«Қандай ғажайып әйел-сиқыршы» дайындық тобында сыртқы әлеммен танысу сабағының қысқаша мазмұны. Колодкина А.Ю. Дайындық тобындағы сыртқы әлеммен танысу сабағының қысқаша мазмұны «Сыртқы дүниедегі таза ауа сабағы.

17.10.2020

Сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны

В дайындық тобы

Сабақтың тақырыбы: «Солтүстік – қар мен мұз патшалығы»

Мақсат:Балалардың Солтүстіктегі өмір сүру жағдайлары туралы түсініктерін кеңейту.

Тапсырмалар:балалардың Ресей, атап айтқанда Солтүстік туралы білімдерін енгізуді және тереңдетуді жалғастыру;

балалардың табиғаты, жануарлар дүниесі және адамдардың өмір салты Ресейдің белгілі бір белдеуінің климаттық жағдайларына байланысты екендігі туралы білімдерін жеткізу;

балалардың ой-өрісін кеңейту, ой-өрісін, зердесін, қиялын, сөйлеуін дамыту;

балаларды Отанына, халқына деген сүйіспеншілікке, білімге құштарлыққа тәрбиелеу.

Демо материал:интерактивті тақта, презентация, глобус.

Үлестірмелі материал:жануарлардың ізі бар әр балаға парақ (ақ аю, солтүстік бұғы, ақ қасқыр); қамырдың бөлігі, қарындаш, тіс тазалағыш; солтүстік жануарлары (ақ аю, бұғы, ақ қасқыр, морж) бейнеленген қима суреттер.

Алдын ала жұмыс:

«Солтүстік жануарлары» альбомындағы суреттерді қарау;

Оқу: В.Катаев «Цветик - Семицветик», Г.Снегирев «Алёшка солтүстікте қалай өмір сүрді»;

«Умка» мультфильмдерін көру;

Д/і «Кім не жейді», «Кім қайда тұрады?», «Төртінші тақ» «Жануарды тап», «Атын дұрыс қой»;

Виртуалды хайуанаттар бағына бару.

Сабақтың барысы:

Балалар, қараңдаршы мен бүгін сендердің топтарыңа не әкелдім. Жер шары нені бейнелейді? Жер шарында ең көп қандай түс бар? - Бұл түс нені білдіреді деп ойлайсыңдар?

Түс неғұрлым күңгірт; бұл жерде теңіз немесе мұхит неғұрлым тереңірек.

Жер шарында тағы қандай түстер бар? Жасыл – жазық.

Олар нені білдіреді? қоңыр? (таулар көрсетілген). Түс неғұрлым қою болса, таулар соғұрлым биік болады.

Сары түспен не көрсетілген?

«Жеті гүлдің кішкентай гүлі» ертегісін еске түсіріңіз. Женя қыз бірінші жапырақты жұлып тастағаннан кейін қайда кетті?

Солтүстік жер шарында қай жерде орналасқанын көрсетіңіз. Неліктен олай ойлайсың?

Балалар, Солтүстік дегеніміз не? Сіз ол туралы не білесіз? (Мәңгілік суық, қар және мұз патшалығы)

Женя сияқты солтүстікке барғыңыз келе ме?

Бір, екі, үш, төрт - бізге Солтүстікті кеңірек ашыңыз. Бір, екі, үш, төрт, бес - міне, солтүстік беті.

№1 слайд

Арктиканың климаты өте қатал. Мұз және қар жамылғысы жыл бойына дерлік созылады. Қыста ауа температурасы -60 градусқа дейін төмендейді. Бұл ауа температурасында сумен не болады? Жауын-шашынның қандай түрлері бар? (Балалардың жауаптары) Ал онда қатты жел соғады, қарлы боран жиі соғады. Жазда Арктикаға полярлық күн келеді. Бұл күн тәулік бойы жарқырап тұрған кезде. Мұнда ол ешқашан көкжиектен жоғары көтерілмейді және оның сәулелері мұз бен қармен жабылған бетті аз қыздырады. Бұл жерлер жыл бойы суық: қыста да, жазда да. Қыста солтүстікте қараңғы: таң да, күн де ​​жоқ, кеш те жоқ – күні бойы түн. Бұл полярлық түн. Ол алты айға созылады. Көбінесе полярлық түнде аспанда солтүстік шамдарды көруге болады. Солтүстік жарықтар таң қалдыратын, әдемі көрініс. Қою көк аспан бірнеше сағат бойы түрлі-түсті шамдармен жарқырайды.

Слайд №2

Қыста полярлы түн болса, жазда полярлы күн болады: үздіксіз күн, ақ түн. Қатты климатқа қарамастан, солтүстікте жаз бар, бірақ ол өте қысқа және ыстық емес. Қалай ойлайсыз, адамдар қиыр солтүстікте тұрады ма?

Олар өте қиын табиғи жағдайларда өмір сүреді, бірақ өз жерлерін ешқашан басқа ешкімге айырбастамайды. Өйткені Солтүстік – олардың үйі, шын жүректен сүйетін шағын Отаны. Олар шатырға ұқсайтын арнайы үйлерде тұрады. Бұл үй қалай аталады кім біледі? Мұндай тұрғын үй шатыр деп аталады. Олар неден жасалған деп ойлайсыңдар?

Слайд №3

Мұндай үйлер жел мен суықтан жақсы қорғалған.

Дене шынықтыру минуты

Мұзды желдер соғады

(Балалар жоғарыда қолдарын бұлғайды)

Таулар қарлы және тік.

(қолыңызды жоғары көтеру, саусақтарыңызбен тұру)

Олар жаз туралы естіген жоқ

(алақанды құлаққа басу, екі жаққа еңкейту)

Онда сен әрең жылынып қаласың

(өзіңізді қолыңызбен құшақтаңыз)

Ол кішкентай да, үлкен де емес

(Қолдарыңызды біріктіріп, алшақтатыңыз)

Бұл қарлы материк.

(қолдарыңызды кеуде деңгейінде шапалақтаңыз).

Мұндағы жағдай барлық тіршілік иелері үшін өте ауыр. Арктикалық шөлдерді мекендейтін жануарлардың бірнеше түрі бар. Арктикада қандай жануарлар өмір сүреді?

Неліктен жануарлардың көпшілігі ақ түсті деп ойлайсыңдар?

Слайд №4

Дұрыс, жарайсың. Ақ аю - ең үлкен аю және әлемдегі ең ірі етқоректі сүтқоректі. Жер бетінде ақ аюлар көп емес, сондықтан оларды аулауға тыйым салынады, олар Қызыл кітапқа енгізілген. Ересек аюдың денесінің ұзындығы 3 метрге дейін, салмағы бір тоннаға дейін жетуі мүмкін. Ақ аюлар өте жылдам жүгіре алады және жақсы жүзе алады. Ақ аюдың тері астындағы май қабаты бар, қыста оның қалыңдығы 10 см-ге дейін жетеді. Сондықтан аю мұзды суда оңай жүзіп, қатты суыққа шыдайды. Ақ аюдың қандай табандары бар? Оның табандары өте кең, сондықтан қарға батпайды, ұзақ және тез жүзе алады, табаны қалың түкпен жабылған, сондықтан табаны мұздамайды. Ақ аюдың негізгі азығы итбалықтар.

Слайд №5

Бұғы - Қиыр Солтүстіктің тұрғыны. Оның керемет жүні бар - қалың, жұмсақ. Әсіресе, аяз басылып, қарлы боран соққан қыс айларында жылы болады. Бұғылардың тұяқтары ерекше. Олар кең және тіпті жайылған саусақтар сияқты бір-бірінен жылжытуға болады. Неліктен бұғылардың мұндай тұяқтары бар?

Мұны білу үшін эксперимент жүргізейік.

