«Біздің мұрын қайда»: баланы дене мүшелерін көрсетуге қашан және қалай үйрету керек? Танымдық дамыту сабағы «Дене мүшелерін зерттеу Балалардың дене мүшелерін зерттеу

18.06.2020

Төменде берілген сабақтардың көмегімен балаңыздың қоршаған әлем және өзі туралы білімдерін әртараптандырыңыз. Дене бөліктерін тіпті өте кішкентайлар үшін де оқуға болады.

Байыту әрекеттерін аптасына екі рет міндетті сабақтарға шақырудан гөрі іс-әрекеттің өрескел жоспары ретінде пайдаланыңыз. Үйрену кезінде ойнаңыз, ойнай отырып үйреніңіз!

1-сабақ.

Сабақтың мақсаты: балаңызға дене мүшелерінің атауларын үйретіңіз

Дамыған дағдылар мен дағдылар: көрнекі есте сақтау, есту есте сақтау, суретті атпен сәйкестендіру, дене мүшелерін анықтау.

Нұсқаулар:

Міне, дене бөліктері бар карталар жинағы. Оларды балаңызбен бірге қарап шығыңыз. Егер сіздің балаңыз кейбір бөліктерді бұрыннан білетін болса, ол оларды өзі көрсетуге қуанышты болады. Барлық бөліктерді бірден меңгеруге тырыспаңыз, бұл физиологиялық себептермен мүмкін емес. Ешқашан сабақты азапқа айналдырмаңыз, егер баланың қызығушылығы жоғалса, сабақты кейінге қалдырыңыз. Есіңізде болсын, әр нәрседе пропорция сезімі болуы керек.

Суретке қараңыз, атын анық айтыңыз, мысалы, ерін. Әрі қарай біз ернімізді, содан кейін баланың ернін көрсетеміз. Егер нәресте әлі сөйлемесе, дене мүшелерін айтпаса, қолыңызды оның ерніне қойыңыз. Осылайша бала артикуляцияны үйренеді. Нәтижесінде, бұл оған сөздердің болашақта айтылуына көмектеседі.

Балаңыз шаршаса, сабақты аяқтаңыз. Оңай қайталаудан бастап, оған кейінірек оралыңыз.

2-сабақ.

Сабақтың мақсаты: балаңызға дене мүшелерінің атауларын үйретіңіз

Дамыған дағдылар мен дағдылар: көру жады, есту жады, өз бойындағы дене мүшелерін анықтау қабілеті. Ойын әрекетін дамыту, зейінділік пен тапқырлықты дамыту.

Нұсқаулар.

Өткен сабақтағы дене мүшелерін қайталау. Суреттегі қажетті бөлікті атауды және көрсетуді сұраңыз. Егер сіз балаңызды өзіңіз киіндірсеңіз, барлық әрекеттерді үнемі айтып отырыңыз. Енді, мысалы, қолдарымызды ішке жабыстырып, саусақтарымызды қолғапқа тығып, аяғымызды етікке тығып алайық. Қыста Аяз атамен, жазда күнмен тығылмақ ойна. Балаңыздың бетін аяздан, құлағын күннен жасыруға шақырыңыз. Нәтижесінде, бала дененің қажетті бөлігін айтқан кезде, ол оны жасыруы немесе көрсетуі керек.

3-сабақ.

Сабақтың мақсаты: балаңызға дене мүшелерінің жаңа атауларын үйретіңіз, рифмді үйреніңіз

Дамыған дағдылар мен дағдылар: өз бойындағы дене мүшелерін анықтау қабілеті. Ойын әрекетін дамыту және жалпы физикалық белсенділік. Тапсырмаларды құлақпен орындау мүмкіндігі, мысалы, ойын түрінде.

Нұсқаулар:

Өлеңді үйреніңіз, айтылған кезде белгілі бір әрекеттер орындалады.

Ауыз, мұрын, бас,құлақ, жақ, маңдай, көз,

(бөлшектерді өзімізге немесе нәрестеге, өз қолымызбен немесе нәрестенің қолында болса, көрсетеміз)

Иықтар, жоғарғы қолдар, мойын, кеуде

(жеңіл иықты шапалақтаймыз, мойынды сипап, саусақтарымызбен кеудеге ұрамыз)

Ештеңені ұмытпа.

(қолымызды екі жаққа жайамыз)

Қол шапалақтау,

(қолымызды шапалақтаймыз)

Аяқ-төбе,

(аяқтарымызды қағу)

Бірде мұнда, бірде сонда,

(басыңызды солға және оңға бұрыңыз)

Бұл жоқ, бірақ бұл иә.

