуу, гар, хуруу)

Хуруу бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг.

Хэн бидэнд хурууны нэрийг хэлэхэд бэлэн байна вэ? (Эрхий, долоовор, дунд, бөгж, жижиг хуруу)

Хөлийн эрхий хуруунд зочлох

Тэд шууд байшинд ирлээ

Индекс ба дунд

Нэргүй бөгөөд сүүлчийнх

Бяцхан хуруу нь өөрөө жижигхэн,

Тэр босгыг тогшив.

Хуруунууд хамтдаа найзууд.

Тэд бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй

Тоглоом "Нэг - олон", "Эелдэгээр дууд" (хуруу, тохой гэх мэт)

Надад хэлээч, та өнөөдөр шүдээ угаахдаа сойзоо юугаар барьсан бэ? (Гараараа.)

Өглөөний цайндаа аягаа барихдаа юу хэрэглэдэг байсан бэ? (Гараараа.)

Халбага яах вэ? (Гараараа.)

Та товчлууруудыг юугаар бэхэлсэн бэ? (Гараараа.)

Цэцэрлэгт очиход аав, ээж хоёр ч бас хөтлөлцөөд явж байсан. Бидний гар хичнээн чухал зүйлийг хийж чадах вэ. Энэ нь гар нь бидний туслагч гэсэн үг юм.

Тоглоом "Бод, хэл"

Ямар төрлийн гарууд байдаг вэ? (Хүчтэй, хурдан, нөхөрсөг, авхаалж самбаатай, ажилсаг, энхрий хүн гэх мэт)

Вика шүлэг уншдаг:

Гар бүх зүйлд хүрч чадна

Та үүнийг гартаа барьж болно

Мөн тоглоом, өвсний ир,

Мөн ард нь хүнд сандал.

Та гараа даллаж болно

Та кубтай тоглож болно

зурах, элс ухах,

Нэг хэсэг талхыг хугал.

Бүр үүлнээс дуслууд

- Зохистой хариулт өгсөнд баярлалаа, та бүгд маш анхааралтай, тойрог дээр зогс.

Тоглоом "Давтах"

- Одоо би танд хэд хэдэн үйлдлийг дараалан үзүүлэх бөгөөд та миний үзүүлсэн дарааллаар үйлдлүүдийг давтах хэрэгтэй болно.

1. Гараа дээш өргөв.

2. Толгойн дээгүүр алга ташилт хийдэг.

3. Гараа хажуу тийш нь тараана.

4. Гараа доошлуул.

Тоглоом 5 удаа үргэлжилнэ

Тэд бас гарны талаар "зөөлөн" гэж хэлдэг. Хэн зөөлөн гартай вэ? Тэд юу хийж байна? (Тэд энхрийлэх, цохих, тэврэх, өрөвдөх гэх мэт)

“Алтан гар” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Эдгээр нь эдгээх, хийх гэх мэт бүх зүйлийг хэрхэн сайн хийхийг мэддэг гарууд юм.)

Бөмбөг тоглох “Миний ээж (аав, эмээ, өвөө) алтан гартай, тэр яаж мэддэг болохоор...”

Надад эдгээр гайхалтай бөмбөгнүүд байгаа, тэдэнтэй тоглож, гараа сунгацгаая.

Би бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр эргэлдүүлдэг
Би түүнийг нааш цааш жолоодож,
Би тэдний алгаа илж,
Тэгээд би үүнийг бага зэрэг шахах болно.
Би бөмбөгийг хуруу бүрээр нь дарна.
Тэгээд би нөгөө гараараа эхэлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тоглолтонд баярлалаа, ширээнд суу.

Туршилтууд.

№1. Гараа шалгах.

Хоёр гараа ширээн дээр тавь. Тэднийг анхааралтай ажиглаад надад хэлээрэй: хүн хэдэн гартай вэ?

(Хоёр гар)

Бидний гар хоорондоо ямар төстэй вэ?

(5 хуруутай)

Залуус аа, бидний гар юу хийж чадахыг харцгаая. Таны өмнө ном байна. Гаргүйгээр хуудсыг нь эргүүлж үзээрэй. Гараа нурууныхаа ард нуу.

Танд амар байсан уу?

Хуудсаа яаж эргүүлсэн бэ?

(Та хамараараа үлээж болно)

Одоо гараараа хуудсыг эргүүл. Сайн хийлээ.

№2. -Дараагийн даалгавар. Гараа ашиглахгүйгээр гоймоныг өөр таваг руу шилжүүлээрэй.

Тэгээд одоо таны гараар. Бидний гар хэрхэн ажилладагийг хараарай. Хүний гараар маш олон янзын үйлдлийг гүйцэтгэдэг.

Гар юунд зориулагдсан вэ?

(Гар нь өөртөө үйлчлэх, өөрөөр хэлбэл идэх, ажиллах, зурах, хувцаслах гэх мэт.)

№3 - За. Сайн хийлээ. Одоо тэд адилхан сайн ажиллаж байгаа эсэхийг шалгацгаая. Гэхдээ эхлээд баруун, зүүн гар хаана байгааг мэдэж байгаа эсэхийг шалгацгаая.

Баруун гараа өргөж, одоо зүүн гараа өргө.

Баруун гартаа харандаа аваад цаасан дээр нар зур. Дрю.

Одоо зүүн гараараа ижил нарыг зур.

Дима, аль гараар зурахад илүү тохиромжтой вэ?

Хайч аваад туузыг эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа таслана.

