Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Dlaczego i kto potrzebuje wody”. scenariusz zajęć (grupa młodsza) na dany temat. Streszczenie lekcji edukacyjnej w drugiej grupie juniorów. Temat: „Lekcja edukacyjna Podróż do zimowego lasu

18.05.2020

Cel: ugruntowanie wiedzy dzieci na temat mebli.

Zadania:
kształtować pomysły dzieci na temat rodzaju mebli;
utrwalić nazwy i wiedzę o przeznaczeniu mebli;
aktywuj w mowie ogólne słowo „meble”;
wzbudzić zainteresowanie meblami w grupie;
zwiększać leksykon dzieci;
trenuj pamięć wzrokową;
rozwijać mowę, uwagę, myślenie, Umiejętności twórcze;
rozwijać umiejętność rozwiązywania zagadek.

Materiały i ekwipunek: zabawka pluszowy miś, karty „Meble”, tablica magnetyczna, kolorowanki ze zdjęciami mebli, telefon.

Ruch GCD
Pedagog.-Dzieci, chodźcie do mnie! Bardzo cie cieszę że cię widzę! Trzymajmy się za ręce i uśmiechajmy do siebie. Powiedz mi, czy lubisz bajki? Chcesz wybrać się na wycieczkę do jakiejś bajki? Spadł ciężki śnieg, a my pojedziemy na nartach do bajecznego zimowego lasu. Wsiadaj na narty! Chodźmy! (D dzieci naśladują jazdę na nartach)

Och, myślę, że ktoś płacze. Spójrz, mały miś! Wygląda na to, że znaleźliśmy się w bajce wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Zapytajmy, co on tu robi i dlaczego płacze. Kochanie, co tu robisz? Dlaczego jesteś taki zły?

Mały niedźwiedź. -Nazywam się Mishutka. Jestem z bajki „Trzy Niedźwiedzie”. Mashenka zepsuła mi krzesełko do karmienia i łóżeczko i teraz nie wiem, na czym będę siedzieć i spać. Będzie mi niewygodnie siedzieć i spać na podłodze!

Pedagog.-Mishutka, czy twoja mama i tata wiedzą, gdzie jesteś? ( NIE). Jesteś jeszcze mały i dzieci nie powinny wychodzić same z domu. Zróbmy to. Czy pamiętasz drogę do domu? ( NIE). W takim razie chodźmy nas odwiedzić, a teraz zadzwonię do mojego znajomego z lasu, żeby mógł powiedzieć twoim rodzicom, że nas odwiedzasz, i żeby mogli cię odebrać.( Wzywa, następnie zaprasza dzieci do powrotu do grupy)

Pedagog.-Miszutka, prawdopodobnie jesteś zmęczony i zmarznięty. Proszę usiąść do stołu i napić się herbaty!

Mały miś „pije herbatę”.

Mały niedźwiedź.-Dziękuję, już się całkowicie uspokoiłem. Jaki masz wspaniały stół! Jak nazywa się krzesło bez oparcia, na którym siedziałem? ( Stołek) Jakie to piękne! Ile masz... wszystkiego...! Zupełnie nie tak jak w domu.

Pedagog.-Dzieci, pamiętajmy, jakie meble znajdowały się w domu Mishutki. Na czym siedziały niedźwiedzie? Gdzie były naczynia? Na czym spały niedźwiedzie? ( Odpowiedzi dzieci)

Mały niedźwiedź.-A ja naprawdę chciałbym wiedzieć, do czego służy wszystko inne? Jak nazywają się te miękkie, miękkie krzesła? ( Fotele) Do czego służą krzesła? ( Siedzi na krześle) Jak wygodnie jest w nich siedzieć! Co to za stół z lustrem? ( Toaletka) O co chodzi z półkami? ( Szafki) Do czego są potrzebne? Szafki w szatni? ( Oglądanie mebli w grupie). Czy masz sypialnię? Co w tym jest?

Pedagog.-Dzieci, co mamy w naszej sypialni? ( Łóżka, sofa, stolik kawowy, szafa)

Mały niedźwiedź.- Och, tak wiele rzeczy! Prawdopodobnie nie będę pamiętał wszystkiego. Czy można to wszystko nazwać jednym słowem? Który? ( Meble) Ileż nowych rzeczy się nauczyłem! Zagrajmy teraz!

