Shrnutí lekce matematiky pro přípravnou skupinu "v království čísla devět." Shrnutí hodiny matematiky pro přípravnou skupinu "v království čísla devět" Didaktický obrazový materiál

18.05.2020

Oddíl 8. Využití metod, prostředků a forem výchovy a výuky dětí (na základě rozborů tří lekcí)

Abstrakt GCD v matematice v přípravná skupina„Cesta do země matematiky, kompozice

Zpracovala: Zakharova N.V., učitelka MŠ MBDOU č. 65, Stavropol

Cíl: naučit se skládat a řešit problémy a příklady. Upevnit složení čísla 9, upevnit znalosti dětí o geometrické tvary.

Obsah programu:

Tréninkové úkoly:

Pokračujte v učení se, jak skládat jednoduché aritmetické úlohy a zapisovat jejich řešení pomocí čísel.

Opravte složení čísla 9.

Upevnit znalosti dětí o geometrických tvarech.

Vývojové úkoly:

Vytvářejte podmínky pro rozvoj logického myšlení, inteligence a pozornosti.

Rozvíjet vynalézavost, vizuální paměť, představivost.

Přispívat k formování mentálních operací, rozvoji řeči a schopnosti zdůvodňovat svá tvrzení.

Vzdělávací úkoly:

Podporovat nezávislost.

Pěstovat zájem o matematická studia.

Přípravná práce s dětmi: hádání hádanek, řešení logických úloh, řešení jednoduchých aritmetických úloh, individuální lekce.

Vybavení: názorné a počítací materiály, pravítko pro každé dítě, míč, úkoly pro každé dítě.

Pedagog: Kluci, teď se vydáme na cestu daleko, daleko, na planetu matematiky. Jděte ke stolům, každý tam má nějaký úkol. A kam se vydáme, se dozvíte, když spojíte čísla v pořádku. Začněme číslem 1. Po čísle 1, Tanyo, mi řekni, jaké číslo následuje?

Pedagog: Ano, je to tak 2. A po čísle 2, Artyom, mi řekni jaké číslo?

Pedagog: Dobře, a tak dále v pořadí.

Pedagog: Nasťo, řekni mi, co jsi udělala?

Nasťa: Raketa.

Pedagog: Dostali všichni raketu? Podívej, máš další úkol. Musíme včelám pomoci sbírat nektar. Včela bere ty příklady do kbelíku, ve kterém je odpověď 9. Můžete pomoci? Nejprve musíme vyřešit příklady, jejichž odpověď je 9, spojit to s kbelíkem.

Pomozte včelce sbírat nektar

Pedagog: Teď mi řekni, jaký příklad jsi dal do kbelíku, Dimo? Rozměr: 4+5.

Pedagog: A Zhenya?

Vychovatel: Lisa?

Pedagog: Nasťa?

Nasťa: 8+1.

Pedagog: Shromáždili jste všechny příklady? Tanya?

Tanya: Ne, ještě jeden. 6+3.

Pedagog: Výborně! A nyní, aby naše raketa mohla letět, musíme zjistit, které tlačítko stiskneme, abychom vzlétli. Chcete-li to provést, musíte vyřešit problémy.

1. Jablka v zahradě jsou zralá,

Stihli jsme je ochutnat:

8 růžové, tekuté,

1 kyselý.

Kolik jich tam je?

2. Deset veselých medvíďat se řítí do lesa na maliny,

Ale jeden z nich zaostával,

Nyní najděte odpověď:

Kolik medvědů je před námi?

3. Babička Dáša má vnučku Mášu, kočku Fluff a psa Družhoka. Kolik má babička vnoučat?

Učitel: Jaké číslo jsi dostal? Liso, kolik jsi dostala?

Pedagog: Kolik dostal Dima?

Pedagog: Výborně, teď můžete vzlétnout. Káťo, pojď, zmáčkni na klávesnici číslo 9.

Káťa stiskne číslo 9. Hudba hraje.

Pedagog: Takže letíme. Když už letíme, řekni mi, jaké znáš aritmetické znaky? (= + - ><).

Pedagog: Blížíme se k planetě. Zavři oči. Kluci, podívejte, dorazili jsme na jinou planetu. A potkávají nás obyvatelé této planety. Podívejte se, jak jsou neobvyklé, a jeden z obyvatel má obálku. Nyní se podívejme, co v něm je.

hledají. Jsou tam úkoly.