Надад хэлээч, Настя, зүүн, баруун гараараа даалгавар гүйцэтгэх нь адилхан сайн уу?

Хүн ажиллахад илүү тохиромжтой гарыг тэргүүлэх гар гэж нэрлэдэг.

Аль гар нь халбага барихад илүү тохиромжтой вэ? (хөтлөгч)

Баруун гар нь давамгайлсан хүмүүсийг гараа өргө. Одоо зүүн гар нь давамгайлсан хүмүүс гараа өргө. Аль хүмүүс илүү байна вэ?

Залуус аа, та бидний гарт юу сайн, юу нь муу болохыг мэдэх үү?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Одоо бид тантай хамт үүнийг шалгах болно.

Хүүхдүүдийн ангилах чадварыг хөгжүүлэх "Сайн - Муу" тоглоом.

Хэрэглэх заавар. - Ширээн дээр чинь картууд байгаа. Картууд дээр хоёр далдуу байна: "баяр хөөртэй" далдуу модтой дүрс, "гунигтай" далдуу модтой дүрс. Таны даалгавар бол бидний гарт юу сайн, юу нь муу болохыг бодох явдал юм. Бидний гарт сайн зүйл нь баяр хөөртэй далдуу модтой, харин муу нь гунигтай байх ёстой.

Тайван хөгжим тоглож, хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Вика, та "гунигтай" далдуу модтой ямар зургуудыг холбосон бэ? Яагаад?

Кристина, чи "хөгжилтэй" далдуу модтой ямар зургуудыг холбосон бэ? Яагаад?

Сайн байна уу залуусаа, дугуйлан зогсоод тоглоцгооё

Бид хөлөө дэвсдэг

Бид алгаа ташиж, алгаа ташиж байна

Бид бол хором мөчийн нүд юм

Бид мөрөө хавчина

Нэг энд, хоёр энд,

Өөрийгөө эргүүл

Нэг нь сууж, хоёр нь боссон

Бид гараа дээш өргөв

Нэг хоёр, нэг хоёр,

Тоглолт дууслаа

№4. Туршилт "Гарын утга"

Шалгаж үзье, магадгүй, үнэхээр нэг гар нь бидэнд хангалттай, нөгөө гар нь нэмэлт байх болов уу? Сандал дээр суу.

Хэрэглэх заавар. -Хараач, надад охидод зориулсан хувцас байгаа. Хөгжим тоглож байх үед нэг нь нэг гараараа, нөгөө нь хоёр гараараа зүйлийг өмсөнө. Таны даалгавар бол энэ даалгаврыг хэн хурдан гүйцэтгэсэн болохыг харах явдал юм.

Хөгжим тоглодог, хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Хэн илүү хурдан хувцасласныг хар л даа, хэн нь илүү хялбар болсон бэ? (хоёр гараараа)

Хэнд илүү хэцүү байсан, яагаад? (нэг гараараа)

Энэ нь хоёр гар нь бидний хувьд адилхан чухал гэсэн үг юм. Тиймээс гартаа болгоомжтой хандах хэрэгтэй.

Таны гар эелдэг, чадварлаг гэж би бодож байна!

Гараа хар. Тэд хурдан бохирддог уу? (Тийм)

Хаана хамгийн их шороо хуримтлагддаг вэ? (хумсны доор)

Бид гараа хэрхэн арчлах ёстой вэ? (Савангаар угаах, хумсаа засах, гараа гэмтээхгүй байх, хуруугаа амандаа хийхгүй байх)

3. -Манай бүлэгт зөвхөн тоглоом, янз бүрийн эд зүйл, эргэн тойрныхоо хүмүүст төдийгүй өөртөө, гартаа анхаарал халамж тавьдаг маш ухаалаг, анхааралтай, хурдан сэргэлэн, нөхөрсөг, хүмүүжилтэй хүүхдүүд байдаг гэдэгт би өнөөдөр итгэлтэй болсон. !

Хөгжмийн тоглоом "Баруун гараа урагшаа..."

Уран зохиол:

1.А.И. Иванова "ХҮН" Мэдээжийн хэрэг - цэцэрлэгт хийсэн шинжлэх ухааны ажиглалт, туршилтууд.

2. I.A. Морозова Хүрээлэн буй орчинтой танилцах. Хичээлийн тэмдэглэл.

3. О.В. Епифанова "Хэл ярианы хөгжил", " Дэлхий». Дидактик материалсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ангиудад зориулсан.


Одоогийн хуудас: 1 (ном нийт 6 хуудастай) [унших боломжтой хэсэг: 2 хуудас]

Ольга Витальевна Дибина

Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд. Ангийн тэмдэглэл

Оршил

Энэхүү гарын авлага нь 6-7 насны хүүхдүүдийг хичээл, тоглоом-үйл ажиллагаа, дидактик тоглоомын явцад хүрээлэн буй ертөнц (субъект орчин, нийгмийн амьдралын үзэгдэл) -тэй танилцах ажлыг амжилттай зохион байгуулж, хэрэгжүүлэхэд тусална.

Багш нарт хөтөлбөрийн энэ хэсэгт ажиллах ажлыг төлөвлөхөд хялбар болгохын тулд түүний агуулгыг сэдвүүдээр харуулсан болно. Сэдэв бүрийг хамарсан: хичээл, үйл ажиллагаа эсвэл тоглоомын ойролцоо чиглэлийг санал болгож байна. Багш хичээлээ төлөвлөхдөө бүтээлч байдлыг харуулж, хувьсах тоглоом, асуудлын нөхцөл байдлыг багтааж чаддаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдтэй ажиллах ажлыг илүү амжилттай, утга учиртай болгоно.