Үстелде қамырдың бір бөлігі бар, одан қалыңдығы 1-1,5 см болатын жалпақ торт жасаңыз. Ол науаға қол тигізді ме?

Енді қарындашты алып, қайралмаған жағымен қамырдың бір бөлігін басыңыз. Шұқығыш пен қарындаш қалдырған іздерді тексеріңіз. Не болды? Қандай қорытынды жасауға болады?

Тұяқтың аяғы неғұрлым кең болса, жануардың аяқтары қарға соғұрлым аз түседі.

Бұғы тұяқтарының шеттері әлі де күшті және өткір. Бұл өте маңызды! Бұғы күрек сияқты тұяқтарымен қарды қазып, тырмалап, дәмді мүкке (шайыр мүкке) жетеді. Бұғылардың негізгі әшекейі - олардың ірі тармақталған мүйіздері. Бұғылар жыл сайын ескі мүйіздерін жаңасына айырбастайды. Бұғы балаларының да мүйіздері бар, тек кішкентайлары ғана. Бұғылар дәмді сүт береді. Бұғылар саяхатшылар. Тундрада үлкен табындар ұзақ сапарға шығады. Ал табынның басында жетекші – ең тәжірибелі, ең қуатты марал тұрады.

Слайд №6

Морждар - ұзындығы 3-тен 5 м-ге дейін жететін өте үлкен жануарлар. Морждарда үстіңгі жақ сүйегінен төмен қарай шығып тұратын жұп ұзын тістері болады. Морж неғұрлым үлкен болса, соғұрлым оның тістері ұзағырақ. Морждар суда демалады және ұйықтай алады. Морждың жоғарғы ернінде ұзын, қалың болады мұрт, щеткаға ұқсас. Олардың көмегімен морж тамақ іздеуде түбін зерттейді, өйткені үлкен тереңдікте, тіпті мұздың астында ештеңе дерлік көрінбейді, сенсорлықпен іздеу керек. Морждар жағада жатыр, бір-біріне жақын. Осылайша олар бір-бірін жылытады. Олар балықтармен қоректенеді.

Слайд №7

Полярлық қасқыр - мұз қабаттары мен мұзбен жабылған үлкен аумақтарды қоспағанда, бүкіл Арктика мен тундрада өмір сүреді. Тірі қалу үшін қасқыр кез келген тағамды жеуге бейімделген. Ол Арктикадағы өмірге жақсы бейімделген: ол нөлден төмен температурада жылдар бойы өмір сүре алады, күн сәулесін көрмей бірнеше ай жүре алады және тамақсыз апталап жүре алады. Азық іздеуде қасқыр үйірі үлкен аумақтарды қамти алады. Олар басқа жануарлар мен құстарды жейді. Полярлық қасқырлар 7-10 қасқырдан тұратын үйірлерде тұрады. Топты әдетте көшбасшы басқарады. Балапандарды тамақтандыру және өсіру кезінде барлық ересек жануарлар бір-біріне көмектеседі. Көбінесе анасы аңға шыққанда бір-екі жас қасқыр балапандарға қарайды. Олар орада тұрады.

Сонымен, жануарларға Арктикада аман қалуға не көмектеседі?

Майдың қалың қабаты.

Қалың жылы жүн.

Кең табандар.

Жүнді бояу.

Енді «Кімнің ізін тап» ойынын ойнайық. Үстеліңізде жануарлардың іздері мен жануарлары бар карталар: ақ аю, бұғы және ақ қасқыр. Әр жануарды өз жолына қарама-қарсы қою керек.

Менің саған әлі қызық тапсырмам бар. Енді сендер 4 командаға бөлініп, үстелдерге барып, қиылған суреттер бойынша солтүстіктің жануарын құрастырасыңдар, сосын кімнің қандай жануар алғанын бәріміз бірге көреміз.

Міне, бүгін солтүстікке саяхатымыз аяқталды. Бүгін қандай жануарлармен таныстыңдар? Сізге не ұнады?

«Сусыз жер бетінде тіршілік жоқ» даярлық тобындағы сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны

Мақсат: Сіздердің назарларыңызға балабақшаның дайындық тобындағы балаларды сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұнын ұсынамын. Бұл әдістемелік әзірлеумектепке дейінгі тәрбиешілерге пайдалы болуы мүмкін.
Бағдарламалық қамтамасыз ету міндеттері:
- балалардың су, адам өміріндегі және тірі ағзалардағы рөлі, судың түрлері мен түрлері (бұлақтар, өзендер, теңіздер...) туралы білімдерін нақтылау және кеңейту;
- суды ластау көздері, оның салдары, ластануды болдырмау шаралары туралы түсінік беру;
- ластанған суды сүзу арқылы тазарту әдісін енгізу;
- суға деген қамқорлық көзқарасын дамыту;

Материал: өзен, теңіз, мұхит бейнеленген суреттер; глобус, сүзгі, лас су, бассейн, суды үнемдеуге шақыратын плакаттар, су толтырылған 1 шар; мақта, дәке, белсендірілген көмір; ноутбук, флэш-диск.

Сабақтың барысы

Барлығымыз бір отбасы сияқты топтамыз.
Барлығы бақытты, сен де, мен де.
Біз бірге болғанды ​​өте жақсы көреміз.
МЕН Қайырлы таңсөйлеу.

Балалар, мен сендерге дайындаған жұмбақты тыңдаңдар да, тауып көріңдерші.
Ол жүгіреді, ойнайды,
Тіпті аспанға ұшады.
Бақыламасаңыз, төгілуі мүмкін,
Аспанға жоғары булану.
Ол ұшудан қалай жалықтырады?
Ол қайтадан жерге түседі.
Әлемнің кез келген жерінде кездеседі
Айтыңызшы, бұл қандай керемет?

Дұрыс, бұл су.
Педагог балалардың назарын теңіздер, өзендер, көлдер бейнеленген суреттерге аударады. Не көрсетілгенін түсіндіруді сұрайды. Олардың айырмашылығы неде және оларда қандай ортақ нәрсе бар? Жер шарындағы судың түсі қандай? (көк түспен) Н.Рыжованың «Су туралы естідің бе?» өлеңін оқиды.

Сіз су туралы естідіңіз бе?
Олар оның барлық жерде екенін айтады!
Шалшықта, теңізде, мұхитта
Ал су шүмегінде,
Мұздай қатады,
Орманға тұман түседі,
Пеште қайнап жатыр,
Шәйнектің буы ысқырады.
Онсыз өзімізді жуа алмаймыз,
Тамақ ішпеңіз, мас болмаңыз!
Мен сізге есеп беруге батылы барамын:
Біз онсыз өмір сүре алмаймыз
- Балалар, сендер су туралы не білесіңдер? Ол қандай? (мөлдір, дымқыл). Ол кімге керек? Не үшін? Судың адамға қандай пайдасы бар?
-Адам дүниеге келгеннен бастап су оның өмірлік серігіне айналады. Біз күнделікті өмірде суды пайдаланамыз: ішеміз, жуынамыз, душқа түсеміз, тамақ әзірлейміз, ыдыс жуамыз, кір жуамыз...

Су өнеркәсіпте болат пен қағаз өндірісінде қолданылады.
Сусыз нанға қамыр илей алмайсың, киім-кешекке, резеңкеге, дәрі-дәрмекке, кәмпитке мата жасай алмайсың. Су электр станциялары біздің пәтерлерге жеткізілетін электр энергиясын өндіреді.

Ауыл шаруашылығында сусыз жұмыс істей алмаймыз. Кейбір дақылдар, мысалы, қырыққабат немесе күріш жақсы өсу үшін көп суды қажет етеді. Суару үшін егістіктерге суару жүйелері орнатылған.