Również ciekawa lekcja nt rozwój poznawczy na 2ml. grupy:


Ćwiczenia fizyczne „Miś”

Miś
Spacer po lesie
Zbiera szyszki
I wkłada go do kieszeni.
Nagle spadł stożek
Prosto w czoło Mishki.
Miszka się rozzłościł
A stopą - góra! ( Tekstowi towarzyszą odpowiednie ruchy)

Pedagog. -Graliśmy z tobą, Mishutka. A teraz chodź się z nami pobawić. Zapraszam dzieci do odgadnięcia zagadek i pokazania odpowiedzi. ( Na planszy umieszczane są karty ze zdjęciami mebli)
Jeśli Wowa chce spać, położy się na ( łóżko) .
Chcemy czytać, jeśli lubimy się rozpaść ( krzesło) .
Aby dać odpocząć nogom, usiądźmy trochę na ( krzesło) .
Katya wyjęła żyrafę, piłkę i krasnala z ( gabinet) .

Pedagog.-Teraz zagrajmy w grę „Czego brakuje?” Na planszy widzisz karty ze zdjęciami mebli. Przyjrzyj się uważnie i zapamiętaj, co tu jest. Teraz zamknij mocno oczy. Usuwam jedną kartę. Zobacz, czego brakuje.
Gra „Czego brakuje?”

Pedagog.-Przypomnijmy sobie jeszcze raz jak nazywa się każdy z tych przedmiotów i jak je nazwać jednym słowem? Czy podobała Ci się gra z Mishutką? ( Połączenie telefoniczne) -Cześć! Cześć! Tak, mamy Twojego Mishutkę i możesz go odebrać. Tak, oczywiście, że to zrobię! Dzieci, mama i tata przyjechali po Mishutkę, kupili mu nowe krzesełko i łóżeczko, ale tu nie mogą przyjechać, to dorosłe niedźwiedzie. Pożegnajmy się z nim, a ja zabiorę go do rodziców, a ty poczekaj tu na mnie.

Mały niedźwiedź.-Było mi bardzo miło cię poznać! Wiele się dzisiaj nauczyłem. Dziękuję Ci za wszystko! Nigdy więcej nie wyjdę sama z domu. Do widzenia!
(Nauczyciel wyprowadza Mishutkę i wraca)

Pedagog.-Dzieci, mama i tata Mishutki są bardzo zadowoleni, że zaopiekowaliście się Mishutką. Dali ci tę kopertę w prezencie. Chcesz wiedzieć, co w nim jest? ( Otwiera kopertę i wyjmuje kolorowanki).
Zobaczmy, co jest na tych kolorowankach. ( Meble). Teraz w czas wolny możesz pomalować meble według własnych upodobań.

Tytuł: Streszczenie NWD o poznaniu w 2 młodsza grupa"Meble"
Nominacja: Przedszkole, Notatki z lekcji, GCD, rozwijanie wyobrażeń o otaczającym nas świecie i o nas samych, II grupa juniorów

Stanowisko: nauczyciel
Miejsce pracy: MKOU „Szkoła Średnia Iwaninskaja”
Lokalizacja: rejon kurczatowski, obwód kurski

Abstrakcyjny działalność edukacyjna(świat społeczny) w II grupie juniorów.

Temat: Zabawki naszej grupy

Zadania: 1) wprowadzić na sali grupowej nazwy zabawek, zachęcić dzieci do przeprowadzenia podstawowej klasyfikacji zabawek ze względu na przeznaczenie, kolor, kształt.

2) Rozwijaj ciekawość.

3) Pielęgnuj troskliwe podejście do zabawek i porządku.

Sprzęt: Lalka Dunno, zabawki do pokoju grupowego: lalki, samochody, kostki, piłki, naczynia.

Postęp lekcji:

    Część wprowadzająca

Wychowawca: Czytanie wiersza E. Monosowej „W naszym przedszkolu”.

Pedagog: Kto czeka na dzieci w przedszkolu?

Dzieci: Zabawki. (Zapukać do drzwi).

Pedagog: Och, kto do nas przyszedł? Przynosi zabawkę Dunno. Kto to jest, chłopaki?

Dzieci: Nie wiem.

Pedagog: Co się z tobą stało, Dunno?

Nie wiem: (nauczyciel mówi w jego imieniu innym głosem): Chłopaki, proszę, opowiedzcie mi o swoich ulubionych zabawkach. Poza tym niewiele o nich wiem. Pomóżcie mi, wykonajcie zadania.

Pedagog: Chłopaki, opowiedzmy Dunno o zabawkach, czy wykonamy jego zadania? Wtedy idź przed siebie.

    Głównym elementem

Pedagog: (mówi w imieniu Dunno, trzymając w rękach zabawkę)

1 zadanie: Chłopaki, opowiedzcie mi o swoich ulubionych zabawkach, które mieszkają w Waszym domu.

Jaka jest ulubiona zabawka Kiry w domu? Andryushy? Saszy? U Maszy?

Pedagog: Widzisz, Dunno, jakie ulubione zabawki naszych dzieci są w domu.

Ale oni też żyją w naszej grupie różne zabawki. Opowiemy Ci o nich teraz.