Сэдэв тус бүрийн судалгааг тоглоомын даалгавар (таавар, оньсого, зураг, хариулт гэх мэт) хийж дуусгаж болно. Тоглоомын даалгавруудыг ажлын дэвтэрт оруулсан болно (Dybina O.V. Би ертөнцтэй танилцаж байна: 6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ажлын ном. - М.: TC Sfera, 2009).

Багш нар гадаад ертөнцтэй танилцахдаа дараахь зүйлийг хийх боломжгүй гэдгийг онцгой анхаарах хэрэгтэй.

- бодит байдлын объект, үзэгдлийн тухай монолог-түүхээр өөрийгөө хязгаарлах; хичээлдээ аль болох олон төрлийн үйл ажиллагаа явуулах шаардлагатай (сандал, буйдан дээр суух, хувцас өмсөж, түүн дээр алхах, ээжийгээ урих, эмээгээ эмчлэх гэх мэт);

- хүүхдүүдийг олон тооны асуултаар хэт ачаалах;

- Хүүхэдтэй ажиллах ажлыг зөвхөн боловсролын үйл ажиллагааны хэлбэр болгон багасгах.

Энэ үйл явцыг илүү хүртээмжтэй, үр дүнтэй болгохын тулд гадаад ертөнцтэй танилцах нь хүүхдийн сэтгэлзүйн онцлогт нийцүүлэн, харилцан үйлчлэлийн зохих хэлбэр, арга хэрэгсэл, арга, техникийг сонгох ёстой.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд гадаад ертөнцтэй танилцах нь тоглоомын үйл ажиллагаа, дидактик тоглоомын хэлбэрээр хоёуланд нь явагддаг бөгөөд тоглоомын дүрэм нь хүүхдийн үйлдэл, харилцааг зохицуулж, асуудлыг зөв шийдвэрлэхэд чиглэгддэг. асуудал бол тоглоомын зорилгод хүрэх явдал юм. Тоглоом, үйл ажиллагаа, дидактик тоглоом зохион байгуулах, явуулахдаа хүүхэд бүр эргэн тойрныхоо ертөнцтэй холбоотой үйл ажиллагаагаа ухамсарлах боломжийг олгодог уур амьсгалыг бүрдүүлэх нь чухал юм. Та янз бүрийн аргыг ашиглан тоглоомыг улам хүндрүүлж болно.

- төрөл бүрийн объектуудын өнгөрсөн, одоо, ирээдүй рүү аялах аялалыг оруулах (хүүхдийн наснаас хамааран);

- аяллын тоо нэмэгдэх;

- баг бүрийн баг, оролцогчдын тоог өөрчлөх;

– объект зурах даалгавруудыг оруулах гэх мэт.

Дидактик тоглоомыг хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтарсан үйл ажиллагаа, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглахаас гадна эргэн тойрныхоо ертөнцийг танин мэдэх үйл явцыг идэвхжүүлэхэд ашиглаж болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд туршилтын тоглоомын боловсролын даалгавар нь илүү төвөгтэй байх ёстой: өгөгдсөн алгоритмын дагуу бие даан ажиллах, үр дүнд хүрэх чадвараас эхлээд загварт нийцүүлэн алгоритм үүсгэх чадвар; объектын бүтэц, шинж чанар, шинж чанар, шинж чанаруудын харилцан үйлчлэлийн шинж чанарыг тодорхойлох, шинжлэх чадвараас эхлээд тэдгээрийг харилцаа холбоо, харилцан хамаарлын системд (бүтэц, үйл ажиллагаа, зорилго, цаг хугацаа, орон зайд оршин тогтнох гэх мэт) төлөөлөх чадвар хүртэл. .).

Энэхүү гарын авлагад нэмэлт материалыг танилцуулж байна: хичээлээс гадуур хүүхдүүдтэй ажиллах, алхахад зориулагдсан тоглоом, тоглоом, дасгал хийх сонголтууд.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцтэй (сэдвийн орчин, нийгмийн амьдралын үзэгдэл) танилцуулахын тулд сард 2 хичээл хуваарилдаг.

Тольятти хотын "Хүүхэд насны "Лада" гараг" АНО 179-р "Цасан дусал" цэцэрлэгийн багш нар, эрхлэгч - Надежда Петровна Паленова, арга зүйч - Наталья Григорьевна Кузнецова нар боловсруулж, турших ажилд оролцов. Насанд хүрэгчдийг ажилтай танилцуулах ангиуд.

Энэхүү гарын авлага нь хичээлийн жилийн материалын ойролцоо хуваарилалтыг санал болгодог. Багш нь тухайн сарын амралтын өдрүүдээр (10-р сар - Багш нарын өдөр; 2-р сар - Эх орон хамгаалагчдын өдөр, 4-р сар - Сансрын нисгэгчдийн өдөр гэх мэт) эсвэл материалын боломжоос хамааран материалыг өөрийн замаар тарааж болно.

Хичээлийн жилийн материалын хуваарилалт



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.



Хүснэгтийн үргэлжлэл.


Хичээлийн тэмдэглэлийн жишээ

Есдүгээр сар

1. Туслах зүйлс

Хөтөлбөрийн агуулга.Үйлдвэрлэлд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох; Эдгээр зүйлс нь чанар, үйл ажиллагааны хурдыг сайжруулж, нарийн төвөгтэй үйл ажиллагаа явуулж, бүтээгдэхүүнийг өөрчлөх боломжтой гэдгийг тайлбарла.