Көптеген жануарлар судың үстінде және астында үйлерін жасайды және бұл жерде азық-түлік көп. Ежелгі заманнан бері адамдар өзендер, көлдер мен теңіздердің жағасына үйлер салған.
Теңіздер мен өзендердің бойында су жолдары төселген. Өзен және теңіз көлігі күн сайын әртүрлі қалалар мен елдерге адамдар мен жүктерді тасымалдайды. Су адамның ұлы жұмысшысы және көмекшісі.
-Айтыңызшы, сіз екеуміз суды қайдан аламыз? (краннан) Ол біздің үйге қалай кірді? (құбырлар арқылы) Бұл су туралы не айта аласыз, ол қандай? (таза, мөлдір) Біздің кранға су қайдан келеді деп ойлайсыңдар? (өзендерден, көлдерден). Өзендегі, көлдегі немесе тоғандағы су қандай? (бұлтты, лас)
- «Тұщы су» деген сөзді қалай түсінесіңдер? (тұзсыз су). Ал теңіздерде, мұхиттарда су тұзды. Мұндай суда және жемде тек теңіз тұрғындары ғана өмір сүре алады.
-Өзендер мен көлдердің суын ішуге болмайды, ол лас, адамды ауыртады. Су біз үшін таза әрі қауіпсіз болуы үшін ол арнайы тазартылады, тазарту станциясында сүзіледі, содан кейін ғана үйімізге кіреді. Ол түсінікті? Ал, енді сәл демалайық.
«Тамшылар секіру-секіру» дене жаттығулары.
Аспаннан тамшылар ұшып жатты.
Олар ағынға түскісі келді.
Және тыныс алу
Тамшылар құлады - бум
Тамшылар секіреді-секіреді,
Тамшылар шапалақтап,

Аспаннан тамшылар түсті,
Олар ағынмен жүгірді.
Ағындар өтті
Мөлдір де, жеңіл де.
Тамшылар секіреді-секіреді,
Тамшылар шапалақтап,
Тамшылар тепкілеп тепкілейді.

Біз демалдық, мен сендерді дастарханға келуге шақырамын. (үстелде банкалар су бар) Балалар, банкалардағы су туралы не айта аласыңдар? Ол қандай? (бұлтты, лас, мөлдір емес). Оны қалай таза етуге болады? (лас суды сүзгілер арқылы тазарту керек).

Педагог балаларға суды тазартуға болатынын хабарлайды әртүрлі жолдар: дәке, майлық, мақта пайдалану, белсендірілген көмір. Педагог балаларға суды өздері тазалауға тырысуға шақырады. Балалардың өзіндік іс-әрекетінің соңында мұғалім орындалған эксперименттер туралы мәлімдемелерін қорытындылайды.
ҚОРЫТЫНДЫ: суды тазарту сапасы сүзгі жасалған материалға байланысты.

Адамдарға ешқандай су қажет емес, тек таза су қажет. Бірақ таза сукішірейіп барады. Ал бұған халықтың өзі кінәлі. Суды кім немесе не ластауда? (зауыттар, су көлігі, адамдар)

Кәсіпорындардың ағынды суларымен өзен-көлдерге әртүрлі улы заттар түседі. Суды үнемдеу керек. Өзендердің, көлдердің, теңіздердің тазалығына қамқорлық жасай отырып, біз өз денсаулығымызға және айналадағы табиғаттың сұлулығына қамқорлық жасаймыз.
- Балалар, су болмаса не болады деп ойлайсыңдар? (барлық тіршілік иесі өледі) Өзендер мен теңіздердің суының таза болуы үшін қандай шаралар қолдану керек? (қоқыс тастамаңыз, қоқыс тастамаңыз)

Сондай-ақ суды үнемді пайдалану қажет.
Педагог балалармен бірге суды үнемдеуге және оның тазалығын сақтауға шақыратын суреттер мен плакаттарды қарайды.


Адамға өмір сыйлайтын су,
Суды бағалаңыз, оның қауіпсіздігі үшін күресіңіз!
Ол таза немесе өте лас болсын,
Қандай болса да пайдалы.
Қандай су болса да, достар, кездессеңдер,
Оның қауіпсіздігіне бәріміз жауаптымыз.
Әйтпесе су ағып кетуі мүмкін
Содан кейін планетадағы тіршілік жойылады.
Светлана Олегова
Барлығы тамаша жұмыс жасады
Ойнайтын уақыт келді.
Мен сендерге арнаймын
Керемет ойын бар.

«Капитошка» ойыны ойналады
Балалар шеңберге тұрып, музыка тыңдай отырып, су толтырылған допты бір-біріне береді. Музыка тоқтаған соң доп кімде болса, сол ойыннан шығады.

Балалар, сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер, келесі жолы су туралы не білгілерің келеді?

Нұсқаулықта 6-7 жас аралығындағы балаларды бір жыл бойы қоршаған әлеммен таныстыру үшін жұмысты жоспарлау және сабақ жазбалары берілген.

Кітап мектепке дейінгі білім беру қызметкерлеріне, сонымен қатар педагогикалық колледждер мен жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған.

    Ольга Витальевна Дыбина - Балабақшадағы дайындық тобында сыртқы әлеммен танысу сабақтары. Сабақ конспектісі 1

Ольга Витальевна Дыбина
Балабақшаға дайындық тобында сыртқы әлеммен танысуға арналған сабақтар. Сынып жазбалары

Кіріспе

Бұл оқу құралы 6-7 жастағы балаларды сыртқы әлеммен (пәндік орта және құбылыстар) таныстыру жұмыстарын сәтті ұйымдастыруға және жүргізуге көмектеседі. қоғамдық өмір) сабақтар, ойындар, іс-шаралар кезінде, дидактикалық ойындар.

Мұғалімдерге бағдарламаның осы бөлімі бойынша жұмысты жоспарлауды жеңілдету үшін оның мазмұны тақырыптарда берілген. Әрбір тақырып қарастырылады: сабақтың, іс-әрекеттің немесе ойынның шамамен барысы ұсынылады. Мұғалім сабақты жоспарлау кезінде шығармашылықты көрсете алады, ауыспалы ойын және проблемалық жағдаяттарды қоса алады, бұл балалармен жұмысты одан да табысты және мазмұнды етеді.

Әрбір тақырыпты оқуды ойын тапсырмасымен (жұмбақтар, жұмбақтар, сызбалар, жауаптар т.б.) аяқтауға болады. Ойын тапсырмалары жұмыс дәптерінде берілген (Дыбина О.В. Мен әлеммен танысамын: 6–7 жастағы балаларға арналған жұмыс кітабы. - М.: ТК Сфера, 2009).

Мұғалімдер сыртқы әлеммен танысу кезінде мыналарға ерекше назар аударуы керек:

- шындықтың заттары, құбылыстары туралы монолог-әңгімемен ғана шектелу; сабақтарыңызда мүмкіндігінше көп іс-әрекеттерді қосу керек (орындыққа, диванға отыру, киім киіп, оларда серуендеу, анаңызды шақыру, әжені емдеу және т.б.);

– балаларды көп сұрақтармен шамадан тыс жүктеу;

– балалармен жұмысты ұйымдастыруды тек оқу іс-әрекетінің түріне дейін қысқарту.

Сыртқы әлеммен танысу сәйкес құрылуы керек психологиялық ерекшеліктерібалалар, бұл процесті қол жетімді және тиімді ету үшін өзара әрекеттесудің барабар формаларын, құралдарын, әдістері мен әдістерін таңдау.