(Nauczyciel rozpoczyna opowieść jako pierwszy):

Przyjaciele, spójrzcie, ile mamy zabawek, wszystkie mają swoje domy:

Samochody są w naszym garażu. Oni są różni. Jakie mamy samochody, chłopaki?/Nauczyciel pomaga w zadawaniu pytań wiodących/(Duże i małe, ciężarówki i samochody osobowe)

Kostki znajdują się w pudełkach. Nasze kostki też są inne: spójrz, jak się różnią? (Pokazuje 2 kości)

Kostki te różnią się wielkością. Jak?

Dzieci: jeden jest duży, drugi jest mały.

Pedagog: Ale te różnią się kolorem. Powiedz Dunno i pokaż nam, jakie kolory mają nasze kostki.

Dzieci: niebieski, czerwony, żółty, zielony.

Pedagog: Kostki te różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane. Poczuj tę kostkę, co to jest?

Dzieci: drewno.

Pedagog: Co to za sześcian?

Dzieci: Plastikowy.

Pedagog: Nie wiem, mamy lalki na tej półce. Powiedz chłopakom Dunno, ile mamy lalek?

Dzieci: dużo.

Pedagog: Jaka jest różnica między lalką Masza a lalką Katya? (Pokazuje dwie lalki)

Dzieci: Jeden jest duży, drugi jest mały.

Pedagog: Jaka jest różnica między lalką Olya a lalką Tanya?

Dzieci: Ola jest ubrana. Tanya jest naga, rozebrana, naga.

Pedagog: Pokaż Nie wiem, jaka zabawka pomaga nam toczyć lalki. Dzieci To jest wózek spacerowy.

Pedagog: Nie wiem, wózek jest wykonany z żelaza, tkaniny, plastiku.

Pedagog: Mamy jaja na tej półce. Powiedzcie mi, chłopaki, jacy oni są.

Dzieci: duży i mały

Pedagog: przedstawiający: kłujący, gładki, wielobarwny, miękki - wykonany z tkaniny, dzianiny, gumy.

Dzieci: Gdzie znajdują się nasze dania? Opowiedz nam o niej.

Dzieci: posiadamy czajnik, garnki, talerze, spodki, filiżanki, szklanki, łyżki, widelce, noże

Zadanie 2 od Dunno: „Minuta treningu fizycznego”

Oto duża piramida (sięgnij do góry)

I wesoła dzwoniąca piłka (skacząca w miejscu)

Miękki miś ze stopami końsko-szpotawymi (stopnie na miejscu, po zewnętrznej stronie stopy)

Wszyscy żyją w dużym pudełku (pokaż duży kwadrat)

Ale kiedy idę spać (ręce pod policzek, zamykam oczy)

Wszyscy zaczynają grać (wyobraźcie sobie dowolny ruch)

3 zadanie od Dunno:

Pedagog: chłopaki, Dunno mówi, że on, podobnie jak ty, też ma swoje ulubione zabawki. Chce, żebyś rozwiązał zagadki i dowiedział się, jakie zabawki lubi:

1) Ukrywanie się przed tobą i mną

Jedna lalka w drugą.

Na szalikach znajdują się kropki.

Jakie lalki? (Lalki Matrioszki)

2) Dunno ma ich wiele:

Samochody osobowe, ciężarowe i specjalne.

Otwieram drzwi w tym

Piasek jest ładowany do tego...

Ja, szczerze mówiąc

Gram na nich cały dzień.

Z czym ja się bawię, powiedzcie mi, przyjaciele? (Samochody)

Zadanie 4 od Dunno: „Nazwij zabawkę czule”

Samochód - samochód, piłka - piłka, zając - króliczek, miś - niedźwiedź, miś, wiewiórka - wiewiórka, kot - kotek, wózek - wózek.

5 zadań od Dunno: Chłopaki, powiedzcie mi, jak powinniście traktować swoje zabawki?

Dzieci: trzeba je chronić, nie wolno ich łamać, wyrzucać, trzeba je usunąć

Nie wiem: Zgadza się, zabawki są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi

Na świecie jest tyle zabawek,

I oczywiście wszyscy je kochają.

Wszystkie dzieci na świecie.

Musisz zagrać

Baw się dobrze, poznaj przyjaciół

I cenij każdą zabawkę!

Kochajcie je, dzieci

Doceniaj, trzymaj,

Uwielbiają się z tobą bawić

Ale oni nie kochają

Kiedy są brudne, pogryzione,

Rzucają, szarpią i łamią.

Dbajcie o nie, dzieci!

Nie wiem: A teraz czas się z nimi pobawić, dzieciaki. Już czas, żebym poszedł. Żegnajcie chłopaki, bardzo mi pomogliście, teraz wiem dużo o zabawkach. Wychodzę, ale przyjdę cię znowu odwiedzić. Na pożegnanie zostawiam Was z nagrodami „Kolorowanki”.