Материал.Төрөл бүрийн объектуудыг дүрсэлсэн зургууд, түүний дотор үйлдвэрлэлд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектууд (жишээлбэл, машин хэрэгсэл, компьютер, робот, оёдолын машингэх мэт); чипс, Dunno-аас ирсэн зүйл, багц, захидал дүрслэх алгоритм.

Хичээлийн явц

Багш нь Дунногаас ирсэн илгээмжийн талаар хүүхдүүдэд мэдэгддэг. Илгээмж нь сэдвийн зураг, даалгавар бүхий захидал агуулсан: Дунно хүүхдүүдээс бүх даалгавраа хийж дуусгахыг захидлаар түүнд мэдэгдэнэ.

Дасгал 1.Багш нь бүх сэдвийн зургийг ширээн дээр тавьж, хүүхдүүдийг үйлдвэрлэлд туслах объектуудыг дүрсэлсэн зургийг сонгохыг урьж байна. Хүүхдүүд нэг нэгээр нь ээлжлэн зураг авч, тухайн объектыг нэрлэж, яагаад хүнд үйлчилдэгийг хэлдэг. Тухайн зүйлийг зөв нэрлэж, хэрхэн ашиглаж байгааг хэлсэн хүүхэд чип авдаг. Хамгийн их чипс цуглуулсан хүн ялна.

Даалгавар 2.Багш нь үйлдвэрлэлийн ажлыг хөнгөвчлөх объектуудыг дүрсэлсэн хүүхдүүдийн сонгосон зургуудыг ширээн дээр тавьдаг. Багш хичээлүүдийн аль нэгийг алгоритм ашиглан дүрсэлдэг. Тухайн объектыг хамгийн түрүүнд таамаглаж, нэрлэсэн хүүхэд чип авдаг. Хүүхэд бас удирдагч байж болно.

Даалгавар 3.Хүүхдүүд хоёр багт хуваагдана. Ширээн дээр объектын зураг байна. Багшийн дохиогоор нэг баг бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх чанар, хурдыг сайжруулдаг объектуудыг дүрсэлсэн зургуудыг сонгож, нөгөө баг нь нарийн төвөгтэй үйлдэл хийж, бүтээгдэхүүнийг өөрчилдөг объектуудыг дүрсэлсэн зургийг сонгоно. Зургийг хурдан бөгөөд зөв шивж, сонголтоо тайлбарласан баг ялна.

Даалгавар 4.Багш хүүхдүүдэд робот, компьютер, тооны машин, бичгийн машин, машин зэргийг дүрсэлсэн зургуудыг нэг нэгээр нь үзүүлэв. Хүүхдүүд объект бүрийг нэрлэж, шаардлагатай бол тайлбарлах алгоритм дээр тулгуурлан ярьж, эдгээр бүх объектууд нь хүний ​​​​бүтээсэн ертөнцөд харьяалагддаг гэдгийг тэмдэглэдэг. Багштай хамт эдгээр зүйлс нь үйлдвэрлэлийн ажлыг хөнгөвчлөх, бүтээгдэхүүний чанарыг сайжруулж, ажлын явцыг хурдасгах, эв найртай ажиллах, өөр зүйлийг өөрчлөх боломжтой гэдгийг тэд тайлбарлав.

2. Найрсаг гэр бүл

Хөтөлбөрийн агуулга.Хүүхдүүдийн гэр бүлийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэн дүгнэж, системчлэх (хамт амьдардаг, бие биенээ хайрладаг, бие биедээ анхаарал халамж тавьдаг хүмүүс). Гэр бүлийн өвөг дээдсийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх; гэр бүл, хайртай хүмүүст танин мэдэхүйн сонирхлыг нэмэгдүүлэх; хайртай хүмүүсээ халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх, гэр бүлээрээ бахархах мэдрэмжийг бий болгох.

Материал.Мэдэхгүй хүүхэлдэй; "Миний гэр бүл" үзэсгэлэн - сурагчдын гэр бүлийн гишүүдийн гэрэл зураг, тэдний дуртай эд зүйлс; гар урлалын материал (өнгөт цаас, хайч, цавуу, байгалийн материалгэх мэт).

Урьдчилсан ажил."Миний гэр бүл" үзэсгэлэн гаргах. Ярилцлага: “Эцэг эхийн минь мэргэжил”, “Бид хэрхэн амардаг вэ”, “Би хэзээ... сайхан санагддаг вэ”, “Манай тэжээвэр амьтад” гэх мэт Гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үг сурах. "Миний гэр бүл" сэдвээр зураг зурах. Гэр бүлийн сэдвээр зураачдын зурсан зургийн хуулбарыг шалгах; гэр бүлийн цомгууд.

Хичээлийн явц

Багш зүйр цэцэн үг хэлж, хүүхдүүдийг "Хамтдаа хөл хөдөлгөөн ихтэй, харин тусдаа байх нь уйтгартай" гэж юу болохыг таахыг урьдаг.

Хүүхдүүд. Энэ зүйр үг гэр бүлийн тухай юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. Гэр бүл гэж юу вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Би Дунно-г манайд зочлохыг урьсан. (Хүүхэлдэйг үзүүлэв.) Тэр бидний "Миний гэр бүл" үзэсгэлэнг үзэхийг үнэхээр хүсч байна. Түүнд гэр бүлийнхээ талаар хэлээрэй.