Мектепалды даярлық тобында сыртқы әлеммен таныстыру ойын-әрекет түрінде де, дидактикалық ойынның өзі түрінде де, ойын ережесі балалардың іс-әрекеті мен қарым-қатынасын реттеп, оны дұрыс шешуде жүзеге асырылады. мәселелер ойынның мақсатына жету болып табылады. Ойын-әрекеттерді, дидактикалық ойындарды ұйымдастыру және өткізу кезінде әрбір баланың қоршаған әлемге қатысты өзінің белсенділігін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін атмосфераны құру маңызды. Сіз әртүрлі әдістерді қолдана отырып, ойынды қиындата аласыз:

– саяхатты әр түрлі объектілердің өткеніне, бүгініне және болашағына қосу (балалардың жасына байланысты);

– сапарлар санының артуы;

– әр командадағы командалар мен қатысушылар санының өзгеруі;

– объектілерді салуға арналған тапсырмаларды қосу және т.б.

Дидактикалық ойындарды балалар мен ересектердің бірлескен іс-әрекетінде де, мектеп жасына дейінгі балалардың өз бетінше әрекетінде де, қоршаған әлемді тану процесінде белсенділікті ынталандыру үшін де қолдануға болады.

Мектепалды даярлық тобындағы балалар үшін эксперименттік ойындардың оқу тапсырмалары күрделене түсуі керек: берілген алгоритм бойынша өз бетінше әрекет етіп, нәтиже алудан бастап, үлгілерге сәйкес алгоритм құра білуге ​​дейін; объектінің құрылымын, қасиеттерін, ерекшеліктерін, белгілерінің өзара әрекеттесу ерекшеліктерін анықтау және талдау қабілетінен оларды қатынастар мен өзара тәуелділік жүйесінде (құрылымы, қызметі, мақсаты, уақыт пен кеңістіктегі болуы және т.б.) бейнелеу қабілетіне дейін. .).

Қалалық дербес мектепке дейінгі білім беру мекемесі

Ситнещелкановский атындағы балаларды дамыту орталығы - балабақша«Березка»

Ступинск муниципалды ауданы

Кіріктірілген сабақтың қорытындысы

қоршаған ортамен танысу

даярлық мектеп тобында

«Адамдарға қол не үшін керек?»

Орындалған:

Тәрбиеші

бірінші біліктілік санаты

Петрова Елена Александровна

Мақсаты: балаларға қолдың маңызды бөлігі екендігі туралы негізгі түсінік беру адам денесі.

Тапсырмалар:

1. Тәрбиелік:

Қарым-қатынас барысында бір-біріне деген достық қарым-қатынасқа, ынтымақтастыққа, эмпатияға тәрбиелеу;

Денеңізді зерттеуге қызығушылықты, оған ұқыпты және қамқорлықпен қарауды тәрбиелеу.

2. Тәрбиелік:

Балалардың қолдың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту;

Балалардың қолмен орындайтын әрекеттері туралы білімдерін бекіту - ұстау, алу, беру; құру және т.б.

Балаларға етістіктер мен сын есімдерді таңдауға жаттықтыру.

Байыту сөздік қорұғымдар: «жетекші қол», оң, сол.

3. Дамытушылық:

Объектілер арасында байланыс орнату қабілетін дамыту;

Қол моторикасын, ұсақ моторикасын дамыту;

Балалардың өзін-өзі бағалауын қалыптастыру;

Зейінін, логикалық ойлауын дамыту.

Білім беру салаларының интеграциясы

Когнитивті даму

Сөйлеуді дамыту

Әлеуметтік және коммуникативті даму

Алдын ала жұмыс:

  • күнделікті мінез-құлық саусақ гимнастикасыжәне нүктелі массаж;
  • «Түртіп тап», «Көңілді алақандар» ойындарын өткізу;
  • жүзеге асыру үстел ойындары«Мозаика», «Конструктор»;
  • балалардың санитарлық-гигиеналық дағдыларын дамытуға бағытталған әңгімелер;
  • «Мойдодыр» шығармаларын оқу Қ.И. Чуковский, «Не жақсы, не жаман»;
  • аппликация, модельдеу, сурет салу сабақтарын өткізу;
  • жүзеге асыру еңбек қызметіТопта;

Материалдар мен жабдықтар:

1. Доп, магнитофон.

2. Экспериментке арналған заттар: қарындаштар мен қағаз; макарон науалары; кітаптар; қайшы.

3. Әртүрлі көңіл-күйдегі эмоцияларды бейнелейтін сызбалар.

4. Балалар киімі – екі юбка, екі футболка.

5. Әр балаға үлестірмелі дидактикалық материал: «Жаман – жақсы» карточкалары.

Сабақтың барысы:

Балалар музыка әуенімен топқа кіріп, шеңберге тұрады.

Балалар, қонақтарға, бір-бірлеріне қарап, күлімдеп, амандасыңдар.

Бүгінгі сабағымыз көңілді және достық болуы үшін «Достықтан өту» ойынын ойнайық.

Барлық балалар шеңберге жиналды,

Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың.

Қолды мықтап ұстайық

Ал бір-бірімізге күлімдеп қарайық!

Өзіңізді кішкентай күн ретінде елестетіңіз, қолдарыңыз жылы сәулелер. Алдымен оларды бір-біріне алға қарай созыңыз, содан кейін қолдарын ұстаңыз. Бір-біріңді жылылықтарыңмен жылытыңдар, көздеріңді жұмыңдар, сезіңдер. (Музыка) Терең тыныс алып, 3 рет дем шығару. Барлық көзіңізді ашыңыз.

Байқағаным, ойын барысында бәрің бір-біріңе күлімдеп, жылы лебізбен, нәзіктікпен қарадыңдар. Қолдарыңыз барлығына жылулық пен мейірімділік сыйласын. Барлығыңызға рахмет, орындықтарға отырыңыз.

Бүгін мен сендерді адам денесінің маңызды мүшесі және жұмбақты шешкенде мына суреттен қайсысын көретіндері туралы әңгімелесуге шақырамын.

Бұл екі әпке қандай?

Екі апалы-қолөнерші,

Екі өрілген өрілген.

Олар тігіп, тоқып, пісіреді,

Олар ән айтып жүрмей ме? (Қолдар.)

Дұрыс, қолдар. Қолдың бөліктерін еске түсірейік. Мен көрсетемін, ал сен жауап бересің. (Иық, шынтақ, білек, қол, саусақтар)

Әр саусақтың өз аты бар.

Кім бізге саусақтардың атын айтуға дайын? (Бас бармақ, сұқ саусақ, ортаңғы, сақина, кішкентай саусақ)

Үлкен саусаққа бару

Олар тура үйге келді

Көрсеткіш және орта

Аты жоқ және соңғы

Кішкентай саусақтың өзі кішкентай,

Табалдырықты қағады.

Саусақтар бірге дос.

Олар бір-бірінсіз өмір сүре алмайды

«Бір – көп», «Мейірімділікпен ата» ойыны (саусақ, шынтақ, т.б.)

Айтыңызшы, бүгін тістеріңізді жуғанда, тіс щеткаңызды немен ұстадыңыз? (Қолдармен.)

Таңғы асқа тостағанды ​​немен ұстадың? (Қолдармен.)

Ал қасық ше? (Қолдармен.)

Түймелерді немен бекіттің? (Қолдармен.)

Балабақшаға барғанда анам мен әкем де қол ұстасып қалды. Біздің қолымыз қаншама маңызды нәрселерді жасай алады. Бұл қолдар біздің көмекшіміз дегенді білдіреді.

«Ойлан және айт» ойыны

Қолдың қандай түрлері бар? (Күшті, жылдам, бауырмал, епті, еңбекқор, мейірімді, т.б.)

Вика өлең оқиды:

Қол бәріне жетеді

Сіз оны қолыңызбен ұстай аласыз

Ал ойыншық пен шөп пышағы,

Ал артқы жағындағы ауыр орындық.