    Część końcowa

Pedagog: Chłopaki, czy lubiliście pomagać Dunno? Jakim jesteś wspaniałym człowiekiem.

Po lekcji: „Gra fabularna „Zafundujmy naszym przyjaciołom herbatę”

Nauczyciel rozdziela role pomiędzy dziećmi:

Kto położy obrus na stole?

Kto postawi filiżanki z herbatą na stole?

Kto rozłoży łyżki?

Kto położy na stole ciasteczka i słodycze?

Kto położy serwetki na stole?

Kto zaprosi gości do stołu, jakie słowa powinien powiedzieć?

Gra „Opowiedz mi o swojej ulubionej zabawce”

1) To jest samochód. Jest czerwona. Ten wóz strażacki gasi pożary.

2) To jest lalka. Ona jest piękna. Na głowie ma zawiązaną kokardę. Jeść Ładna sukienka, buty na nogach.

Róża Szulgina
Notatki z lekcji dla drugiej grupy juniorów dotyczące rozwoju poznawczego.

Podsumowanie lekcji dla drugiej grupy juniorów na temat rozwoju poznawczego

Cel: Aktywuj aktywność psychiczna dzieci poprzez zadania w grach.

Zadania:

Tworzenie warunków do ugruntowania wiedzy o dzikich zwierzętach i ich młodych.

Stworzyć warunki do rozwijania umiejętności klasyfikowania obiektów według grupy, znajdź między nimi wspólną cechę.

Brać w czymś udział rozwój uwagi u dzieci, myślenie, wrażliwość, responsywność.

Środowisko przedmiotowe: obrazek Kołobok, list, zdjęcia różnych przedstawicieli świata zwierząt, dzikich zwierząt i ich młodych (wilk, lis, niedźwiedź, zając, wiewiórka, mapa drogowa, zestawy kształtów geometrycznych, dwie obręcze inny kolor, Bloki Dieneshy, „Magiczne ścieżki”, zestaw liczb 1-5, kółka z figury geometryczne, znaki symboli, tablica magnetyczna.

Postęp lekcji.

Chłopaki, spójrzcie, jesteśmy w tym grupa otrzymała list. Kto to napisał? Kołobok. Przeczytajmy to. /Nauczyciel otwiera kopertę/. Bułka pisze do ciebie. Czy posprzątałeś już swoje zabawki? Jeśli tak, to zapraszam do odwiedzenia. Aby nie zgubić się w lesie przesyłam Ci mapę, która pomoże Ci dotrzeć do mojego domu. Nie mogę się doczekać Twojej wizyty! Kołobok.

No cóż, chłopaki, w drogę? W mamy porządek w grupie? Nasza niania nie będzie musiała po nas sprzątać podczas naszej wizyty? /Odpowiedzi dzieci/. Więc chodźmy. Spójrzmy na mapę. Droga wiedzie przez las. Kto mieszka w lesie?/Odpowiedzi dzieci/. Zgadza się, zwierzęta. Sugeruję zagranie w grę „Raz, dwa, trzy, biegnij do mnie”./Nauczyciel rozdaje karty z wizerunkami różnych zwierząt, ptaków, owadów. Na polecenie „1,2,3 biegnij do mnie” Dzieci przychodzą do nauczyciela z kartkami przedstawiającymi określone zwierzęta nazwane przez nauczyciela.

A teraz opowiem zagadki o zwierzętach żyjących w naszym lesie. Ktokolwiek ma to na zdjęciu, wychodzi do mnie.

1. Całą zimę spał w futrze,

Ssałem brązową łapę,

A kiedy się obudził, zaczął ryczeć,

To leśne zwierzę to... (niedźwiedź).

2. Z góry wystaje puszysty ogon.

Co to za dziwne małe zwierzę?

Drobno kruszy orzechy.

Oczywiście, że to... (wiewiórka).

3. Przebiegły oszust,

czerwona głowa,

Puszysty ogon to piękność.

Kto to jest? (lis).

4. Komu jest zimno zimą?

Czy błąka się po okolicy zły i głodny? (Wilk).

5. Boi się wszystkich las:

Wilk, puchacz, lis.

Ucieka przed nimi, uciekając,

Z długimi uszami... (zając)

Chłopaki, spójrzcie na zdjęcia. Jak nazywają się te zwierzęta?/Odpowiedzi dzieci/. Dlaczego nazywamy je dzikimi?/Odpowiedzi dzieci/. Ile zwierząt jest przed tobą?/Odpowiedzi dzieci/. Te zwierzęta mają dzieci. Znajdźmy po jednym dla każdego z nich. / Nauczyciel zaprasza po jednym dziecku do stołu, na którym układane są obrazki z dziećmi; dzieci robią jedno zdjęcie, nadają dziecku imię i stają obok wybranego dorosłego zwierzęcia/. Brawo chłopaki, wykonaliście świetną robotę.