Хүүхдүүд (заавал биш) гэр бүлийнхээ гишүүдийн гэрэл зураг дээр ойртож, тэдгээрт хэн дүрслэгдсэн, гэр бүл хаана зураг авсан гэх мэтийг хэлдэг.

Мэдэхгүй. Залуус аа, та нар гэр бүлийнхээ тухай ярихдаа бүгд инээмсэглэж байгааг анзаарсан. Яагаад? (Бид гэр бүлийнхэндээ бүгдэд нь хайртай. Бүгд хамтдаа зургаа татуулсан өдрийг дурсах сайхан байдаг гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та бүх хүнд адилхан хайртай юу эсвэл гэр бүлд бусдаас илүү хайртай хүн байдаг уу? Энэ хүний ​​тухай хэн бидэнд хэлэхийг хүсч байна вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? (Хүүхдийн үлгэр - сонголттой.) Одоо Dunno-д гэр бүлийн гишүүдийнхээ авчирсан дуртай зүйлсээ үзүүлээд хэлээрэй. (Хүүхдийн түүх.) Гэр бүлд эцэг эх, хүүхдүүд бие биенээ ямар нэгэн зүйлээр баярлуулдаг. Хүүхдүүд эцэг эхээ баярлуулахын тулд юу хийдэг гэж та боддог вэ? (Тэд өсч томрох, шинэ зүйл сурч, насанд хүрэгчдэд туслахыг хичээдэг гэх мэт)Эцэг эхчүүд хүүхдээ аз жаргалтай байлгахын тулд юу хийдэг вэ? (Тэднийг халамжлах, хайрлах, хамгаалах гэх мэт)Одоо гэр бүлийн гишүүдийн зургийг багаас нь хөгшин хүртэл цэгцэл.

Хүүхдүүд гэрэл зураг тавиад, багш тэднээс асуулт асууна.

-Танай гэр бүлийн хамгийн том нь хэн бэ?

-Хамгийн залуу нь хэн бэ?

-Хэний ээж вэ?

-Хэн хэний хүү вэ?

-Чи ээжийнхээ хувьд хэн бэ?

- Эмээгийн хувьд?

-Ахынхаа төлөө юу?

– Гэр бүлд хэн өвөөгөөсөө ахмад байж болох вэ? (Хүүхдийн хариулт.) Сурган хүмүүжүүлэгч. Нэгэн цагт өвөө өөрөө хүүхэд байсан бөгөөд эцэг эх чинь чамайг асарч байгаа шиг түүнийг хайрлаж, халамжилдаг эцэг эхтэй байсан. Дараа нь хүү өсч том болж, хүү, охинтой болсон - таны ирээдүйн аав эсвэл ээж. Тэгээд чи төрж, өвөөгийн чинь эцэг эх таны элэнц өвөө, элэнц эмээ болсон. Энэ бол таны гэр бүл; Тэд чамтай хамт байхгүй байж болох ч өвөө, аав, ээжээр чинь дамжуулж чамд хайраа дамжуулсан. Өвөө, эмээ хоёр нь эцэг эх нь ямархуу хүн, юу хийдэг, яаж амьдардаг байсныг мэдэх юм бол баярлах байх. Энэ талаар тэднээс асуу. Тэгээд бидэнд хэлээрэй.

Мэдэхгүй. Та бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан хэрэг. Танай гэр бүлд бүгд бие биенээ хайрлаж, хамтдаа аз жаргалтай амьдардаг тул та дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ гэр бүлийг эрт дээр үеэс хүндэтгэсээр ирсэн. Хүмүүс гэр бүлийн тухай олон зүйр цэцэн үг зохиосон байдаг. Тэднийг санацгаая.

Хүүхдүүд. Наранд дулаахан, ээжийн дэргэд сайн. Чиний ээжээс илүү сайхан найз байхгүй. Алт мөнгө хөгширдөггүй. Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа - сэтгэл нь байрандаа байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус та гэр бүлдээ юу хүсэх вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Мэдэхгүй. Танай гэр бүлийнхээ тухай ярих нь надад маш их таалагдсан тул та хоёрын нэгэнд зочлохыг үнэхээр их хүссэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та Дунног гэр бүлээрээ зочлохыг урих уу?

Мэдэхгүй. Би бүх залууст ээлжлэн очихдоо баяртай байх болно. Өнөөдөр би Андрейгийн гэр бүлтэй уулзахыг хүсч байна, учир нь тэр бүх хамаатан садныхаа талаар маш сонирхолтой, дэлгэрэнгүй ярьсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо би танд гэр бүлийнхээ бүх гишүүдийг баярлуулах бэлэг хийхийг санал болгож байна. Та өөрийн үзэмжээр гар урлалын материалыг өөрөө сонгож болно.

Хүүхдүүд бэлэг өгдөг.

3. Гайхалтай зүйлс

Хөтөлбөрийн агуулга.Хүмүүсийн зохион бүтээсэн объектуудыг байгалийн объекттой харьцуулж, тэдгээрийн хоорондын нийтлэг байдлыг олохыг хүүхдүүдэд заа (байгалиас хүнд юу өгөөгүй вэ, тэр өөрөө өөрөө бодож олжээ).