Қолдарыңызды сермеуге болады

Сіз текшелермен ойнай аласыз

Сурет салу, құм қазу,

Нанның бір бөлігін үзіңіз.

Тіпті бұлттан шыққан тамшылар

- Барлықтарыңызға лайықты жауаптарыңызға рахмет, барлығыңыз өте зейіндісіздер, шеңберге тұрыңыздар.

«Қайталау» ойыны

- Енді мен сізге қатарынан бірнеше әрекетті көрсетемін, ал сіз мен көрсеткен әрекеттерді ретімен қайталауыңыз керек.

1.Қолдар жоғары көтеріледі.

2.Бас үстінде шапалақтау жасалады.

3. Қолдар екі жаққа жайылады.

4.Қолды төмен түсіру.

Ойын 5 рет жалғасады

Олар сондай-ақ қолдар туралы айтады - «нәзік». Кімнің қолдары жұмсақ? Олар не істеп жатыр? (Олар еркелейді, сипайды, құшақтайды, аяйды, т.б.)

«Алтын қолдар» деген сөзді қалай түсінесіңдер? (Бұл қолдар бәрін жақсы істеуді біледі: емдеу, жасау, т.б.)

Доппен ойнау «Менің анамның (әкемнің, әжемнің, атамның) алтын қолдары бар, өйткені ол біледі...»

Менде мына керемет доптар бар, солармен ойнап, қолымызды созайық.

Мен допты шеңберге айналдырамын
Мен оны алға-артқа айдаймын,
Мен олардың алақандарын сипап аламын,
Содан кейін мен оны аздап қысамын.
Мен допты әр саусақпен басамын,
Ал мен екінші қолымнан бастайын.

Тәрбиеші: - Ойын үшін барлығыңызға рахмет, үстелдерге отырыңыз.

Эксперименттер.

№1. Қолды тексеру.

Екі қолды үстелге қойыңыз. Оларға мұқият қарап, маған айт: адамның неше қолы бар?

(Екі қол)

Қолдарымыз бір-біріне қалай ұқсайды?

(5 саусақ бар)

Балалар, біздің қолымыз не істей алатынын көрейік. Алдарыңызда кітап тұр. Оның беттерін қолдарсыз аударып көріңіз. Қолдарыңызды артқа жасырыңыз.

Сізге оңай болды ма?

Сіз парақты қалай аудардыңыз?

(Мұрынмен үрлеуге болады)

Енді парақты қолдарыңызбен айналдырыңыз. Жарайсың.

№ 2. -Келесі тапсырма. Қолыңызды қолданбай макаронды басқа табаққа ауыстырыңыз.

Ал енді өз қолдарыңмен. Қолдарымыздың қалай жұмыс істейтінін қараңыз. Адам қолымен неше түрлі әрекеттер жасалады.

Қолдар не үшін?

(Қол өзіне қызмет ету үшін қажет, яғни тамақтану, жұмыс істеу, сурет салу, киіну т.б.).

№3 - Жарайды. Жарайсың. Енді олардың бірдей жақсы жұмыс істейтінін тексерейік. Бірақ алдымен оң және сол қолдарыңыздың қайда екенін білетініңізді тексерейік.

Оң қолыңызды, ал енді сол қолыңызды көтеріңіз.

Оң қолыңызға қарындаш алып, қағазға күннің суретін салыңыз. Дрю.

Енді сол қолыңызбен сол күнді салыңыз.

Дима, қай қолмен сурет салу ыңғайлы?

Қайшыны алыңыз және жолақты алдымен оң қолыңызбен, содан кейін сол қолыңызбен кесіңіз.

Айтыңызшы, Настя, тапсырманы сол және оң қолмен орындау бірдей жақсы ма?

Адамға жұмыс істеуге ыңғайлы қолды жетекші қол деп атайды.

Қай қолмен қасықты ұстау ыңғайлы? (хост)

Оң қолы басым болғандарға қолыңды көтер. Енді сол қолы басым болғандар қол көтеріңдер. Қай адамдар көбірек?

Балалар, сендер білесіңдер ме біздің қолымызға не пайдалы, не жаман?

Балалардың жауаптары.

Енді біз мұны сізбен бірге тексереміз.

Балалардың жіктеу қабілетін дамыту үшін «Жақсы – жаман» ойыны.

Қолдану нұсқаулары. - Үстеліңде карточкалар бар. Карточкаларда екі алақан бар: «көңілді» алақанмен силуэт және «мұңды» алақанмен силуэт. Сіздің міндетіңіз - біздің қолымызға не пайдалы, не жаман екенін ойлау. Біздің қолымызға жақсы нәрсе көңілді алақанмен, ал жаман нәрсе қайғылы алақанмен байланысты болуы керек.

Сабырлы музыка ойнап, балалар тапсырманы орындайды.

Вика, сіз «қайғылы» алақанмен қандай суреттерді байланыстырдыңыз? Неліктен?

Кристина, сіз «көңілді» алақанмен қандай суреттерді байланыстырдыңыз? Неліктен?

Жарайсыңдар балалар, шеңберге тұрып ойнайық

Біз аяғымызды басамыз

Қол соғамыз

Біз бір сәттің көзіміз

Біз иығымызды көтереміз

Бір мұнда, екеуі осында,

Өзіңізге бұрылыңыз

Бір отырды, екеуі тұрды

Қолымызды жоғары көтердік

Бір екі, бір екі,

Ойын аяқталды

№ 4. Эксперимент «Қолдың мәні»

Тексеріп көрейік, бәлкім, шынымен де, бір қолымыз бізге жетеді, ал екінші қолымыз артық болар ма еді? Орындықтарға отырыңыз.

Қолдану нұсқаулары. -Қарашы, менде қыздарға арналған киімдер бар. Музыка ойнап тұрғанда біреуі бір қолымен, екіншісі екі қолымен затты киеді. Сіздің міндетіңіз - бұл тапсырманы кім жылдам орындағанын көру.

Музыка ойнайды, балалар тапсырманы орындайды.

Қараңдаршы, кім жылдам киінді, кімге оңайырақ болды? (екі қолмен)

Кімге қиынырақ болды және неге? (бір қолмен)

Бұл екі қолдың біз үшін бірдей маңызды екенін білдіреді. Сондықтан қолдарыңызды мұқият емдеу керек.

Сіздің қолдарыңыз мейірімді және шебер деп ойлаймын!

Қолдарыңа қараңдар. Олар тез кірлене ме? (Иә)

Кір ең көп қайда жиналады? (тырнақ астында)

Қолымызға қалай күтім жасауымыз керек? (Сабынмен жуу, тырнақтарды кесу, қолды зақымдамау, саусақтарды ауызға салуға болмайды)

3. - Бүгін менің тобымда ойыншықтарға, түрлі заттарға, айналадағы адамдарға ғана емес, өзіне, қолына да қамқорлық жасайтын өте ақылды, зейінді, ұшқыр, тату, әдепті балалар бар екеніне көзім жетті. !

«Оң қол алға...» музыкалық ойыны

Әдебиет:

1.А.И. Иванова «МАН» Әрине - балабақшадағы ғылыми бақылаулар мен тәжірибелер.

2. И.А. Морозова Айналамен таныстыру. Сабақ конспектілері.

3. О.В. Епифанова «Сөйлеуді дамыту», « Қоршаған орта». Дидактикалық материалегде жастағы мектеп жасына дейінгі балалармен сыныптар үшін.


Ағымдағы бет: 1 (кітапта барлығы 6 бет) [оқуға болатын үзінді: 2 бет]

Ольга Витальевна Дыбина

Балабақшаға дайындық тобында сыртқы әлеммен танысуға арналған сабақтар. Сынып жазбалары

Кіріспе

Бұл оқу құралы 6-7 жастағы балаларды сабақта, ойын-әрекетте, дидактикалық ойындарда қоршаған әлеммен (пәндік орта және әлеуметтік өмір құбылыстарымен) таныстыру жұмыстарын сәтті ұйымдастыруға және жүргізуге көмектеседі.