(бас қимылдары жоқ немесе иә)

4-сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Дамыған дағдылар мен дағдылар:басқалардың дене мүшелерін анықтай білу, қол моторикасын дамыту және қарындаш ұстау, сурет салу дағдыларын дамыту.

Нұсқаулар:

Суретке қараңыз, мысалы, дененің қай бөлігі қай жерде екенін сұраңыз.

Балаңызды есімнен дене бөлігіне дейін сызық сызуға шақырыңыз,

немесе бірінші нұсқа сізге қиын болып көрінсе, дененің қажетті бөлігін жай ғана айналдырыңыз.

5-сабақ .

Сабақтың мақсаты: бет бөліктерінің атауларын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар: бет бөліктері мен атауды өзара байланыстыра білу, бөлшектерден жалпы сурет құра білу, қол моторикасын дамыту, желім қолдану дағдысы.

Нұсқаулар.

Бірінші сабақтағы суреттерді пайдаланыңыз немесе бірінші сабақтың суреттері балаңыз үшін түсініксіз болса, беттің жеке бөліктерінің бос жерлерін өзіңіз жасаңыз. Картоннан сопақ бет жасаңыз. Балаңызды осы бөліктерден адамның бетін жасауға шақырыңыз. Көптеген дүкендерде әртүрлі беттерді жасауға болатын дайын стикерлер бар екенін ескеріңіз.

Бланкілерді тастамаңыз, егер бала бәрін дұрыс орындаса, бұл басқа сабақтарда сізге пайдалы болады.

6-сабақ.

Сабақтың мақсаты: дене мүшелерінің атын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар:

Нұсқаулар:

Болашақ адам денесінің бірнеше бланкілерін жасаңыз: қолдар, аяқтар, қолдар, торс, мойын, бас (бетсіз). Баладан аяқты, қолды, саусақтарды (қолдарды) және т.б. табуды сұраңыз. Дененің осы бөліктерін балаға және өзіңізге көрсетіңіз, адам денесінің бөліктерін жасаңыз. Орын дұрыс екенін тексеріңіз. Желіммен бекітіңіз.

Қорытындылай келе, дайындаманы тастамаңыз, ол келесі сабақта сізге пайдалы болады.

7-сабақ.

Сабақтың мақсаты: дене мүшелерінің атын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар:дене мүшелері мен атауларын байланыстыра білу, бөлшектерден жалпы сурет құра білу, қол моторикасын дамыту, желім қолдану дағдысы.

Нұсқаулар:

Беттің және 5 және 6-сабақтағы адамның бос жерлерін алыңыз. Бетті басына жабыстырыңыз. Балаңыздан осы қағаз қуыршақтағы дене бөліктерін көрсетуін сұраңыз.

Бұл адамға не жетіспейтінін сұраңыз, егер бұл туралы бала сізге айтпаса. Дұрыс және логикалық жауап - шаш. Балаңыз үшін қиын болса, айтыңыз.

8-сабақ.

Сабақтың мақсаты: дене мүшелерінің атын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар:дене мүшелері мен атауларын корреляциялау қабілеті, есту қабылдауын дамыту, үлгі бойынша нұсқауларды орындау дағдысы, зейінділігін дамыту, ересектермен жұпта жұмыс істей білу, дене дамуы.

Нұсқаулар:

Баланы алдымен үлгі бойынша нұсқауларды орындауға шақырыңыз, барлық қозғалыстарды көрсетеді, өйткені бұл оңайырақ, содан кейін есту қабылдауына сәйкес. Нәтижесінде қолыңызды көтеруді сұраңыз, қолыңызды төмендетіңіз. Қолдарыңызды, мысалы, белдікке, қолдарыңызды бастың артына, қолдарыңызды артқа қойыңыз. Құлақтарыңызды (мұрныңызды немесе көзіңізді) қолдарыңызбен жабыңыз, қолдарыңызды шапалақтаңыз, қолдар алдыңызда (артыңызда, егер қолыңыз жетсе, басыңыздан жоғары). Аяғыңызды қағып, бір аяққа тұрыңыз.

9-сабақ.

Сабақтың мақсаты: дене мүшелерінің атын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар: дене бөліктерін анықтай білу, логикалық ойлауды, көрнекі есте сақтауды дамыту.

Нұсқаулар:

Балаңызды баланың бетінің суреттерін көруге шақырыңыз. Бетке бірдеңе жетіспейтінін сұраңыз.

Сұрақ қойыңыз: Бетінде не жасырылады?

Мысалы:

Бетінде мұрын жоқ.

Дұрыс! Сіздің мұрныңыз қайда және анаңыздың мұрны қайда?