Материал.Байгалийн болон хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн объектуудыг дүрсэлсэн зургууд (хүүхэд бүрт хоёр зураг). Хоёр хэсгээс бүрдсэн картууд: нэг тал нь хүний ​​​​бүтээсэн объектуудыг (жишээлбэл, нисдэг тэрэг, трактор, тоос сорогч, шүхэр, экскаватор, завь, байшин, кран, шүхэр, онгоц, машин, галт тэрэг гэх мэт) дүрсэлсэн байдаг. картын тал нь хоосон байна. "Домино" зургууд: нэг тал нь байгалийн ертөнцийн объектууд, нөгөө талд нь хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн объектууд байдаг; илгээмж, Данногийн захидал.

Хичээлийн явц

Багш нь Дуннооос авсан илгээмжийнхээ талаар хүүхдүүдэд мэдэгддэг. Илгээмж нь сэдвийн зураг, даалгавар бүхий захидал агуулсан: Дунно хүүхдүүдээс бүх даалгавраа хийж дуусгахыг захидлаар түүнд мэдэгдэнэ.

Дасгал 1.Багш хүүхдүүдийн тусламжтайгаар бүх зургийг байгалийн ертөнцийн объекттой зураг, хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнцийн объекттой зураг гэсэн хоёр бүлэгт хуваадаг. Багш нь байгалийн ертөнцийн объекттой зургийг өөртөө хадгалдаг бөгөөд хүний ​​гараар хийсэн ертөнцийн объекттой зургийг хүүхдүүдийн хооронд хуваадаг.

Багш байгалийн ертөнцийн объектыг нэрлэнэ. Хүний гараар бүтээгдсэн ертөнцөөс хос биетийг олсон хүүхэд түүний дүрс бүхий зургийг авч, тухайн объектыг нэрлэж, байгалийн ертөнцийн объекттой харьцуулдаг (жишээлбэл, хараацай бол онгоц, анааш бол тогоруу, азарган тахиа бол цаг гэх мэт). Хүүхдүүд бүх хос объектыг олох үед даалгавар дууссан гэж үзнэ.

Даалгавар 2.Домино зургуудыг (нэг тал нь байгалийн ертөнцийн объектууд, нөгөө талд нь хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнцийн объектууд байдаг) хүүхдүүдэд тарааж өгдөг. Эхний хүүхэд зургаа нийтэлдэг бол дараагийнх нь байгалийн болон хүний ​​гараар бүтээгдсэн (Домино тоглоомын зарчмаар, жишээ нь, соно - цаг - азарган тахиа - тогоруу - анааш - гэх мэт) объектын дүрс бүхий зургаа тавьдаг. халим гэх мэт). Бүх картуудыг гинжин хэлхээнд байрлуулсан үед даалгавар дууссан гэж үзнэ.

Даалгавар 3.Хүүхэд бүрт хоёр зураг санал болгодог. Жишээлбэл, нэг зураг нь онгоцыг, нөгөө нь шувууг харуулж байна. Зургийг харьцуулах, ижил төстэй байдал (нийтлэг элементүүд) ба ялгааг олохыг санал болгож байна (жишээлбэл, шувуу ба онгоцны ижил төстэй байдал - далавч, хамар, хушуу, онгоцны сүүл ба шувуу; ялгаа: шувуу бол амьд амьтан юм. шувуу, онгоц бол амьгүй биет юм) ба тэдгээрийн талаар ярилц.

Даалгавар 4.Хүүхдүүдэд хоёр хэсгээс бүрдсэн картуудыг өгдөг: нэг тал нь хүний ​​​​бүтээсэн объектуудыг (жишээлбэл, нисдэг тэрэг, трактор, тоос сорогч, шүхэр, экскаватор, завь, байшин, кран, шүхэр, онгоц, машин, галт тэрэг гэх мэт) дүрсэлсэн байдаг. нөгөө тал нь хоосон байна. Хүүхэд картын хоосон талыг санаж, нөгөө тал дээр нь дүрсэлсэн объектыг тухайн хүн бүтээсэн (жишээлбэл, галт тэрэг - зуун наст, машин - матар) байгалийн объектыг санаж, зурах ёстой.

Хүүхдүүд болон багш нь Данно руу захидал бичдэг бөгөөд үүнд түүний даалгавар маш сонирхолтой бөгөөд хүүхдүүд тэднийг гүйцэтгэсэн гэжээ. Тэд Даннод талархаж, түүнийг зочлохыг урьсан.

4. Манай цэцэрлэгт ямар сайхан байдаг вэ

Хөтөлбөрийн агуулга.Цэцэрлэгийн нийгмийн ач холбогдол, ажилчдын тухай, цэцэрлэгт хамрагдаж буй хүүхдийн эрх, үүргийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх, нэгтгэх. Үе тэнгийнхэн болон бусад хүмүүст найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал.Зураг бүхий картууд янз бүрийн сэтгэл хөдлөл, цэцэрлэгийн байрны гэрэл зураг, цэцэрлэгийн төлөвлөгөө, түүний байрны тэмдэг, тэмдэг, янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн эд зүйл, багаж хэрэгслийг дүрсэлсэн картууд, чипс, шагналууд.

Хичээлийн явц

Багш хичээлээ яриагаар эхлүүлж: "Саяхан та нар гэр бүлийнхээ тухай, хаана сайхан санагдаж байгаа, хэн бүхэн таныг хайрладаг тухай ярьсан. Та бүгд өөр гэр бүлтэй, тэд ч бас таныг хайрладаг, тантай уулзахдаа үргэлж баяртай байдаг, сонирхолтой үйл ажиллагаа явуулж, уншиж, хүчирхэг, эрүүл болоход тусалдаг гэдгийг та мэдэх үү? Энэ ямар хоёр дахь гэр бүл вэ? Хэн таамагласан бэ? (Энэ бол цэцэрлэг.)Та цэцэрлэгтээ хайртай юу? Чи энд ирэх дуртай юу? Та яагаад цэцэрлэгт ирсэнээ бидэнд хэлээч? Та цэцэрлэгийн юунд дуртай, магадгүй дургүй байдаг вэ?" (Хүүхдийн хариулт.)