Wyruszyliśmy w dalszą podróż. Spójrz na mapę. Przeszliśmy przez las, przed nami bagno. Jak przedostać się przez bagno, skoro możemy tam utknąć? /Dzieci oferują opcje/. Zaoferowałeś różne warianty lub możesz wytyczyć ścieżkę z "kamienie". Powinniśmy spróbować? Mam takie „kamyki”, Spróbujmy. /Dzieci dzielą się na minigrupy, podejdź do stolików, na których znajdują się obrazki przedstawiające bagno, talerze z kółkami i kwadratami/. Jaki kształt mają Twoje kamyczki?/Odpowiedzi dzieci/.Brawo, wytycz ścieżkę, ułóż kształty jeden po drugim, nie kłóć się.

A teraz radzę ci się zrelaksować i zagrać w grę „Znajdź dom”./Nauczyciel rozdaje klocki Dienesha w kółko i kwadratowy kształt dzieci. Połóż na podłodze dwie obręcze, włóż do środka karty z imionami i znakami "Kolor" I "Formularz"/. W czerwonej obręczy musisz przeżyć wszystkie czerwone figurki, a w niebieskiej obręczy wszystkie kwadratowe. /Dzieci wykonują zadanie/.

Już prawie dotarliśmy do domu koloboka, pozostało nam już tylko przejść przez pole. Zobacz, ile tu jest piękne kwiaty. Musimy wybrukować ścieżkę, aby nie zdeptać kwiatów. Wybierajmy spośród pasków. / Na stole leżą paski papieru o różnej długości i szerokości, dzieci przymierzają kartkę i wybierają ten, którego potrzebują, a nauczyciel pyta o rozmiar wybranego paska /.

Tak dotarliśmy do koloboka. Oto on, rumiany, piękny kok. A jaki on jest?/Odpowiedzi dzieci/. Opowiedzmy bułce historię na zdjęciach o nim. Chcieć? Weźmy nasze „Magiczna ścieżka” i powiedz o tym kolobokowi. /Dzieci wraz z nauczycielem wypełniają ścieżkę morfologii wg oznaki: kształt, kolor, materiał, części, rozmiar. /

Kochani czas wrócić do domu, do przedszkola. Wrócimy autobusem. Miron będzie dzisiaj kierowcą, będzie jeździł. Rozdaję bilety o geometrycznych kształtach, których trzeba użyć, żeby odnaleźć swoje w autobusie. miejsce: Lokalizacja jest oznaczona liczbą. /Dzieci dopasowują liczbę cyfr do cyfry i siadają/. Iść. / Nauczyciel gra piosenkę "Szczęśliwej podróży"./

Tutaj jesteśmy w sądzie dla dzieci. Czy podobała Ci się nasza podróż? Czy było to dla Ciebie trudne? Czy gry były ciekawe? Chcę Was pochwalić, że byliście przyjacielscy podczas wyjazdu, pomagaliście sobie nawzajem, chcę Wam podziękować za to, co zrobiliście dobry prezent dla koloboka,

dziękuję za odpowiedzi, za wiedzę. Dobrze zrobiony.

Publikacje na ten temat:

Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „W świecie roślin domowych” Cel: Poszerzanie wiedzy dzieci na temat roślin domowych. Treść programu: -Wprowadzenie dzieci w pojęcie „rośliny doniczkowej”. -Wprowadzenie.

Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Obserwacja ryby” Temat: Obserwacja ryb Cele: 1. Poszerzenie wiedzy dzieci nt. ryb wygląd ryba: ciało pokryte jest łuskami. Na głowie znajdują się oczy, usta, a z tyłu ciała.

Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Podróż z jeżem” Cel: 1. Utrzymaj aktywność poznawczą i mowę w procesie zabawnego eksperymentowania z proponowanymi przedmiotami.

Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Podróż ze słońcem” Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Podróż ze słońcem”. Deweloper: Chernikova S.A., nauczyciel.

Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego w drugiej grupie juniorów „Podróż z Tishką” Podsumowanie lekcji rozwoju poznawczego dla drugiej grupy juniorów „Podróż z Tiszką”. Cele: zapoznanie dzieci z pojęciem „dzikości”.

Kompleksowa lekcja rozwoju poznawczego w II grupie juniorów „Podróż do wioski”


Cel: Formacja młodszych dzieci wiek przedszkolny ceni stosunek do świata zwierząt.
Zadania:
Kontynuuj zapoznawanie dzieci ze znanymi zwierzętami domowymi - krową, koniem, świnią, owcą.