Мұғалімдерге бағдарламаның осы бөлімі бойынша жұмысты жоспарлауды жеңілдету үшін оның мазмұны тақырыптарда берілген. Әрбір тақырып қарастырылады: сабақтың, іс-әрекеттің немесе ойынның шамамен барысы ұсынылады. Мұғалім сабақты жоспарлау кезінде шығармашылықты көрсете алады, ауыспалы ойын және проблемалық жағдаяттарды қоса алады, бұл балалармен жұмысты одан да табысты және мазмұнды етеді.

Әрбір тақырыпты оқуды ойын тапсырмасымен (жұмбақтар, жұмбақтар, сызбалар, жауаптар т.б.) аяқтауға болады. Ойын тапсырмалары жұмыс дәптерінде берілген (Дыбина О.В. Мен әлеммен танысамын: 6–7 жастағы балаларға арналған жұмыс кітабы. - М.: ТК Сфера, 2009).

Мұғалімдер сыртқы әлеммен танысу кезінде мыналарға ерекше назар аударуы керек:

- шындықтың заттары, құбылыстары туралы монолог-әңгімемен ғана шектелу; сабақтарыңызда мүмкіндігінше көп іс-әрекеттерді қосу керек (орындыққа, диванға отыру, киім киіп, оларда серуендеу, анаңызды шақыру, әжені емдеу және т.б.);

– балаларды көп сұрақтармен шамадан тыс жүктеу;

– балалармен жұмысты ұйымдастыруды тек оқу іс-әрекетінің түріне дейін қысқарту.

Сыртқы әлеммен танысу балалардың психологиялық ерекшеліктеріне сәйкес құрылуы керек, бұл процесті қол жетімді және тиімді ету үшін өзара әрекеттесудің барабар формаларын, құралдарын, әдістері мен әдістерін таңдау керек.

Мектепалды даярлық тобында сыртқы әлеммен таныстыру ойын-әрекет түрінде де, дидактикалық ойынның өзі түрінде де, ойын ережесі балалардың іс-әрекеті мен қарым-қатынасын реттеп, оны дұрыс шешуде жүзеге асырылады. мәселелер ойынның мақсатына жету болып табылады. Ойын-әрекеттерді, дидактикалық ойындарды ұйымдастыру және өткізу кезінде әрбір баланың қоршаған әлемге қатысты өзінің белсенділігін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін атмосфераны құру маңызды. Сіз әртүрлі әдістерді қолдана отырып, ойынды қиындата аласыз:

– саяхатты әр түрлі объектілердің өткеніне, бүгініне және болашағына қосу (балалардың жасына байланысты);

– сапарлар санының артуы;

– әр командадағы командалар мен қатысушылар санының өзгеруі;

– объектілерді салуға арналған тапсырмаларды қосу және т.б.

Дидактикалық ойындарды балалар мен ересектердің бірлескен іс-әрекетінде де, мектеп жасына дейінгі балалардың өз бетінше әрекетінде де, қоршаған әлемді тану процесінде белсенділікті ынталандыру үшін де қолдануға болады.

Мектепалды даярлық тобындағы балалар үшін эксперименттік ойындардың оқу тапсырмалары күрделене түсуі керек: берілген алгоритм бойынша өз бетінше әрекет етіп, нәтиже алудан бастап, үлгілерге сәйкес алгоритм құра білуге ​​дейін; объектінің құрылымын, қасиеттерін, ерекшеліктерін, белгілерінің өзара әрекеттесу ерекшеліктерін анықтау және талдау қабілетінен оларды қатынастар мен өзара тәуелділік жүйесінде (құрылымы, қызметі, мақсаты, уақыт пен кеңістіктегі болуы және т.б.) бейнелеу қабілетіне дейін. .).

Нұсқаулық қосымша материалды ұсынады: сабақтан тыс уақытта, серуендеу кезінде балалармен жұмыс істеуге арналған ойын әрекеттерінің нұсқалары, ойындар, жаттығулар.

Мектепалды даярлық тобында балаларды қоршаған әлеммен (пәндік орта және әлеуметтік өмір құбылыстарымен) таныстыру үшін айына 2 сабақ бөлінеді.

Әзірлеуге және тестілеуге Тольятти қаласындағы «Лада» балалық шақ планетасы» АНО №179 «Снежок» балабақшасының педагогтар ұжымы, меңгерушісі Паленова Надежда Петровна, әдіскері Наталья Григорьевна Кузнецова қатысты. ересектерді еңбекпен таныстыруға арналған сыныптар.

Нұсқаулық оқу жылына арналған материалды шамамен бөлуді ұсынады. Мұғалім айдың мерекелеріне сәйкес (қазан – мұғалімдер күні; ақпан – Отан қорғаушылар күні, сәуір – космонавтика күні және т.б.) немесе материалдың қолжетімділігіне қарай материалды өзінше тарата алады.

Оқу жылының материалдарын тарату



Кестенің жалғасы.



Кестенің жалғасы.



Кестенің жалғасы.


Сабақ жазбаларының үлгісі

қыркүйек

1. Көмекші элементтер

Бағдарлама мазмұны.Балалардың өндірістегі адам еңбегін жеңілдететін заттар туралы түсініктерін қалыптастыру; бұл элементтер сапаны, әрекет жылдамдығын жақсартуға, күрделі операцияларды орындауға және өнімдерді өзгертуге болатынын түсіндіру.

Материал.Әртүрлі объектілерді, соның ішінде өндірісте адам еңбегін жеңілдететін заттарды (мысалы, станок, компьютер, робот, тігін машинасыжәне т.б.); чиптер, затты, буманы, Dunno хатын сипаттау алгоритмі.

Сабақтың барысы

Педагог балаларға Даннодан алынған сәлемдеме туралы хабарлайды. Сәлемдемеде тақырыптық сурет пен тапсырмалары бар хат бар: Данно балалардан барлық тапсырмаларды орындауды және олардың орындалғаны туралы хатпен хабарлауды сұрайды.

1-жаттығу.Педагог барлық тақырыптық суреттерді үстелге орналастырады және балаларға өндірісте адамдарға көмектесетін объектілерді бейнелейтін суреттерді таңдауға шақырады. Балалар кезек-кезек бір суретке түседі, заттың атын атайды, оның адамға не үшін қызмет ететінін айтады. Заттың атын дұрыс атаған және қалай қолданылғанын айтқан бала чип алады. Кім көп фишка жинаса, сол жеңеді.

2-тапсырма.Педагог өндірісте жұмысты жеңілдететін объектілерді бейнелейтін балалар таңдаған суреттерді үстелге қояды. Мұғалім алгоритм арқылы пәндердің бірін сипаттайды. Бірінші болып затты болжап, атаған бала фишка алады. Бала да көшбасшы бола алады.

3-тапсырма.Балалар екі командаға бөлінеді. Үстелде заттардың суреттері бар. Мұғалімнің сигналы бойынша бір топ өндірістегі өнімдерді дайындау сапасы мен жылдамдығын арттыратын объектілерді бейнелейтін суреттерді таңдайды, екінші топ күрделі әрекеттерді орындайтын және өнімді өзгертетін объектілерді бейнелейтін суреттерді таңдайды. Суреттерді жылдам әрі дұрыс теріп, таңдауын түсіндірген топ жеңеді.