Багш хүүхдүүдэд янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийн дүрс бүхий картуудыг үзүүлж, даалгавраа биелүүлэхийг хүснэ: "Цэцэрлэгт гэртээ байгаа шиг та янз бүрийн сэтгэл хөдлөлтэй байдаг: чи баярлаж, дараа нь гунигтай, дараа нь ямар нэгэн зүйлд гайхаж, дараа нь уурлаж, дахин баярладаг. Ямар ч картыг авч, сэтгэл хөдлөлийн дүр төрхийг анхааралтай ажиглаж, цэцэрлэгт байхдаа ийм уур амьсгалтай байсан үеэ санаарай." (Хүүхдийн үлгэрүүд.)

Бууруулагч. Та бүгдэд цэцэрлэг хэрэгтэй гэдгийг бид аль хэдийн олж мэдсэн. Хүүхдүүдээс өөр хэнд цэцэрлэг хэрэгтэй вэ? (Эцэг эх, тэнд ажилладаг хүмүүс, бүхэл бүтэн хотод хэрэгтэй.)Эцэг эхчүүдэд яагаад цэцэрлэг хэрэгтэй байгааг тайлбарлана уу? Цэцэрлэгийн ажилчид уу? Бүх иргэдэд? (Хүүхдийн хариулт.) Манай хотод олон цэцэрлэг байдаг уу? (Тийм.)Цэцэрлэгүүд бүгд адилхан уу, эсвэл өөр хоорондоо ялгаатай юу? Ялгаа нь юу вэ? (Гадаад төрхбарилга, тоглоомын талбай...)Хэрэв хүн анх удаа цэцэрлэгт яваад хаана байгаагаа мэдэхгүй байгаа бол цэцэрлэгээ олохын тулд юу мэдэх ёстой вэ? (Цэцэрлэгийн нэр, дугаар, хаяг.)Та энэ бүгдийг мэдэх үү? Үүнийг нэрлэ. (Хүүхдүүдийн хариулт.) Та цэцэрлэгээ сайн мэддэг үү? Цэцэрлэгийн янз бүрийн өрөөнүүдийн зориулалтыг та мэдэх үү? Тэнд ажилладаг хүмүүс? Бид одоо үүнийг шалгах болно. Би "Цэцэрлэгээ хэн сайн мэддэг вэ" тэмцээний тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд хоёр багт хуваагддаг, багш баг бүрээс асуулт асуудаг; Хариулт бүрийн хувьд оноо өгч, эцэст нь тэдний тоог тооцоолж, ялагчдыг шагнана.

Дасгал 1.Багш нь цэцэрлэгийн байрны зургийг харуулж байна. Хүүхдүүд өрөөг таньж, нэрлэж, тэнд ажилладаг хүмүүсийг жагсаах ёстой.

Даалгавар 2.Цэцэрлэгийн байрны тэмдэг-тэмдэг тэмдгийг цэцэрлэгийн төлөвлөгөөнд (хэн нь илүү хурдан) байрлуулна.

Даалгавар 3.Цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэр дээр ургадаг модыг нэрлэнэ үү (хэн илүү нэрлэж болно).

Даалгавар 4."Юу нь илүү вэ?" Тоглоом: янз бүрийн мэргэжлийн төлөөлөгчдийг дүрсэлсэн зурган дээр цэцэрлэгт байдаггүй мэргэжлийг хас.

Даалгавар 5."Мэргэжлээ таах" дидактик тоглоом. Багш нь объектын дүрс бүхий картуудыг харуулж, хүүхдүүд энэ объектыг ашигладаг хүний ​​​​мэргэжлийг нэрлэнэ (шанаг - тогооч; аяга таваг - туслах багш; бөмбөг - биеийн тамирын багш; төгөлдөр хуур - хөгжмийн найруулагч; угаалгын машин- угаалгын газар; термометр - сувилагч; алх - мужаан гэх мэт).

Даалгавар 6.Эрх (тоглох, суралцах, алхах, асрах гэх мэт) ба үүрэг (бие, хувцасаа цэвэр байлгах, эрүүл ахуйн дүрэм журмыг сахиулах, хэв журам сахиулах, бусдыг гомдоохгүй байх, анхан шатны тусламж үзүүлэх) -ийг нэрлэнэ үү. насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд) цэцэрлэгийн хүүхдүүд.

Даалгавар 7.Ахимаг насны залуус хүүхдүүдэд хэрхэн тусалж, тэдний төлөө юу хийж чадахыг жагсаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байцгаана уу, залуус аа, та цэцэрлэгээ маш сайн мэддэг, хайрлаж, насан туршдаа санаж байгаарай гэж найдаж байна, учир нь энд хамгийн гайхалтай жилүүд - бага насны он жилүүд өнгөрдөг. Манай цэцэрлэг улам сайхан болоосой гэж хүсэж байна уу? Танд хүссэн бүх боломж байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ - бүх зүйл биелэх болно. Нүдээ аниад амарч, мөрөөдөж, манай цэцэрлэгийг илүү сайхан болгохын тулд юу хийхээ хэлээрэй.