Тапсырманы қиындатқыңыз келсе, карталарды кесіп, оларды бөлек көрсетіңіз.

10-сабақ.

Сабақтың мақсаты: дене мүшелерінің атын қайталау

Дамыған дағдылар мен дағдылар: дене мүшелерінің мақсатын анықтай білу, логикалық ойлауды және көрнекі есте сақтауды дамыту.

Нұсқаулар:

Балаға ойындағы заттарды көрсетеміз. Немесе қолданбасында ұқсас. Егер сіз қаласаңыз, біз сізді өзіңіз таңдауға шақырамыз.

Қасық - Қасықты қалай аламыз? (қолдарымен).

Нан – Нанды қалай шайнаймыз? (Ауыз арқылы, мысалы, немесе тіс арқылы).

Кітап – Кітапқа қалай қараймыз? (Көздер).

Гүлдер – Гүлдердің иісін қалай аламыз? (Мұрын).

Телефон - Олардың айтқанын қалай тыңдаймыз? (Құлақтар).

Алма - Біз алманы немен тістейміз? (Тіс, мысалы, немесе ауыз).

Балмұздақ – Балмұздақты қалай жалаймыз? (Тіл).

Доп - Допты немен теуеміз? (Аяқ).

Бақытты зерттеу!

Жасыратыны жоқ, балалы болу өте маңызды. Ғалымдар мида саусақтар мен қолдардың қозғалысына жауап беретін жүйке орталықтары мидың сөйлеуді дамытуға жауапты аймақтарына жақын орналасқанын бұрыннан анықтаған. Сондықтан баланың саусақтары мен қолдарының қимылдарын ынталандыру арқылы біз үлкен үлес қосамыз. Сондықтан саусақ ойындарын мұғалімдер өте жоғары бағалайды және балалармен сабақтарда кеңінен қолданылады.

Саусақ ойындары сөйлеудің дамуына үлкен әсер етумен қатар, баланың үйлестіруін, зейінін, есте сақтауын, зейінін шоғырландыру қабілетін дамытуға көмектеседі, сонымен қатар қиялын дамытуға көмектеседі (бастың үстіндегі бұрышта бүктелген қолдар шатыр екенін бірден түсінуге тырысыңыз. , ал егер сіз қолыңызды бұлғасаңыз, сіз бірден көбелекке айналасыз). Және, әрине, саусақ ойындары бала мен анаға бүкіл дауыл береді оң эмоциялар, олардың қарым-қатынасын ашық түстермен байытады.

Бұл мақалада мен сізге 6 айдан 1 жасқа дейінгі сәбилерге арналған саусақ ойындарының таңдауын ұсынғым келеді. Сонымен қатар, мақалада сіз балаңызға бет пен дененің негізгі бөліктерін қызықты және жылдам үйренуге көмектесетін рифмаларды таба аласыз. Қызым екеуміз осы күлкілі рифмаларды ойнағанды ​​ұнататынбыз. Бұл ойындар да қызымды көлікпен саяхаттау кезінде көңіл көтерудің тамаша тәсілі болды.

Бастапқыда сіз балаңыздың қолдарымен қажетті қозғалыстарды өзіңіз жасай аласыз, бірақ көп ұзамай ол сіздің көмегіңізсіз жеңе алады. Сондай-ақ, саусақ ойындарымен ұзақ уақыт айналыспау керек екенін атап өткім келеді, сіз бала ойыннан шаршағанша аяқтауыңыз керек (әдетте 5-8 минуттан артық емес).