Kształtowanie pomysłów na temat tego, czym zwierzęta są karmione, jak się nimi opiekuje i co od nich otrzymują; wyjaśnij pomysły na temat dorosłych zwierząt i młodych, kto co krzyczy.
Naucz się odróżniać koguta od kurczaków po charakterystycznych cechach (kogut ma duży czerwony grzebień, kozią bródkę, wielobarwny ogon; kogut wrony).
Wzbogacaj i aktywuj swoje słownictwo. Rozwijaj dobrą wolę w komunikacji.
Rozwijaj uwagę, wyobraźnię, zdolność wchodzenia w siebie sytuacja w grze, rozróżnianie kolorów.

Sprzęt:
Ekran, magnetofon, nagranie dźwiękowe „Na wsi”, flanelograf; Wypchane zabawki: cielę, krowa, koń, owca, świnia, kogut, prosięta; obrazki z barankami, zielone kółka; d/game „Daj kogutowi pióro”.
Do aplikacji - obrazek wioski w tle, zwierzaki wycięte z kolorowego papieru, samoprzylepne ołówki.

Postęp lekcji

Rozlega się pukanie do drzwi. Cielę przychodzi odwiedzić dzieci.
Łydka. Cześć chłopaki. Rozpoznałeś mnie? Jestem cielęciem. Wpadłem w kłopoty. Szedłem i szedłem i straciłem matkę. Po prostu nie mogę jej znaleźć. Proszę, pomóż mi ją znaleźć. Czy możemy pomóc Calfowi odnaleźć jego matkę?
Dzieci. Tak.
Pedagog. Czy pamiętasz jak wygląda Twoja mama? Jak ona krzyczy?
Łydka. Nie, nie wiem.
Pedagog. Chłopaki, Cielę mieszka we wsi. Aby odnaleźć jego matkę, będziemy musieli się tam udać. Czy sie zgadzasz?
Dzieci. Tak.
Pedagog. Potem ruszyliśmy w drogę. Ubieranie się (imitacja ruchów).
Idziemy ścieżką (tworzymy ścieżkę).
Po dużych zaspach śnieżnych (podnosząc kolana wysoko).
Zbliżamy się do wioski. (Nagranie dźwiękowe „In the Village” jest włączone.)
Czy słyszysz krzyki swoich zwierząt?
Kogo słyszałeś? (Lista dzieci).
Kogucik idzie w stronę chłopaków. (Wiersz: „Kogucik, kogucik, złoty grzebień…”)
Łydka. To musi być moja matka!
Pedagog. Chłopaki, zgadzacie się z Calfem?
Dzieci. NIE.
Pedagog. Kim jest dziecko tatusia Kogucika?
Dzieci. Pisklę.
Pedagog. Kim jest matka kurczaka? Jak pieje kogut?
Jak kura nazywa swoje pisklęta?
Łydka. Wtedy trzeba szukać dalej.
Kogucik. Nie, najpierw pobaw się ze mną.
Mój przyjaciel kogucik zgubił pióra, pomóż mu.

D/gra:„Daj kogutowi pióro”.
Kogucik mówi, jakiego koloru pióro mu dać.

Kogucik. Dziękuję chłopaki za pomoc.
Pedagog. Wyruszyliśmy w dalszą podróż w poszukiwaniu matki Cielęcia.
Przechodzimy przez wąski most. Wspinamy się na wzgórze.
Spójrz, kto biegnie w naszą stronę? (Jagnięcina).
Łydka. To moja mama!
Dzieci. NIE. To jest matka baranka.
Pedagog. Jak ona krzyczy, dzwoni do niego? Jaka ona jest, jak można o niej powiedzieć? (Wybór przymiotników).
Łydka. Owco, widziałeś moją matkę?
Jagnięcina. Nakarm moje owieczki, a wtedy powiem ci, dokąd poszła.
Pedagog. Co oni jedza? (Latem - trawa, zimą - siano).
Na stołach wiszą zdjęcia jagniąt. Każdemu trzeba dać „siano” (zielony kwadrat).
Żeby starczyło dla wszystkich (aby mieć po równo).
Jagnięcina. Nakarmili nas, dobra robota, wystarczyło dla wszystkich.
Matka cielęcia poszła za ten pagórek.
Łydka. Patrzeć. Tam biegnie moja mama!
Dzieci. To jest koń. Ma źrebaka.
Łydka. Płacz. No właśnie, gdzie jest moja mama? Chcę zobaczyć moją matkę.
Pedagog. Nie płacz, kochanie, znajdziemy twoją matkę.
Zabierzmy Małego Cieleczka na przejażdżkę konną i bawmy się dobrze.
Pedagog. Słuchaj, czyja mama przyjdzie?
Dzieci. Prosiątko. A ona ma na imię świnia.
Świnia. Och, chłopaki, wszystkie moje świnki uciekły. Proszę, pomóż mi je znaleźć i zebrać je wszystkie.
Szukam w grupie. (Ćwiczenie uwagi).
Pedagog. Wszyscy się zebrali. Dobrze zrobiony.
Łydka. Powiedz mi, ciociu Świnko, widziałaś moją matkę?
Świnia. Widziałem to. Pojechała na farmę.
Łydka. Brawo! Znalazłem moją mamę! Oto ona, moja mama.
Pedagog. Chłopaki, powiedzcie mi, co to za krowa?
Dzieci.
-Dobry
-duży
-czuły
-rogaty
-cętkowany.
Pedagog. Co nam daje krowa?
Dzieci.
-mleko.
Pedagog. Co powstaje z mleka? Jakie są zdrowe produkty spożywcze?
Dzieci.
- kwaśna śmietana
-twarożek
-ser.
Pedagog. Oto jak cudowna jest krowa-matka cielęcia.
Teraz przyszedł czas na powrót do przedszkola.
Krowa. Dziękuję chłopaki za pomoc mojej łydce. Za to poczęstuję cię mlekiem. (Daje smakołyki.)
Idziemy przez zaspy śnieżne wąską ścieżką. To jest nasze przedszkole.