Pedagog: A jsou v tom úkoly. Úkoly jsou šifrované. Kdo si pamatuje, jaké číslo jsme stiskli, aby raketa vzlétla? Zhenyo, jaké číslo? Zhenya: 9.

Pedagog: Jaké je číslo následované číslem 9? (8) Jaké je číslo následující za číslem 9? (10) Jací jsou sousedé čísla 9? (8 a 10)

Máte počítací tyčinky. Udělejme příklady s číslem 9. Jaký příklad udělala Nasťa? (4+5) Jaký příklad uvedla Arina? (3+6) Jaký příklad dala Máša? (2+7) Káťa to vymyslela? (9+0)

Lekce tělesné výchovy „Jsme unavení, zůstali jsme příliš dlouho“

Jsme unavení, zůstali jsme příliš dlouho,

Chtěli jsme se zahřát.

Odložili jsme sešity

Začali jsme nabíjet.

(Jedna ruka nahoru, druhá dolů, trhaně vyměňte ruce)

Pak se podívali na zeď,

Pak se podívali z okna.

Vpravo, vlevo, otoč,

A pak naopak.

(Otočí tělo)

Začněme dřepy

Nohy úplně pokrčíme.

Nahoru a dolů, nahoru a dolů,

Nespěchejte do dřepu!

(dřepy)

A naposledy jsme si sedli,

A teď jsme si sedli ke svým stolům.

(Děti se posadí na svá místa)

Pedagog: Pojďme si hrát a zavzpomínat na dny v týdnu.

Hra "Dny v týdnu". Hodím míč a položím otázku. Komu byl hozen, odpoví na otázku a hodí míček zpět. Učitel hodí míč každému dítěti samostatně. Otázky: Jaký je první den v týdnu? Které 3? Co bude po čtvrtku? Který den v týdnu je svátek? atd.

Pedagog: Kluci, máme ještě jeden úkol. Jsme požádáni, abychom hádali hádanky o geometrických tvarech.

1. Tři vrcholy, tři rohy, tři strany – tady jsem! (trojúhelník).

2. Nejsem ovál, ani kruh, jsem přítel trojúhelníku. Jsem bratr obdélníku a jmenuji se... (čtverec).

3. Jsem jako obruč, kolo, jako nádherný prsten a jako jen písmeno O. (kruh)

4. Jsem skoro jako kruh - dítě, vypadám jako okurka.

5. Mám čtyři rohy, jako čtverec, ale netroufám si říkat čtverec, ale pořád to vypadá jako čtverec, mimochodem. Mám 2 dlouhé strany a 2 kratší (obdélník)

Pedagog: A nyní pomocí geometrických tvarů pomůžeme našim hrdinům postavit dům pro číslo 9 podle schématu (schéma je přiložena k tabuli). Z jakých geometrických tvarů se skládá dům na schématu?

Děti: Čtverec, trojúhelník, obdélník.

Děti staví dům.

Pedagog: Jak krásné domy dopadly. Změříme výšku domu? Délka domu? Čím budeme dům měřit?

Děti: Pravítka (změřte výšku a délku domečku).

Pedagog: Jak vysoký je Lisin dům?

Líza: 9 cm.

Pedagog: A co Máša?

Máša: 9 cm.

Pedagog: Jak dlouhý je dům? U Nasti?

Nastya: 9 cm.

Pedagog: Zkoušel to Andrey?

Andrej: 9 cm.

Pedagog: Dobře. A v obálce je hádanka. Nejde ale o geometrické tvary. Poslouchejte a hádejte hádanku: co otevírá všechny zámky? Zhenya?

Zhenya: Klíč.

Pedagog: Kdo jiný si myslí? Katyo, co myslíš, že to je?

Káťa: Klíč.

Pedagog: Výborně, uhodli jste hádanku. Pojďme zkontrolovat, zda jste to uhodli správně. Musíš mě pozorně poslouchat. Na listech máte černou tečku. Řeknu vám, kterým směrem a kolika buňkami čáru nakreslit, nezvedejte tužku z papíru. Takže, začněme: počítejte 8 buněk od černé tečky doprava, pak 2 buňky nahoru, 4 buňky doprava. Dolů 5 buněk. Pak jděte doleva 4 buňky. 2 čtverečky nahoru. 4 buňky vlevo. 3 buňky dolů. 1 zbyl. 1 nahoru. 1 buňka vlevo. 1 buňka dolů. 1 buňka vlevo. 3 čtverečky nahoru. 1 buňka vlevo. A o 1 buňku výš.