6 айдан бастап сәбилерге арналған саусақ ойындары

Жарайды, жарайды! (қолымызды шапалақтаймыз)
Сен қайда болдың? Әже арқылы!
Сіз не жедіңіз? Ботқа!
Не іштің? Маш.
Тәтті ботқа,
Браша жас.
Біз іштік, жедік,
Кши-кши, ұшайық! (қолымызды бұлғаймыз)
Олар бастарына отырды! (қолдарын басына қою)
Отырдық, отырдық,
Және олар қайтадан ұшып кетті! (қолымызды қайтадан бұлғаймыз)
Мен балғамен қағып жатырмын (жұдырықты жұдырықпен қағу)
Мен үй салғым келеді. («төбені» бейнелей отырып, қолымызды басымыздың үстіне бүгеміз)
Мен биік үй салып жатырмын! (қолды жоғары көтеру)
Мен сол үйде тұрамын! (біз «төбені» бейнелей отырып, қолымызды басымыздың үстіне қайтадан бүгеміз)
Есіктің құлыпы бар еді, (саусақтарды біріктіріңіз (егер бұл жұмыс істемесе, жұдырығыңызды жұдырығыңызға қойыңыз) және жоғары және төмен бұлғаңыз)
Оны кім аша алды?
Біз сындық, бұралдық, (біріктірілген тұтқаларды бұраңыз)
Олар ұрды, ұрды (саусақтарды жібермей қолымызды сілкеміз)
Және олар оны ашты! (қолымызды жайдық)
Дарики-дарики, (қолымызды шапалақтаймыз)
Масалар ұшып жүрді. (саусақтарды бір шымшым етіп біріктіріңіз)
Олар бұралды, олар бұралды, (біз олардың қалай ұшатынын көрсетеміз)
Олар менің мұрнымнан ұстап алды! (анасы баланың мұрнын тигізеді, опция - қол, аяқ...)
Саламыз, саламыз, үй саламыз, (қолымыз бен баланың қолын кезек-кезек қоямыз, содан кейін қайтадан өзіміздің және баланың қолын қоямыз)
Текшені текшеден кейін орналастырамыз.
Міне, жол, мынау гараж , (біз саусақтарымызды баланың денесіне апарамыз, қандай да бір «бағдар» жасаймыз)
Міне, біздің үй салынды. (алақаныңызды басыңыздың үстіне қойыңыз, бұл шатырды білдіреді)
Алақандар жоғары (қолымызды жоғары көтереміз)
Алақан төмен (қолымызды төмен түсіреміз)
Ал енді олар жағында
Және олар оны жұдырығында ұстады. (қолымызды жұдырықпен түйеміз)

Дене және бет бөліктерін зерттеуге арналған өлеңдер

Өлең жолдарын айтқан кезде нәресте денесінің сәйкес бөліктерін түртіңіз немесе оларды денеңізге көрсетіңіз. Нәрестенің басындағы ассоциациялар тек бір тәжірибемен шектеліп қалмауы үшін мұны осылай немесе басқа жолмен жасаған дұрыс.

Менің қызыма аяқ не үшін керек?
Жолда жүгіру үшін!
Менің қызыма құлақ не үшін керек?
Шырылдаған дыбыстарды тыңдау үшін!
Менің қызыма ауыз не керек?
Анаңыздан сүт ішуіңіз үшін!
Неліктен менің қызыма көз керек?
Түстер әлеміне қарау үшін!
Менің қызыма арқа не үшін керек?
Парақ үстінде жату үшін!
Менің қызыма бөксе не үшін керек?
Оны алақаныңызбен шапалақтау үшін!
Менің қызым неге дүниеге келді?
Анамды бақытты ету үшін! (баланы сүйіп, құшақтап алыңыз)
Менің аузым жейді,
Тыныс алу үшін мұрын,
Және құлағыңызды тыңдаңыз
Кішкентай көздер - жыпылықтау, жыпылықтау
Тұтқалар - бәрін ұстаңыз, оны ұстаңыз.
Ертеде бір қоян өмір сүріпті
Ұзын құлақтар
Қоян үсіп қалды
Мұрын шетінде.
Аязданған мұрын
Менің құйрығым қатып қалды!
Және жылынуға кетті
Балаларға қонаққа барыңыз!
Үлкен аяқтар
Жол бойымен жүріп:
Жоғарыдан жоғарыдан,
Жоғарғы-жоғарғы.
Кішкентай аяқтар
Жол бойымен жүгіру:
Жоғарыдан жоғарыдан,
Жоғарғы-жоғарғы.
Қайда жүгіресің, аяқ?
Қайда жүгіресің, аяқ?
Жазғы жол бойында,
Төбеден төбеге
Ормандағы жидектер үшін.
Жасыл орманда
Мен саған қоңырау шаламын
қара көкжидек,
Алқызыл құлпынай.
Міне, олар бесікте жатыр
Қызғылт өкшелі туфли
Бұл кімнің өкшесі?
Жұмсақ және тәтті?
Балықтар жүгіріп келеді,
Олар сенің өкшеңді қысады.
Тез тығыл, есінеме,
Көрпемен жабыңыз!
Бұл көретін көздер.
Бұл тыныс алуға арналған мұрын.
Бұл еститін құлақ.
Бұл жүгіруге арналған аяқтар.
Бұл ананың қолдары
Өте қатты құшақ.
Мысық табанымен өзін жуады
Ол қонаққа баратын сияқты
Мен мұрнымды жудым.
Мен аузымды жудым.
Мен құлағымды жудым.
Оны құрғатыңыз.