Na następnej lekcji:
Pedagog. Dzieci, kogo spotkaliśmy we wsi? (lista).
Zróbmy zdjęcie, aby zapamiętać naszą podróż i przyklejmy na nim wszystkich naszych znajomych.
Proponuję wybrać zwierzęta, które lubisz i przykleić je do tego obrazka. Czy sie zgadzasz? Wybierz i bierzmy się do pracy.

Aplikacja zbiorowa „Na wsi”.

Mamy wspaniałe zdjęcie. Powiesimy go w naszej grupie.

Organizacja: MBDOU nr 229

Lokalizacja: obwód Kemerowo, Kemerowo

Treść programu:

Cele edukacyjne: upowszechnianie i utrwalanie wiedzy dzieci na temat dzikich zwierząt, ptaków, pory roku zimowego, właściwości śniegu; poszerzyć swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców.

Edukacyjne: rozwijanie u dzieci zainteresowania poznawczego życiem lasu i jego mieszkańców; rozwijać pamięć, spójną mowę, umiejętność analizowania, umiejętność wzajemnego słuchania.

Edukacyjne: pielęgnowanie zainteresowania dzieci życiem w lesie, umiejętności zachowania się w lesie; miłość, szacunek do natury, okazywanie troski, życzliwości i uwagi wszystkim żywym istotom.

Integracja obszary edukacyjne: Poznanie, komunikacja, socjalizacja, czytanie fikcja, muzyka.

Prace wstępne:

Przegląd podręczników przedstawiających dzikie zwierzęta, drzewa, ptaki, obrazy sezonu „Zima”; rozmowy o zimie, czytanie wierszy o zimie, zagadki o ptakach, zwierzętach, czytanie bajek o dzikich zwierzętach.

Sprzęt:

Zdjęcia „Zima” ze zwierzętami dzikimi i domowymi, z ptakami; zabawka Lis, Zając, Wiewiórka;

Sztaluga, magnetofon, muzyka zimowej natury (zamieć, zamieć, skrzypiący śnieg pod stopami);

- sztuczne choinki, biała tkanina, wata, kosz z szyszkami.

Kino

Dzieci wraz z nauczycielem wchodzą do grupy i stają w kręgu.

Gra komunikacyjna.

Najpierw tupiemy:

Góra - góra - góra, góra - góra - góra (tupnij nogami)

A potem będziemy klaskać:

Klaszcz - klaszcz - klaszcz, klaszcz - klaszcz - klaszcz (klaszcz w dłonie)

A potem się odwrócimy (odwrócimy się)

I uśmiechajmy się do siebie. (uśmiechnijcie się do siebie)

Wychowawca: Dziś rano poszłam do przedszkola i na werandzie spotkałam sikorkę, która dała Ci zdjęcia, chcesz zobaczyć które?

(obrazki wiszą na sztaludze, nauczyciel ogląda je razem z dziećmi)

Co pokazano na zdjęciach? (drzewa, las, dzieci itp.)

Który sezon? (zima)

Dlaczego zdecydowałeś, że jest zima?

Jakie inne oznaki zimy znasz?

Czy zimą na zewnątrz jest zimno czy ciepło?

Jak ludzie ubierają się zimą?

I co zimowa zabawa Wiesz, że?

Chłopaki, spójrzcie, na zdjęciu, na polanie, ścieżka prowadzi do lasu. Chcesz odwiedzić las? (odpowiedzi dzieci)

Zanim jednak wyruszymy, musimy się tam rozgrzać. W lesie jest bardzo zimno, więc żeby nie zmarznąć, dokładnie wycieramy policzki, nos i usta.