Pedagog: Co jsi dělal? Lera?

Lera: Klíč.

Pedagog: A Dimo, co se stalo?

Dima: Klíč.

Pedagog: Tak hádanku jsi uhodl správně. Výborně! Obyvatelům této planety se moc líbilo, jak jste plnili úkoly. Všichni jste dnes odvedli dobrou práci, podívejte, tady je další obálka. Podívejme se, co tam je. co to je?

Děti: Medaile.

Pedagog: Obyvatelé této planety vás odměňují za vaše úsilí a za to, že jim pomáháte (udělování medailí). Ale je čas, abychom se vrátili. Zavřete oči (hudba zní). Tak jsme zpátky. Připomeňme si (otázky pro děti):

Kde jsme byli?

S jakým číslem jsme dnes pracovali?

Odpovědi dětí.


Zakharova Natalya Valentinovna

Lekce FEMP v přípravné skupině

Předmět: Složení čísla 9

Obsah programu :

    Představte složeníčísla 9 od jedniček.

    Představitčíslo 9.

    Zlepšit dovednosti pojmenováníčísla vpřed a vzadok od kohokolivčísla.

    Posílit schopnost pojmenovat číslo „o jedno více“, „o jedno méně“, pojmenovat „sousedy“ vyjmenovaných čísel a upevnit názvy dnů v týdnu.

    Rozvíjejte své oko

    Posílit schopnost navigace na listu papíru, určit jeho strany a úhly.

Didaktický obrazový materiál:

Demonstrační materiál. Míč, karty s obrázky zvířat (vlk, liška, zajíc, medvěd, los, divočák, ježek, veverka, rys, kočka, pes, kráva), karty sčísla od 1 do 9.

Leták . Kruhy různých barev (10 kusů pro každé dítě), list bílého papíru A4, barevné tužky, letáky Domino.

Průběh lekce

Část. Zahřát

Slunce vyšlo už dávno,

Podíval se do našeho okna,

Protože v tuto hodinu,

Máme matematiku.

Udělejme matematickou rozcvičku s míčem.

    řekněme, že číslo je o 1 více

    pojmenuj číslo o 1 méně

    vyjmenuj sousedy čísla...

    Začnu, pokračujete dnem v týdnu (pokud víte, zavolejte tři dny předem).

Výborně, kluci, splnili jste úkol, což znamená, že jste připraveni cestovat. Dnes půjdeme do zoo.

Jakou dopravou se tam dostaneme, zjistíte, pokud spojíte čísla v pořádku. Začínáme číslem 1, které následuje... (Děti se střídají ve spojování čísel)

v čem půjdeme dál?

Nastartujeme motor a spustíme odpočítávání 10...1 a letíme......

Udělejme měkké přistání (posaďte se k našim stolům).

II Část. Herní cvičení "Zoo"

Karty s obrázky na descezvířat - vlk, liška, zajíc, medvěd, los, divočák, ježek, veverka, rys, kočka, pes, kráva.

Učitel se ptá dětí:

Na jaké dvě skupiny můžeme rozdělit zvířata?

Jaká zvířata se nazývají divoká?(Divoká zvířata jsou zvířata, která nejsou ochočena ani domestikována lidmi. Divoká příroda je jejich životním prostředím, tedy domovem. Divoká zvířata žijí v přírodě samostatně: dostávají vlastní potravu, staví si vlastní domovy).

Které jsou domácí?

V naší zoo budou žít pouze divoká zvířata.

Sašo, pojď si vybrat karty pouze s divokými zvířaty.

Kolik zvířat je v naší zoo? Vypočítat. Ddevět

Jaké číslo představuje číslo devět?číslo 9

Najděte v číselné řadě číslo 9.

Jakému číslu se podobá číslo 9? (Děti najdou číslo 6)

Jaký je rozdíl mezi čísly 9 a 6?(Číslo 9 je na noze a číslo 6 je hlavou dolů a je na hlavě).

Učitel přečte úryvek z básně

S. Marshak"Veselý hrabě" :

Číslo"devět" nebo devět,

Cirkusový akrobat,

Pokud se ti dostane na hlavu,

Z čísla šest se stane devět.