Балаңызбен көңілді және жарқын қарым-қатынасқа арналған тағы бірнеше өлеңдер

Массаж ойнаңыз

Ит ас үйде бәліш пісіріп жатыр. (арқаны алақанмен терең илеу)
Мысық бұрышта крекерді ұсақтап жатыр. (артқы жағын түрту)
Мысық терезеде көйлек тігіп жатыр. ( шаншу)
Етік киген тауық саятшылықты сыпырып жатыр. (сылау)
Писка баяу келеді
Және нәрестені еркелетіңіз.
«Мяу-мяу» дейді киска,
Баламыз жақсы!»
Жүр, атқа мінейік
Тегіс, тегіс жолдың бойымен.
Көршіміз қонаққа шақырды
Тәтті пудинг жеңіз.
Түскі асқа келдік
Ал көрші үйінде жоқ.
Екі ит босағада
Бізге өте қатаң айтты:
Ав-ав-ав,
Уф уфуф.
Мен барамын, барамын
Әжеге, атаға
Ат үстінде
Қызыл қалпақпен
Тегіс жолда,
Бір аяқпен
Ескі аяқ киіммен
Шұңқырлардан, бұдырлардан,
Барлығы тура және тура,
Сосын кенеттен... шұңқырға
Bang!
Биік өс, Тая,
Үйге, шатырға.
Өсе бер, бұзба,
Ана мен әке үшін кешірім сұраймын.
Ағаштың қалыңдығымен өсіңіз
Иә, үй сияқты биік!
Саусақтар үшін көптеген қиындықтар:
Олар бірге ойнайды,
Қандай да бір себептермен олар менің аузыма түседі,
Кітаптар әжесінен жыртылған...
Барлық жұмысты орындап,
Олар дастарханды үстелден жұлып алады.
Олар тұз бен компотқа көтеріледі,
Ал содан кейін керісінше.
Достық саусақтар
Барлығы өте қажет!
Аяқ қағып кетті
Тегіс жолда,
Олар бірнеше рет ұрды -
Бізбен қызық болады.
Жұдырықтырақ соғыңыз
Тек қолыңды аяма,
Жұдырықпен қағып алайық
Ал, топ сияқты айналамыз.
Көпір бойымен ешкі жүрді
Және құйрығын бұлғап,
Қоршауда ұсталды -
Ол дәл өзенге қонды!
Тышқандар шеңбер жасап билейді
Мысық төсекте ұйықтап жатыр.
Тыныш, тышқандар, шу шығармаңдар,
Васка мысықты оятпа.
Васка мысық оянады,
Бұл бүкіл дөңгелек биді бұзады!
Көгалдағы ромашкалар
Қоңыз түсті жейдемен ұшып бара жатты.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Мен ромашкалармен доспын.
Мен желмен үнсіз тербелемін,
Мен төмен және төмен иілемін.

Сондай-ақ келесі мақалаларға назар аударыңыз. Оларда сіз бір жасқа дейінгі және одан сәл үлкенірек нәрестемен қызықты сөйлесуге көмектесетін көптеген тамаша рифмаларды таба аласыз.

Қайырлы таң құрметті достар!

Демалыс күндері мен қызыма сүйкімді балаға негізделген дене мүшелері бейнеленген шағын постер жасадым.

Оны пайдалана отырып, адамның қай жерде: бас, шаш, ауыз, құлақ, көз, маңдай, мойын, алақан, саусақ, білезік, асқазан, кіндік, кеуде, аяқ, тізе, өкше, аяқ т.б. бар екенін анық түсіндіріп, көрсетуге болады. г.

Сонымен қатар, мен қолдың суретін және барлық саусақтардың атауларының тізімін енгіздім - бас бармақ, индекс, ортаңғы, сақина, кішкентай саусақ. Қызым оған қызығушылықпен қарады.

Бұл оқу материалы бөліктер туралы адам денесіМен оны 1 жастан бастап ең кішкентай балаларға да, одан үлкен балаларға да көруге ұсынамын. Оны күніне бірнеше рет көрсетіңіз, балаңызға суреттен адамның денесінің осы немесе басқа бөлігінің қай жерде екенін табуды сұраңыз. Немесе оны қабырғаға іліп, анда-санда көтеріліп, қарауға болады.

Бәріңе сәттілік.

Суреттегі постер

Шағын плакат: «Балаларға арналған дене бөліктері» мына жерден жүктеп алуға болады:

Карточкалар мен фотосуреттер

Мұнда сіз балаңызға адам және оның денесінің құрылымы туралы оқу карталарының таңдауын жүктеп, басып шығара аласыз. Карталар 1 жастан асқандарға жарамды. Олар сіздің нәрестеңізді адам денесінің негізгі бөліктерімен оңай және қол жетімді түрде таныстырады, сонымен қатар оларды балабақшалар мен мектептердегі оқу іс-шараларына қосуға болады. ерте дамуы, кіші мектептер және тек үйде.