4-тапсырма.Педагог балаларға роботты, компьютерді, калькуляторды, жазу машинкасын немесе машинаны бейнелейтін суреттерді бір-бірден көрсетеді. Балалар әр объектінің атын атайды, қажет болған жағдайда сипаттау алгоритміне сүйене отырып, ол туралы әңгімелейді, бұл заттардың барлығы адам жасаған әлемге жататынын атап өтеді. Мұғаліммен бірге бұл заттардың өндірісте жұмысты жеңілдететінін, өнімнің сапасын арттыратынын, жұмыс процесін тездететінін, үйлесімді әрекет ететінін және басқа элементті өзгерте алатынын түсіндіреді.

2. Тату отбасы

Бағдарлама мазмұны.Балалардың отбасы (бірге тұратын, бірін-бірі сүйетін, бір-біріне қамқор болатын адамдар) туралы түсініктерін жинақтау және жүйелеу. Отбасының тектік тамыры туралы түсініктерін кеңейту; отбасына және жақындарына танымдық қызығушылықты күшейту; жақындарына қамқорлық жасауға деген құлшынысын тәрбиелеу, өз отбасына деген мақтаныш сезімін дамыту.

Материал.Білмейтін қуыршақ; «Менің отбасым» көрмесі – оқушылардың отбасы мүшелерінің фотосуреттері, олардың сүйікті заттары; қолөнерге арналған материалдар (түрлі-түсті қағаз, қайшы, желім, табиғи материалжәне т.б.).

Алдын ала жұмыс.«Менің отбасым» көрмесін құру. Әңгімелесу: «Ата-анамның кәсіптері», «Біз қалай демаламыз», «Мен өзімді... қашан жақсы сезінемін», «Біздің үй жануарлары» т.б. Отбасы туралы мақал-мәтелдерді үйрету. «Менің отбасым» тақырыбына сурет салу. Суретшілердің отбасы тақырыбына салған картиналарының репродукциясын сараптау; отбасылық альбомдар.

Сабақтың барысы

Педагог мақал-мәтелді айтады және балаларды онда не айтылғанын болжауға шақырады: «Бірге адам көп, ал бөлек - қызықсыз».

Балалар. Бұл мақал отбасы туралы айтылған.

Тәрбиеші. Дұрыс. Бүгін біз отбасы туралы сөйлесетін боламыз. Отбасы дегеніміз не? (Балалардың жауаптары.) Мен Данноны бізге қонаққа шақырдым. (Қуыршақты көрсетеді.) Ол біздің «Менің отбасым» атты көрмені көргісі келеді. Оған отбасыларыңыз туралы айтыңыз.

Балалар (қажет болса) отбасы мүшелерінің фотосуреттеріне жақындайды, оларда кім бейнеленгенін, отбасының қай жерде суретке түскенін және т.б.

Білмеймін. Балалар, мен сендердің отбасыларың туралы айтқанда бәріңнің күлімдеп тұрғандарыңды байқадым. Неліктен? (Біз отбасымыздағы барлығын жақсы көреміз. Барлығы бірге суретке түскен күнді еске алу жақсы, т.б.)

Тәрбиеші. Сіз бәрін бірдей жақсы көресіз бе, әлде отбасында басқалардан артық жақсы көретін адам бар ма? Бұл адам туралы бізге кім айтқысы келеді? Ол қандай? (Балалар ертегілері - міндетті емес.) Енді Dunno-ға отбасы мүшелерінің өзіңіз әкелген сүйікті заттарын көрсетіңіз және айтыңыз. (Балалар әңгімесі.) Отбасында ата-ана мен бала бір-бірін бір нәрсемен қуантады. Қалай ойлайсыңдар, балалар ата-аналарын қуанту үшін не істейді? (Олардың өсуі, жаңа нәрсені үйренуі, үлкендерге көмектесуге ұмтылуы және т.б.)Ата-аналар балаларын бақытты ету үшін не істейді? (Оларға қамқорлық жасау, сүю, қорғау, т.б.)Енді отбасы мүшелерінің фотосуреттерін кішіден үлкенге дейін реттеңіз.

Балалар фотосуреттерді орналастырады, мұғалім оларға сұрақтар қояды:

– Отбасыңыздың үлкені кім?

- Ең кішісі кім?

- Кімнің анасы кім?

-Кім кімнің баласы?

– Анаң үшін сен кімсің?

-Әже үшін бе?

-Ағаң үшін бе?

– Отбасында атасынан үлкен кім болуы мүмкін? (Балалардың жауаптары.) Тәрбиеші. Баяғыда атаның өзі бала еді, оның да ата-анасы сені қалай бағып-қаққанындай, оны жақсы көретін, қамқор болған ата-анасы да болған. Содан кейін бала өсіп, ұл-қызы болды - сіздің болашақ әкеңіз немесе анаңыз. Содан кейін сен дүниеге келдің, ал атаңның әке-шешесі сенің үлкен атаң мен үлкен әжең болды. Бұл да сіздің отбасыңыз; Олар сенің жаныңда болмауы мүмкін, бірақ атаң, әкең немесе анаң арқылы саған деген махаббатын жеткізген. Ата-анасының қандай болғанын, не істегенін, қалай өмір сүргенін білсеңіз, ата мен әже риза болар еді. Олардан бұл туралы сұраңыз. Сосын бізге айт.

Білмеймін. Барлығыңыздың отбасыларыңыз болғаны өте жақсы. Сіз әлемдегі ең бақытты балаларсыз, өйткені сіздердің отбасыларыңызда барлығы бір-бірін жақсы көреді және бірге бақытты өмір сүреді.

Тәрбиеші. Отбасы ежелден қастерлі. Адамдар отбасы туралы көптеген мақал-мәтелдер құрастырған. Оларды еске алайық.

Балалар. Күн жылы, ананың барында жақсы. Өз анаңнан тәтті дос жоқ. Алтын мен күміс қартамайды, әке мен шешенің бағасы жоқ. Бүкіл отбасы бірге - және жан орнында.

Тәрбиеші. Балалар, отбасыңа қандай тілек айтар едің? (Балалардың жауаптары.)

Білмеймін. Маған сіздің отбасыңыз туралы айтқаныңыз ұнағаны сонша, мен сіздердің біріне барғым келді.

Тәрбиеші. Балалар, Данноны отбасыңа қонаққа шақырғыларың келе ме?

Білмеймін. Мен барлық жігіттерге кезекпен баруға қуаныштымын. Бүгін мен Андрейдің отбасымен танысқым келеді, өйткені ол өзінің барлық туыстары туралы өте қызықты және егжей-тегжейлі айтты.

Тәрбиеші. Ал енді мен сізге отбасыңыздың барлық мүшелерін қуантатын сыйлықтар жасауды ұсынамын. Сіз өзіңіздің талғамыңызға қарай қолөнерге арналған материалды өзіңіз таңдай аласыз.

Балалар сыйлық жасайды.

3. Ғажайып заттар

Бағдарлама мазмұны.Балаларды адамдар ойлап тапқан заттарды табиғат объектілерімен салыстыруға және олардың арасындағы ортақтықты табуға үйрету (табиғат адамға не бермеді, ол өзі ойлап тапты).

Материал.Табиғи және жасанды әлем объектілерін бейнелейтін суреттер (әр балаға екі сурет). Екі бөліктен тұратын карточкалар: бір жартысында адам жасаған заттарды (мысалы, тікұшақ, трактор, шаңсорғыш, парашют, экскаватор, қайық, үй, кран, қолшатыр, ұшақ, машина, пойыз және т.б.) бейнелейді. картаның жартысы бос. «Домино» суреттері: бір жартысында табиғат әлемінің объектілері, ал екінші жағында - адам жасаған дүниенің объектілері; сәлемдеме, Даннодан хат.

Сабақтың барысы

Педагог балаларға Даннодан алған сәлемдеме туралы хабарлайды. Сәлемдемеде тақырыптық сурет пен тапсырмалары бар хат бар: Данно балалардан барлық тапсырмаларды орындауды және олардың орындалғаны туралы хатпен хабарлауды сұрайды.