Jaká zvířata budou žít v naší zoo?Divoký.

Kolik zvířat bude žít v naší zoo?Devět.

Jakým číslem označujeme číslo devět?číslo 9.

Fyzické cvičení „Tick-tak“.

III Část. Herní cvičení „Plán zoo“.

Učitel vyzve děti, aby spočítaly tolik koleček různých barev, kolik je zvířat v zoo, a seřadily kolečka do řady na kus papíru.

Po splnění úkolu učitel upřesní: „Kolik kroužků jste celkem absolvovali? Kolik kruhů jaké barvy? Jak jste přišel na číslo devět?

Poté učitel požádá děti, aby umístily kruhy na území „zoo“ (na listy papíru):

Červený kruh ve středu listu;

Zelený kruh v levém horním rohu;

Žlutý kruh v pravém horním rohu;

Modrý kruh v pravém dolním rohu;

Modrá v levém dolním rohu;

Dva kruhy v horní části listu;

Dva kruhy ve spodní části listu.

Spočítejte, kolik zvířat jsme umístili do zoo?Devět.

Děti vyprávějí, kde bude to či ono zvíře bydlet.(Dášo, kde bydlí liška? Liška bydlí v pravém horním rohu) atd.

- Výborně chlapci! Úkol jsme splnili. Nechte své plány stranou a pojďme si odpočinout!

Fyzické cvičení "Slunce spí."

IV Část. Herní cvičení „Číslo sousedů“.

Každé dítě má kartu Domino (od 1 do 10 kruhů) a sadu 10 karet s kruhy (od 1 do 10).

Učitel vysvětluje: Každé číslo má dvě sousední čísla: nejmladší je o jedno méně, stojí vpředu a nazývá se předchozí číslo; a starší je o jedničku větší, následuje a nazývá se následující číslo. Podívejte se na své karty a určete sousedy vašeho čísla.

Děti určí předchozí a následující čísla k číslu uvedenému na kartě. kruhy a prázdná políčka zakryjte kartou s určitým počtem koleček.

Po splnění úkolu děti vysvětlí: jaké je předchozí (následující) číslo k číslu uvedenému na kartičce a proč se těmto číslům říkalo sousedé.

Shrnutí lekce

Vzpomeneme si, jaké číslo jsme dnes potkali?(s číslem 9)

Jaká číslice představuje číslo 9?číslo 9.

- Jaká zvířata nazýváme divoká?(Zvířata, která nejsou ochočena ani domestikována člověkem. Divoká příroda je jejich stanovištěm, tedy domovem. Divoká zvířata žijí v přírodě samostatně: dostávají vlastní potravu, staví si vlastní domovy).

- Které jsou domácí?(Domácí zvířata žijí v blízkosti lidí, tato zvířata bez lidské péče nepřežijí).

- Kdo umí pojmenovat dny v týdnu podle pořadí?

Taťána Tueva

Úkoly. Představte složení čísla 9. Naučte se řešit a skládat sčítací úlohy. Rozvíjejte logické myšlení.

Demo materiál: sazební plátno s čísly; karty předmětů zobrazující 5, 6, 7, 8 předmětů; číslo 9, sazební plátno zobrazující osmipatrovou budovu.

Leták: sešit, tužky (jedna obyčejná, jedna barevná, číselník, matematická sada.

Průběh lekce. Na sazebním plátně jsou dvě čísla 6 a dvě čísla 9. Nechybí ani předmětové karty s pěti, sedmi, devíti a šesti předměty.

Učitel zadá úkol: najdi známá čísla a přilož je ke kartám, které jim odpovídají. Po splnění úkolu učitel potichu otočí číslo 9 na pozici čísla 6. Ptá se: "Nejsou nám tato čísla povědomá?" Děti odhalují trik a vysvětlují samy sebe: "Toto je nové číslo 9." Učitel vysvětluje: „Číslo 9 je velký kouzelník. Podívejte se, jak se změní, když ji otočíte. „Číslo 9 nebo devět je cirkusový akrobat. Pokud se postaví na hlavu, z čísla 6 bude devět." Zapamatujte si toto číslo."