Чимээгүй хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд мөрөөдлийнхөө тухай ярьдаг.

5. Номын өнгөрсөн үе рүү аялах

Хөтөлбөрийн агуулга.Ном бүтээх, үйлдвэрлэх түүхийг хүүхдүүдэд танилцуулах; Хүний бүтээлч байдлын нөлөөн дор ном хэрхэн өөрчлөгдсөнийг харуулах; сонирхлыг төрүүлэх бүтээлч үйл ажиллагаахүн; номонд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал.Өнгөлөг дизайнтай ном, янз бүрийн үеийн хэвлэх машиныг дүрсэлсэн чимэглэл, хусны холтос, эртний ном; номны өнгөрсөн үеэс өнөөг хүртэлх сэдэвт зургийн багц; номонд хандах зөв, болгоомжтой хандлагыг тусгасан хуйвалдааны зургийн багц.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдээс оньсого асууна:


Тэр чимээгүйхэн ярьдаг
Гэхдээ энэ нь ойлгомжтой бөгөөд уйтгартай биш юм.
Та түүнтэй илүү олон удаа ярьдаг -
Та дөрөв дахин илүү ухаалаг болно!

Мод биш, харин навчтай,
Цамц биш, харин оёмол,
Хүн биш, харин түүхч.
(Ном)

Дараа нь хүүхдүүдийг урьдчилан бэлтгэсэн номнуудынхаа үзэсгэлэнг үзэхийг урьж, тэдний өнгөлөг байдалд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ юу вэ? Танд ном хэрэгтэй юу? (Номын тусламжтайгаар мэдлэг, мэдээллийг дамжуулдаг.)Номыг хэн хийдэг вэ? Хүн гараар ном хийдэг үү? (Номыг хэвлэх үйлдвэрт машин ашиглан бүтээдэг.)

Багш янз бүрийн үеийн хэвлэх машиныг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүдтэй хамт шалгадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэвлэх машингүй байхад ном хэрхэн бүтдэгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үеэс хүмүүс үлгэр, дуу, зүйр цэцэн үг, оньсого зохиож ирсэн. Мөн мартахгүйн тулд тэдгээрийг бичих ёстой байв. Шавар хавтан дээр бичсэн номыг уншихад тохиромжтой байсан гэж та бодож байна уу? Мэдээж үгүй! Тиймээс Хятадад тэд бат бөх олсоор бэхлэгдсэн хулсан хавтан дээр ном бичиж эхлэв (зураг харуулж байна). Гэхдээ энэ нь бас эвгүй байсан. Хятадууд торгон дээр бийр, бэхээр ном бичиж эхлэв. Египетэд тэд чулуун хавтан дээр ном бичсэн (зураг харуулж байна), дараа нь папирус дээр - зэгсээр хийсэн цаастай төстэй маш нимгэн, урт хуудас. Папирусыг өнхрүүлэн гүйлгэж хадгалсан (зураг харуулж байна). Эцэст нь хүмүүс цаас зохион бүтээж, цаасан дээр ном бүтээж эхлэв: эхлээд гараар бичсэн, дараа нь хэвлэсэн. Гараар бичсэн номын хавтас нь модон, арьсаар бүрхэгдсэнэсвэл даавуу. Нэг номыг гараар бичихэд маш их цаг зарцуулсан. Олон ном бүтээх хэрэгцээ гарч ирэхэд хүн хэвлэх машин зохион бүтээжээ. Орос хэл дээрх анхны номыг Иван Федоров хэвлүүлсэн. Хэвлэх машин нь ном бүтээхэд хялбар болгосон. Хүн аажмаар хэвлэх машиныг сайжруулж, нэг дор олон ном гаргадаг машин зохион бүтээжээ. Номыг удаан хадгалахын тулд хуудсыг хэвлэх, засах, үдэх, өнгөлөг хавтас хэвлэх, зураг зурах, хавтаслах машинууд байдаг. Бүх машиныг хүмүүс жолооддог. Гэхдээ ном хэвлэж эхлэхээсээ өмнө түүний агуулгыг бэлтгэх хэрэгтэй. Номын бүх материалыг хэн бэлддэг гэж та бодож байна вэ? (Яруу найрагчид, зохиолчид, зураачид.)Үүний үр дүнд та бид хоёр гайхалтай зурагтай ийм сайхан ном (шоу) уншдаг.

Дараа нь "Юу байсан, юу болох вэ" тоглоом тоглогдоно. Хүүхдүүдийг зургуудаас гинж хийхийг урьж байна: өнгөрсөн үеэс өнөөг хүртэл ном. Даалгаврыг илүү хурдан гүйцэтгэсэн хүн ялна.

"Би номыг хэрхэн арчлах вэ" тоглоом тоглогддог.

Багш хүүхдүүдээс санал болгож буй хуйвалдааны зургуудаас номонд зөв, болгоомжтой хандах хандлагыг харуулсан зургуудыг сонгох, номтой харьцах дүрмийг нэрлэхийг хүснэ (урахгүй, ном дээр зурж болохгүй, хуудсыг нугалж болохгүй). Даалгаврыг илүү хурдан гүйцэтгэсэн хүн ялна.

Багш хүүхдүүдийг номын булан руу орж, бүлгийн номууд сайн байгаа эсэхийг шалгахыг урьж байна.



© mashinkikletki.ru, 2024
Zoykin reticule - Эмэгтэйчүүдийн портал