Och, mróz, mróz, mróz (palcem wskazującym i kciukiem obu rąk

lekko uszczypnij się w policzki, nos itp. itp.)

Kłuje w policzki

Kłuje mnie w nos

Szczypie uszy

Zaciska usta

Wchodzi pod futra. (chowaj ręce pod pachami)

Aby się rozgrzać, spójrz (pocieraj dłonie o siebie)

Pocieraj wszystko odpowiednio:

Policzki, nos, usta, uszy….

Para wydobywała się nawet z mojego futra. (Rozłóż ramiona na boki, lekko rozciągnij usta i wypuść przez nie strumień ciepłego powietrza)

Dobrze zrobiony! A teraz ruszamy w podróż, czy jesteście gotowi?

Zimowy las już na nas czeka

Zaprasza wszystkich na spacer.

Przygotujmy się szybko

Chodźmy razem.

A lis nas prowadzi. (pojawia się zabawka Lis) (Odgłosy muzyki natury, zamieci, skrzypienia śniegu pod nogami.)

Chłopaki, lis zaprowadził nas do Zimowego Lasu, dziękuję Lisie, jest tu tyle śniegu.

Jak należy się zachować w lesie? (odpowiedzi dzieci)

Należy nie hałasować (obrazki wiszą na sztalugach), nie łamać gałęzi, nie tupać, nie klaskać, nie bić zwierząt kijem.

Jak myślisz, jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie?

Jakie ptaki?

A teraz ptaki i zwierzęta chcą się z tobą bawić. Dziewczynki ozdobią małą choinkę zimującymi ptakami, a chłopcy ozdobią dużą choinkę dzikimi zwierzętami (sprawdzamy dzieci)

(Nauczyciel zauważa, że ​​ptakom jest zimno, są głodne i potrzebują pomocy, wieszają karmniki z jedzeniem (pokaż zdjęcia))

Chłopaki, słyszycie, jak ktoś płacze - to wiewiórka, ma kłopoty, wszystkie szyszki wypadły z zagłębienia i zamarzły, a ona prosi Was o pomoc, każdy z Was weźmie szyszkę, położy ją na dłoni, przykryje drugą dłonią i ruchem okrężnym ogrzeje rożek, aby wiewiórka nie przeziębiła się w gardle.

Dobra robota, teraz włóżmy szyszki do koszyka i postawmy je pod choinką, aby wiewiórka mogła je zabrać.

(Rozpoczyna się akompaniament muzyczny, skrzypi śnieg pod stopami) Spójrz, przybiegł do nas zajączek. (nauczyciel mówi w imieniu zająca)

Zając: Usłyszałem, że ktoś spacerował po lesie i postanowiłem zajrzeć.

Czy wiesz, co to jest śnieg? (odpowiedzi dzieci)

Jaki jest rodzaj śniegu? (zimno, błyszcząco, czysto, brudno)

Jeśli słońce się ociepli, co stanie się ze śniegiem? (topi się)

Kochani, z jakiego śniegu lepicie bałwana? (luźne) słońce się nagrzewa i śnieg staje się luźny.

Pedagog: Kiedy wciąż idziemy po śniegu, co słyszymy? (schrupać)

Zając: Zgadza się - to płatki śniegu pękają.

Wychowawca: Króliczku, znamy wiersz o płatku śniegu, a Weronika i Mateusz chcą ci opowiedzieć. (dzieci recytują wiersz)

Płatek śniegu spadł na moją dłoń, ogrzeję go trochę oddechem.

Płatek śniegu, zdecydowałeś się pobawić w chowanego? Nie widzę cię na dłoni.

Zając: Och, jaki piękny wiersz, na pewno opowiem go zwierzętom, ale już czas uciekać do domu.

Pedagog:

I nadszedł czas, abyśmy, króliczku, powrócili do przedszkola.

Chłopaki, czy nasz spacer jest interesujący? (odpowiedzi dzieci)

Podobało ci się? (odpowiedzi dzieci)

Nasz spacer dobiegł końca

Nie ma już cudownego zimowego lasu,

Widzieliśmy tu wiele pięknych rzeczy,

Dowiedziałem się więcej o zjawiskach zimowych

Czas by się pożegnać

Nadszedł czas, abyśmy powrócili.

A wiewiórka daje ci szyszki w prezencie.

Żegnaj króliczku (dzieci żegnają zająca)

Żegnaj zimowy las. (brzmi muzyka wiatrowa, śnieg skrzypi pod stopami)

I tak dotarliśmy do przedszkola.

Po lekcji planowana jest lekcja robienia rękodzieła z szyszek.

Bibliografia:

1. Volchkova V.N., Stepanova N.V. Notatki z lekcji w drugiej grupie juniorów przedszkole. - Woroneż.



© mashinkikletki.ru, 2024
Siatka Zoykina - portal dla kobiet