Úkoly a otázky: otevřete pokladny a najděte v nich obě čísla - 6 a 9. Porovnejte je a zapamatujte si je. Které číslo zavoláme při počítání jako první: 6 nebo 9? Ukažte číslo, které je před číslem 9. Napočítejte stejný počet trojúhelníků a umístěte je vlevo. Ukažte číslo, které následuje za číslem 8. Počítejte stejný počet kroužků. Co je víc: kruhy nebo trojúhelníky? Jak dlouho? Které číslo je větší: 8 nebo 9? Učitel navrhne otevřít sešity a zakroužkovat 9 buněk (interval mezi nimi se rovná dvěma buňkám), poté spočítat šestou buňku a vybarvit ji červenou tužkou, spočítat devátou buňku a také vybarvit.

Na tabuli je rozložen obrázek osmipatrové budovy s číslem 9. Učitel říká: „V tomto domě jsou v každém patře 2 byty, každý byt má jiný počet obyvatel, ale na každém patře je celkem 9 osob. Jeden byt na každém patře je již obsazený, další je potřeba obsadit.“ Děti jdou střídavě k tabuli a na každé patro položí kartičku s číslem, které chybí do 9.) Děti rozloží na tablet všechna čísla, která znají, a odpovídají na otázky: které z těchto čísel ukazuje nejmenší číslo? Největší?

Práce v notebooku. Při psaní čísla nakreslete tolik předmětů, kolik představuje číslo 9, z kolika jednotek se číslo skládá? Příklady nahrávání.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce o FEMP v přípravné skupině „Výchova a složení čísla 3“Účel: Představit tvorbu a složení čísla 3 pomocí informačních a komunikačních technologií. Úkoly: - formulář.

Synopse NOD FEMP ve skupině seniorů. Téma: „Složení čísla 8. Číslo 8 Rozdělení geometrických tvarů na stejné části.“ Cíl: Vytvoření sociální.

Shrnutí GCD pro FEMP „Složení čísla osm“ v přípravné skupině Abstrakt GCD pro FEMP Téma: Skládání osmičky (přípravná skupina) Naučte děti skládat osmičku ze dvou menších čísel; Učit se.

Shrnutí RVP pro RVP v přípravné školní družině „Složení čtyřky“ Shrnutí GCD na FEMP v přípravné skupině pro školu. Téma „Složení číslice čtyři“ Účel lekce: „Naučte se skládat číslici 4 ze dvou menších.

Abstrakt NOOD na FEMP v přípravné skupině kompenzačního zaměření „Složení čísla tři“ MBDOU "Zvon" kombinovaného typu v Chernyanka, oblast Belgorod Výpis přímo organizovaných aktivit.

Shrnutí lekce o FEMP „Složení čísla 5“ (skupina seniorů)Úkoly. Seznamte děti se složením čísla 5. Naučte se korelovat číslo s počtem předmětů. Naučte se porozumět učebnímu úkolu a vyřešit jej.

Shrnutí lekce o FEMP „Složení čísla 6“ ve skupině seniorůÚkoly. Seznamte děti se skládáním čísla 6. Naučte je řešit a skládat úlohy na sčítání a odčítání, pojmenujte sousedy čísla. Rozvíjet.

Tatiana Nikitina
Shrnutí GCD v přípravné skupině „Složení čísla 9“

Složení čísla 9"

Stáří skupina: přípravná skupina(6-7 let)

cílová:

Shrňte a systematizujte znalosti dětí na dané téma « Složení čísla 9»

Úkoly:

Vzdělávací:

1. Posílit představy o složení čísla 9, dovednosti počítání do 10

2. Opravte pořadové a zpětné počítání do 10

3. Rozvinout dovednost plně odpovídat na otázky.

4. Pokračujte ve výuce navigace na listu papíru;

Vývojový:

1. Rozvíjet logické myšlení a schopnost provádět grafický diktát.

2. Vytvářet podmínky pro rozvoj logického myšlení a inteligence.

3. Rozvíjet sluchovou a zrakovou pozornost, paměť.

Výchovné úkoly:

1. Pěstovat mezi dětmi přátelské vztahy, zvyk plnit úkoly společně;

2. Schopnost radovat se ze svého úspěchu a úspěchu svého přítele.

Materiál a vybavení: číselnéřádek s čísly od 1 do 10; obrázky divokých zvířat (zajíc, veverka, vlk, medvěd, leopard, rys, los, ježek, liška, domy "Porovnání čísel", počítací tyčinky, tužky podle počtu dětí, listy papíru (notebooky) pro grafický diktát.