Адамның дене мүшелері мен мүшелері.




Біз төртінші аптада оқып жатырмыз адам денесінің бөліктері.Бұл жинақ қарапайым емес, кітап түрінде. Мен онымен жарысқа қатыстым. Кітап жасау туралы, кішкентай трюктар және онымен біздің ойындарымыз.

Ойындар 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі балаларға арналған. Кішкентай баламен (1,5 жастан бастап) әрекеттер үшін сіз толық жинақты емес, тек қолайлы және ұнайтын ойындарды басып шығара аласыз. Біз жиынтықтағы кейбір тапсырмаларды бір рет қолданамыз (бояймыз, кесеміз, т.б.), ал басқалары құрғақ өшіру маркерімен үстіне сурет салып, өшіре алатындай етіп файлға жасырамыз.

Ойын жинағыбағытталған: сөйлеуді дамыту, ұсақ моторика, логика, есте сақтау, зейін, қозғалыстарды үйлестіру, қолды жазуға дайындау.

| pdf пішімі

«Адам денесінің бөліктері» тақырыптық жинағы

Жинақта балаларға арналған келесі жұмыс парақтары бар:

  1. Бояу және аппликация үшін жабын парағы.Балаңызбен бірге шашты жіптерден желімдеуге, киімдерді безендіруге және т.б.
  2. Қолтаңбасы бар дене бөліктері бар бояу кітабы. Баланы бояп, дене мүшелерін атау керек. Бала анасының не оқып жатқанын көру үшін ана жазуларды оқу кезінде саусағымен жүгірте алады.
  3. Бояу парағы және ол туралы өлең.Оқу, бояу, дене мүшелерін атау, қанаттар мен ореол көрсету.
  4. Қай жерде не кию керек?Тапсырма: заттан ол қойылған жерге дейін сызықтар сызу. Мысалы, басына садақ қойылады.
  5. Қамыр мен пластилиннен адамның бет-әлпетін мүсіндеу.Ана баласына өз қолымен мүсіндейтін бланкілерді бере алады, ал нәресте оларды жай ғана желімдей алады: көзге, ауызға, қасқа. Бала шашты кішкентай бөліктерден немесе бір үлкен бөліктен өзі желімдей алады.
  6. Бет пен оның пішінін сәйкестендіріңіз.Бұл тапсырма қарапайым геометриялық пішіндерді жақсы білетін 3 жасқа дейінгі балаларға арналған. Балалар мұны анасының нұсқауы бойынша немесе қолдарымен анасының қолында жасай алады.
  7. Саусақ гимнастикасы «Саусақ, саусақ, үйің қайда?»Сіз өлең оқуға, баланың алақанымен ойнауға немесе оған үй салуға болады. Саусаққа сұрақ қойғанда біз оны жеңіл тартамыз, ал саусақ жауап бергенде оны алақанның ортасына қарай үйге иеміз. Суретте саусақтарымызды көрсетіп, атаймыз.
  8. Көйлекті боя.Саусағымызды бояуға малып, тек көйлекті бояуға тырысамыз.
  9. Сызық сызыңыз.Сөйлеуді дамыту және қолды жазуға дайындау тапсырмасы. Сәбиге маркермен сызық сызуға рұқсат етіңіз, ал анасы біздің көргенімізді, естігенімізді, иісімізді, дәмімізді және ұстағанымызды айтып береді. Мүмкін, үлкенірек балалар бұл сұрақтарға өз бетінше жауап бере алады.
  10. «Денені баспен сәйкестендір» ойын кітабы. Көңілді ойынсәйкес бас пен денені таңдау.

P.S. Әдеттегідей, төмен тағзым және репосттар мен ауызша сөз үшін көп рахмет!

Любовь Сидорова
Сабақ бар когнитивті даму«Дене мүшелерін зерттеу»

Когнитивті даму(қоршаған орта). « Дене мүшелерін зерттеу»

Ортаңғы топ

Мақсат: адам денесінің бөліктерін зерттеу.

Тапсырмалар: Балалардың адам туралы білімдерін бекіту; тақырыптар бөліктерібет-әлпеттерін және олардың мақсатын зерттейді.

Танымдық қызығушылықты дамыту; балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту.

Ұйымшыл мінез-құлық дағдыларын, балалардың мұғалімді тыңдап, тыңдай білуін, сұрақтарға толық жауап бере отырып жауап беруін дамыту; құштарлықты тәрбиелеу сау бейнеөмір.