Přesun GCD:

Čtení básně

Posaďte se pohodlněji,

Nedělejte hluk, nepohybujte se.

Vše pečlivě zvažte

A když se tě zeptám, odpověz.

Chápete podmínku?

To rád slyším.

Čeká nás matematika

Začněme počítat slovně. Děti poslouchají učitele

Dovednosti naslouchání

Společné aktivity Práce s čísla, hádání hádanek, porovnávání čísel, řešení úloh, psaní grafického diktátu

Hádanky 1. Ústní počítání

Počítejte do 10, počítejte zpět.

Počítejte od 3 do 9, od 5 do 10, od 6 do 1, od 10 do 5.

Který číslo je mezi čísly 3 a 5, 7 a 9, 1 a 3.

Výborně, všichni úkol splnili.

2. Herní úkol „Sousedé čísla»

V. volám číslo a vy jste jeho sousedé. Pojmenujte své sousedy čísla 3;) sousedé číslo 5;) sousedé číslo 7;) sousedé číslo 9.

Hádejte hádanky.

Učitel klade hádanky, děti je hádají. Na tabuli se zároveň zobrazí obrázky uhodnutých zvířat.

1. Nosím nadýchaný kožich,

Bydlím v hustém lese.

V dutině na starém dubu

hryzu ořechy. (Veverka)

2. PEC a velký,

V zimě spí v pelíšku.

Miluje šišky, miluje med,

No, kdo to pojmenuje? (Medvěd)

3. Na zadní straně jehly

Dlouhé a bodavé.

A stočí se do klubíčka -

Není tam žádná hlava, žádné nohy. (Ježek)

4. Vypadá jako pastýř

Každý zub je ostrý nůž!

Běhá s obnaženými ústy,

Připraveni zaútočit na ovci. (Vlk)

5. Dotýkáte se trávy kopyty,

Krásný muž prochází lesem,

Chodí směle a snadno

Rohy se široce rozprostřely. (los)

6. Bílá v zimě,

A v létě je šedá.

Nikoho neuráží

A bojí se všech. (Zajíc)

7. Mám luxusní ocas,

Ale moje postava není jednoduchá -

Jsem mazaný a mazaný.

Hluboká je moje díra. (Liška)

8. Když je v kleci, je příjemný.

Na kůži je mnoho černých skvrn.

Je to dravá šelma, i když trochu,

Jako lev a tygr, podobní kočce. (Leopard)

Jak můžete tato zvířata nazvat jedním slovem?

Kolik jich tam je?

Vymyslí další hádanku

Méně tygra, více kočky

Nad ušima jsou rohovinové kartáčky. (Rys)

Položí na tabuli obrázek lišky a zeptá se dětí, kolik zvířat je celkem? (9) Jak jsme se dostali číslo 9? 8+1=9.

Z toho dvě čísla skládá se z čísla 9? K vyplnění domu použijeme počítací tyčinky. Napočítejte 9 tyčinek. V jednom bytě bydlí již 6 nájemníků, kolik by se muselo přestěhovat do jiného bytu, aby to fungovalo? číslo 9?

8 a 1; 8 a 7; 5 a 4; 5 a 4; 3 a 6; 6 a 3; 2 a 7.

Tělesná výchova minuta.

Jednou - vstaňte, protáhněte se,

Dva - ohnout se, narovnat se,

Tři-tři tlesknutí rukama,

Tři kývnutí hlavy.

Čtyři ramena širší,

Pět - mávněte rukama

A klidně stát na místě.

4. Porovnání čísel.

Chlapi, musíte porovnávat čísla s počtem teček a vložených znaků "více", "méně" nebo (=)

Výborně! Udělali jsme dobře.

A teď se ty a já rozhodneme "Zábavné výzvy". Poslouchej pozorně!

1. Maminka dala do trouby

Pečeme koláče se zelím.

Pro Natašu, Kolju, Vovu

Koláče jsou již hotové

Ano, ještě jeden koláč

Kočka byla zavlečena pod lavici.

Ano, i od sporáku pět

Máma to musí vyndat.

Pokud můžete, pomozte -

Počítejte koláče! (9)

2. Racek ohřál konvici,

Pozvala osm racků.

"Pojďte všichni na čaj!"