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Бізді бір сөзбен қалай атай аласыз?

Балалар: Адамдар.

Тәрбиеші: Ал біздің біреуіміз бе?

Балалар: Адам.

Тәрбиеші: Бүгін біз адам қалай жұмыс істейтіні туралы әңгімені жалғастырамыз.

Барлық адамдар әртүрлі. Онда қандай адамдар бар?

Балалар: әйелдер мен ерлер, қыздар мен ұлдар, балалар мен ересектер, кәрі және жас.

Тәрбиеші: Біз бәріміз бір-бірімізге ұқсаймыз - бойымыз, көзіміздің түсі, тері түсі, шашымыз, дауысымыз...

Біз қалай жасалғанымыз туралы көбірек білгіңіз келе ме?

Қарашы, менде саған не бар.

(Науаға кесіңіз адамның бөліктері.)

Бұл кім деп ойлайсың? Ұл немесе қыз?

Оған көмектесейік, жинап алайық.

(Балалар жинайды бөліктерікішкентай адам және оны магниттік тақтаға бекітіңіз.)

Ол әйтеуір бірдеңеге мұңаяды, таң қалды, ренжіді... қонағымыз бірдеңе жетіспей жатыр ма?

Балалар: адамның көзі, мұрны, құлағы жоқ.

Оған көмектесейік, жетіспейтін жерлерді толтырайық бет бөліктері.

Біз мысыққа қараймыз

Ертегілердің суреттерінде,

Бірақ бұл үшін бізге қажет

Біз бәріміз өтеміз (көз).

Біз бәріміз орманда көкектердің ән салғанын тыңдаймыз және бұл үшін бәріміз шын мәнінде (құлақ).

Біздің көзіміздің арасында не бар? (мұрын).

Тік мұрындары бар

Қоңқа мұрындары бар. Мұрын маған өте қажет, өйткені ол менің бетіме дейін өсті.

Адамға көз, мұрын, құлақ не үшін қажет екенін тексерейік. Ал қайсысы маңыздырақ?

Адамға көз не үшін қажет? (Магниттік тақтада көздің суреті шығады.)

Тәрбиеші: Көзімізді жұмайық. Сіз не көріп тұрсыз?

Балалар: қараңғылық, жарық...

Тәрбиеші: Қалай ойлайсың, бізге көз керек пе? Не үшін?

Балалар: Заттарды, адамдарды, бізді қоршап тұрғанның барлығын көру, түстерді ажырату, оқу...

Тәрбиеші: бұрылып, бір-біріңіздің көздеріңізге қараңыздар. Олар қандай әдемі?

Кейбіреулері сұр, көк, қоңыр, жасыл.

Көздің үстінде қастар бар, қабақтар мен кірпіктер көзді жауып тұрады. Олар не үшін қажет деп ойлайсыз?

Балалар: Қастар мен кірпіктер көзді терден, кірден және шаңнан қорғайды.

Тәрбиеші: Балалар, көздеріңе қалай күтім жасау керектігін білесіңдер ме?

(Балалардың жауаптары.)

Тәрбиеші:

«Тыңда және есте сақта»

Көзіңізді соққылардан және өткір заттардан қорғаңыз.

Жарқын шамдарға тым ұзақ қарамаңыз.

Теледидарды ұзақ уақыт көрмеңіз.

Компьютерде немесе телефонда ойынды үзіліссіз ойнай алмайсыз.

Кір қолдармен көзіңізді сүртпеңіз.

Күн сайын бетіңізді жуып, көз жаттығуларын жасаңыз.

Ал көзімізді жақсы сезіну үшін қазір көз жаттығуларын жасайық.

Көзге арналған гимнастика.

«Қызық Барбара»

Қызық Барбара

Солға қарайды

Оңға қарайды

Жоғары қарайды

Төмен қарайды

Кішкене шетке отырыңыз (мұрныңыздың ұшына қараңыз,

Оның үстіне құлап түсті (еденге қараңыз).

Тәрбиеші: Енді білейік, адамға мұрын не үшін қажет?

(Магниттік тақтада мұрынның суреті бар.)

Бір қолыңызбен мұрныңызды, екінші қолыңызбен ерніңізді жабыңыз.

Өзіңді қалай сезіндің?

Балалар: Біз дем ала алмаймыз.

Мұрын тыныс алу үшін қажет.

Тәрбиеші: көзімізді жұмайық

(Балаларға туралған пияз мен апельсинді ұсыныңыз.)

Тәрбиеші: не сездің?

Балалар: иісі, пияздың иісі, апельсин...

Тәрбиеші: Сонда бізге мұрын не үшін керек?