Kolik racků, odpovězte! (9)

4. Jsou všechna kuřata, děti,

Šest v zahradě, tři v žitě.

Kolik jich je celkem, řekni mi?

5. Šest legračních malých medvědů

Spěchají do lesa na maliny.

Ale jedno dítě je unavené,

Zaostával jsem za svými kamarády.

Nyní najděte odpověď: Kolik medvědů je před námi? (5)

6. V zoo byli 4 medvědi a 3 berani. Kolik divokých zvířat bylo v zoo?

7. Na bříze rostlo 5 jablek. 3 jablka spadla na zem. Kolik jablek zbylo na bříze? (vůbec ne, jablka nerostou na břízách)

8. Kohout snesl vejce. kdo to získá? (nikomu)

Výborně chlapci!

Podívejte, chlapi, před vámi je další kostkovaný papír, teď budete psát grafický diktát pod můj diktát. Poslouchej pozorně.

Ustupte 2 buňky shora a 5 buněk doleva. Umístěte tečku a začněte kreslit. Děti počítají

Volal čísla sousedů

Děti hádají hádanky a odpovídají na otázky učitele

Odpovědět: divoká zvířata

Provádět tělesnou výchovu.

Porovnejte čísla

Děti řeší problémy

Provádějte grafický diktát Rozvoj pozornosti a paměti

Reflexe Konverzace Kluci, co jsme se dnes naučili? Ukaž mi číslo "9" jak vypadá? Zapišme si do sešitů číslo 9. Děti si povídají s paní učitelkou Upevňování získaných znalostí

Open End Naše lekce je u konce, pojďme sbírat sešity....

Publikace k tématu:

Abstrakt GCD pro děti ve věku 5 až 6 let „Číslo a číslice 7. Složení čísla 7“ Obsah programu: představit číslo a číslo 7, složení čísla 7; upevnit znalosti o geometrických tvarech: trojúhelník, čtverec,.

Abstrakt GCD pro FEMP „Složení čísla 5“ Téma: „Tvoření čísla 5“ Účel: Seznámit děti se složením čísla 5 z jednotek. Cíle: 1. Naučte děti tvořit číslo 5 z jedniček.

Téma: „Složení čísla tři“ Cíle: 1. Vytvořit u dětí představu o složení čísla 3, naučit skládat číslo tři ze dvou menších čísel.

Shrnutí vzdělávací situace „Složení čísla sedm“ Cíl: 1) vytvořit si představu o složení čísla 7; 2) formovat zkušenost samostatného překonávání obtíží pod vedením učitele;

Shrnutí OD na FEMP v přípravné skupině „Složení číslo pět“ Téma: Složení pětky Účel: seznámit děti se složením pětky ze dvou menších čísel; procvičit počítání do 10; naučit se jmenovat.

Boos Tatyana Iosifovna
Pracovní pozice: učitel
Vzdělávací instituce: MBDOU "MŠ č. 100 "Pomněnka"
Lokalita: Město Prokopyevsk, Kemerovská oblast
Název materiálu: poznámky k lekci
Předmět:„Složení čísla devět ze dvou menších čísel“
Datum publikace: 14.03.2017
Kapitola: předškolní vzdělávání

Hodina matematiky pro děti přípravné skupiny.

(složení čísla 9 ze dvou menších čísel)

Cíle lekce:

Vzdělávací:

Pokračujte ve vytváření mentálních operací (analýza, syntéza,

srovnání, zobecnění, klasifikace).

Zlepšit znalosti o složení čísla 9 ze 2 menších čísel.

Posilujte znalosti dětí o čase.

Posilte dovednosti počítání do 20.

Upevnit znalosti dětí o sledu dnů v týdnu.

Vzdělávací:

Rozvíjet řeč, pozorování, duševní aktivitu, schopnosti

vyjádřit a zdůvodnit své názory.

Rozvíjet sluchovou a zrakovou pozornost, paměť, logiku

myslící.

Rozvíjet konstruktivní a kreativní schopnosti, představivost,

kreativní představivost.

Vzdělávací:

Pěstovat zájem o matematická studia.

Podporujte touhu pomáhat druhým, kteří se našli

v těžké situaci.

Pěstujte přátelský přístup k ostatním.

Představit základní pojmy morálky.

Průběh lekce.