Балалар: тыныс алу және иіс сезу.

Тәрбиеші: Мұрнымыздың көмегімен біз тыныс аламыз, тағамның немесе кез келген заттың иісін түсіне аламыз.

Сіз екеуміз пияздың иісін көрдік пе? Оның қаншалықты пайдалы екенін білесіз бе?

(Балалардың жауаптары.)

Тәрбиеші: Пияз мұрындағы микробтарды өлтіреді және бұл оның тыныс алуын жақсартады.

Дене шынықтыру минуты.

Бір, екі, үш, төрт, бес - біз дене боламыз оқу(орнымызда жүреміз).

Міне, арқа, міне, іш (екі қолыңызбен арқаңызды және ішіңізді көрсетіңіз).

Аяқтар (огамиді таптау).

Қаламдар (қолды екі қолмен айналдыру).

Көздер (екі қол көзін көрсетеді).

Ауыз (қолмен көрсету,

Бас, алға-артқа шайқаңыз.

Мойын басын айналдырады.

Ой, мен шаршадым. Ой ой!

Маңдай мен қас.

Міне кірпіктер.

Олар құстар сияқты қалықтады.

қызғылт щектер,

Шаштары қалың, шалғынды шөп сияқты.

Және тізе.

Бұл бізде бар!

Тәрбиеші: Ал енді біз құлақтың не үшін қажет екенін тексереміз? (Магниттік тақтада құлақтың суреті бар.)

Ойын ойнайық «Ол қандай дыбыс екенін тап».

Экранның артында музыкалық аспаптар - бубен, барабан, сылдырмақ; заттар – құмыра, целлофан, ағаш қасықтар.

Егер құлағымызды жапсақ ше? Сіз не естисіз?

Балалар: ести алмаймын, есту қиын...

Тәрбиеші: Құлақ бізге не үшін керек?

Балалар: Есту.

Тәрбиеші: Әртүрлі дыбыстарды есту үшін бізге құлақ керек.

Сондай-ақ олар бізді қауіптен қорғайды, өйткені олар біздің көзіміз ұйықтап жатқанда естуге көмектеседі.

Құлағыңыз ауырмасын және естуіңіз жақсы болсын, бірқатар ережелерді сақтау қажет:

Құлағыңызды тартпаңыз.

Суық және қатты желден қорғаңыз.

Қатты музыка тыңдамаңыз.

Құлақты жуып, су жібермейміз.

Дәрігер, дәрігер.

Біз не істеуіміз керек?

Құлақ жуу керек пе, жуу керек пе?

Егер біз жуынатын болсақ, онда не істеуіміз керек?

Жиі немесе жиі жуыңыз?

Дәрігер жауап береді: «Кірпі!»

Дәрігер ашуланып жауап береді: «Кірпі - кірпі - күн сайын!»

Тәрбиеші: Балалар, қалай ойлайсыңдар, бізге не қажет және маңыздырақ - көз, мұрын, құлақ немесе басқалар ма? дене мүшелері? Олар бізге көмектесіп жатыр ма? Оларды қалай атауға болады?

Балалардың жауаптары: Біздің көмекшілеріміз.

Тәрбиеші: Балалар, біз жаңа не білдік? Бүгін сізге не ұнады және есте қалды?

Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Басқа уақытта біз басқалар туралы білетін боламыз дене мүшелері. Алда әлі талай беймәлім, қызықты нәрселер бар (адам қалай қозғалады, қалай тамақтанады, қалай тыныс алады).

Соңында балаларға көңілді адаммен бояу парақтарын ұсыныңыз.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Менің балаларым және мен жақында күннің бөліктері туралы біле бастадық. Бұл бізге қызықты болуы үшін мен көрнекі құрал жасадым.

Міндеттері: 1. Объектілерді салыстыру қабілетін нығайту; дене мүшелерінің атауларын нақтылау; кеңістіктік қатынастар туралы түсініктерін дамыту; даму.

«Дене мүшелері» ортаңғы топқа сабақты қорытындылауМақсаты: Балалардың адамның құрылысы және оның жеке бөліктерінің мақсаты туралы білімдерін нақтылау. Міндеттері: Сөйлеуді қозғалыстармен үйлестіруге үйрету, дамыту.

«Орта топтағы логопед сабақтарында логотиптерді пайдалану. Тақырыбы: «Дене мүшелері».Тікелей реферат тәрбиелік іс-шаралар«Логопед сабақтарында логотиптерді қолдану ортаңғы топ. Тақырыбы: «Дене бөліктері».



© mashinkikletki.ru, 2024 ж
Зойкин торы - Әйелдер порталы