Učitel: Kluci, jako obvykle začneme naši lekci rozcvičkou

Pamatujte na odpočítávání od 20.

Počítejte po dvou od 6.

Pojmenujte číslo, které mi uniklo. (7,6,5,4,..,2,1)

Jaké číslo jsem měl na mysli, když je o 1 menší než číslo 17.

Uveďte den v týdnu, který jsem zmeškal. (Pondělí úterý,

..., čtvrtek, pátek, sobota, neděle)

Zítra je čtvrtý den v týdnu, jak se tomu říká, a pátý.

Pokud je zítra čtvrtek, pak dnes je ... a včera je ...?

(Přijde SMS

Musím se setkat s hosty, ale nemám čas nic dělat. POMOC. Umět

dostat se tam vlakem, Dot vám ukáže cestu. Moje hodinky vždy ukazují

Nejsou tři hodiny, ale ještě ani čtyři hodiny. Trpaslík.)

Učitel: Takže můžeme jet pomoci Gnómovi vlakem.

Podle mě je problém s vlakem, potřebujeme přidělat vozy, ale

vlakové vozy musí být uspořádány podle zásady - odpověď je jedna

příklad je začátek následujícího příkladu:

7+2 9-4 5+3 8-2 6+1

(Kluci plní úkol)

A tak, vlak je připraven, můžete vyrazit na cestu. Ale kdo nám to ukáže

cesta? (Tečka)

Proč myslíš, že je? Kde bydlí Tochka? (online)

To znamená, že ví všechno o liniích - cestách, tady jsou.

Jakou cestou bychom se měli vydat? Na jaké cestě přesně podle vás jdeme?

nedá se tam dostat, proč? Která vás dostane rychleji v přímce?

nebo po zatáčce, proč? Pojďme zkontrolovat

Některé děti běží k židli po rovné cestě a některé podél

křivka (geometrická tělesa slouží jako překážka při umisťování,

opakovat).2 lidé běží. Dělají závěr.

Jakou cestou se vydáme? (v přímce)

Děti se stanou řetězem, jdou po rovné cestě do strany

matematická vesnice (model vesnice je zakrytý zástěnou) na

židle. (Dieneshovy bloky chaoticky leží na podlaze)

Kluci, podívejte, trpaslík neměl čas odnést drahé kameny

místo. Pomůžeme mu?

Rozložení bloků

Kam ale náš majitel zavolal své asistenty a nesetkal se s nimi?

Zajímalo by mě, v jakém domě bydlí náš trpaslík? (odpovědi dětí)

A myslím, že rozumím tomu, proč nám Gnome napsal SMS o tom čase

hodin. Kdo si pamatuje, kolik hodin ukazují hodiny před domem?

Gnome? (ne tři, ale ještě ne čtyři hodiny)

Pojďme najít hodiny, které ukazují tento čas.

Určí čas na hodinách a najdou Gnómův dům.

Kluci, ukázalo se, že náš trpaslík pozval spoustu hostů a má stůl

Ne. Žádá nás, abychom mu pomohli, udělali stůl. Pomůžeme? (Ano)

Děti jdou ke stolům. (Na stolech jsou Cuisenaire tyčinky a

pracovní desky)

Ke stolu máme desku stolu, co chybí? (nohy)

Gnom říká, že výška stolu by měla být 9 cm. Jaký druh hůlky

jak dlouho budeme trvat? (9 cm)

Kolik takových tyčinek potřebujeme? (4 věci.)

Proč? (4 nohy na stůl)

Děti najdou vždy jen jednu hůlku

Co dělat? (odpovědi dětí)

Zkusíme sestavit nohy ze dvou menších tyčinek.

(děti dokončí úkol, sestavte stůl)

Ze kterých dvou menších tyčinek jste získali tyčku 9 cm?

(odpovědi dětí)

Gnome vám chce poděkovat za vaši pomoc a zároveň zkontrolovat

vaše stoly jsou odolné.

Učitel s Gnomem rozdává dětem bonbóny. Každý z nich je umístěn na

dětský stůl.

Zařízení: Vlak (příklady na přívěsech), Bod s linkami,

geometrická tělesa, 3 obruče, kartičky s

symboly a několik Dieneshových bloků, rozložení

vesnice, hodiny, Gnome.

Pro každé dítě stolní desky (karton),



© mashinkikletki.ru, 2023
Zoykin síťovina - ženský portál