1-жаттығу.Педагог балалардың көмегімен барлық суреттерді екі топқа бөледі: табиғат әлемінің объектілері бар суреттер және адам жасаған дүниенің объектілері бар суреттер. Педагог өзіне табиғат әлемінің объектілері салынған суреттерді сақтайды, ал жасанды дүниенің заттары бар суреттерді балаларға бөледі.

Мұғалім табиғат әлемінің объектісін атайды. Адам қолымен жасалған дүниеден жұптастырылған затты тапқан бала оның суреті бар суретті алып, заттың атын атайды және оны табиғат әлеміндегі затпен салыстырады (мысалы, қарлығаш - ұшақ, жираф). тырна, әтеш – сағат, т.б.). Балалар барлық жұп заттарды тапқан кезде тапсырма орындалды деп саналады.

2-тапсырма.Балаларға домино суреттері (бір жартысында табиғат әлемінің объектілері, ал екінші жағында - адам жасаған дүние) таратылады. Бірінші бала өзінің суретін орналастырады, келесісі өзінің суретін табиғи немесе жасанды дүниедегі заттың бейнесін қояды (Домино ойынының принципі бойынша, мысалы, инелік - сағат - әтеш - тырна - жираф - кит және т.б.). Барлық карталар тізбекте орналасқанда тапсырма орындалды деп саналады.

3-тапсырма.Әр балаға екі сурет ұсынылады. Мысалы, бір суретте ұшақ, екіншісінде құс бейнеленген. Суреттерді салыстыру, ұқсастықтары (ортақ элементтері) мен айырмашылықтарын табу ұсынылады (мысалы, құс пен ұшақтың ұқсастығы - қанаттары, мұрындары мен тұмсықтары, ұшақ пен құстың құйрығы; айырмашылықтары: құс тірі құс, ұшақ жансыз зат) және олар туралы әңгімелеу.

4-тапсырма.Балаларға екі бөліктен тұратын карточкалар беріледі: бір жартысы адам жасаған заттарды (мысалы, тікұшақ, трактор, шаңсорғыш, парашют, экскаватор, қайық, үй, кран, қолшатыр, ұшақ, машина, пойыз және т.б.) бейнелейді. ал қалған жартысы бос. Бала картаның бос жартысын есте сақтап, сол табиғат объектісін салуы керек, оның ұқсастығында адам екінші жартысында бейнеленген нысанды жасаған (мысалы, пойыз - қырықаяқ, машина - қолтырауын).

Балалар мен мұғалім Дунноға хат жазады, онда оның тапсырмалары өте қызықты және балалар орындағанын айтады. Олар Данноға алғыс айтып, қонаққа шақырады.

4. Біздің бақшамыз қандай тамаша

Бағдарлама мазмұны.Балалардың балабақшаның әлеуметтік маңызы, оның қызметкерлері туралы, балабақшаға баратын балалардың құқықтары мен міндеттері туралы түсініктерін кеңейту және жалпылау. Құрбыларына және басқаларға достық қарым-қатынасты тәрбиелеу.

Материал.Суреттері бар карталар әртүрлі эмоциялар, балабақша үй-жайларының фотосуреттері, балабақшаның жоспары және оның үй-жайларының белгілері мен нышандары, әртүрлі кәсіптегі адамдардың заттары немесе құралдары бейнеленген карточкалар, фишкалар, сыйлықтар.

Сабақтың барысы

Мұғалім сабақты әңгімеден бастайды: «Жақында балалар, сендер өз отбасыларың туралы, өздеріңді жақсы сезінетін жерлері туралы және сені бәрі жақсы көретін жерлер туралы айттыңдар. Сіздердің барлығыңыздың басқа отбасы бар екенін білесіз бе, олар да сізді жақсы көреді, сізбен кездесуге әрқашан қуанышты, қызықты іс-шаралар өткізеді, оқиды, күшті және сау болуға көмектеседі? Бұл қандай екінші отбасы? Кім болжады? (Бұл балабақша.)Сіз балабақшаңызды жақсы көресіз бе? Сізге мұнда келу ұнайды ма? Айтыңызшы, сіз балабақшаға не үшін келесіз? Сізге балабақшада не ұнайды және не ұнамайды?» (Балалардың жауаптары.)

Педагог балаларға әртүрлі эмоциялар бейнеленген карточкаларды көрсетіп, тапсырманы орындауды сұрайды: «Балабақшада, үйдегі сияқты, сізде әртүрлі көңіл-күй бар: сіз қуанасыз, содан кейін мұңаясыз, содан кейін бір нәрсеге таң қаласыз, содан кейін ашуланып, қайтадан қуанасыз. Кез келген картаны алыңыз, эмоциялар бейнесіне мұқият қараңыз және балабақшада осындай көңіл-күй болған кезді есте сақтаңыз. (Балалар ертегілері.)

Редуктор. Барлығыңызға балабақша керек екенін білдік. Ал балалардан басқа балабақша кімге керек? (Ата-аналар, онда жұмыс істейтін адамдар, бүкіл қалаға қажет.)Ата-аналарға балабақша не үшін қажет екенін түсіндіріңіз? Балабақша қызметкерлері? Барлық азаматтарға? (Балалардың жауаптары.) Қаламызда балабақшалар көп пе? (Иә.)Барлық балабақшалар бірдей ме, әлде бір-бірінен айырмашылығы бар ма? Қандай айырмашылық бар? (Сыртқы түріғимараттар, ойын алаңдары...)Егер адам балабақшаға бірінші рет барса және өзінің қайда екенін білмесе, балабақшаны табу үшін не білуі керек? (Балабақшаның атауы, нөмірі және оның мекен-жайы.)Мұның бәрін білесіз бе? Атаңыз. (Балалардың жауаптары.) Сіз өз балабақшаңызды жақсы білесіз бе? Балабақшадағы әртүрлі бөлмелердің мақсатын білесіз бе? Онда жұмыс істейтін адамдар? Мұны қазір тексереміз. «Кім өз балабақшасын жақсы біледі» сайыс ойынын ойнауды ұсынамын.

Балалар екі командаға бөлінеді, мұғалім әр командаға кезекпен сұрақтар қояды; Әрбір жауап үшін ұпайлар беріледі, соңында олардың саны есептеледі және жеңімпаздар марапатталады.

1-жаттығу.Педагог балабақша ғимаратының фотосуреттерін көрсетеді. Балалар бөлмені танып, оның атын атап, сол жерде жұмыс істейтіндерді тізімдеу керек.

2-тапсырма.Балабақша жоспарына балабақша үй-жайының белгі-символдарын орналастырыңыз (кім жылдам).

3-тапсырма.Балабақша аумағында өсетін ағаштарды атаңыз (кім көп атайды).

4-тапсырма.«Не артық?» ойыны: әртүрлі мамандық өкілдері бейнеленген суретте балабақшада жоқ мамандықты сызып тастау.

5-тапсырма.«Мамандықты тап» дидактикалық ойыны. Педагог заттардың суреттері бар карточкаларды көрсетеді, балалар осы зат жұмысында қолданылатын адамның мамандығын атайды (шөміш - аспаз; ыдыс-аяқ - мұғалімнің көмекшісі; шарлар - дене шынықтыру мұғалімі; фортепиано - музыка жетекшісі; кір жуғыш машина– кір жуу; термометр - медбике; балға - ұста және т.б.).

6-тапсырма.Назвать права (на игру, на занятия, на прогулку, на заботу и т. д.) и обязанности (содержать свое тело и одежду в чистоте, соблюдать правила гигиены, поддерживать порядок, не обижать других, оказывать элементарную помощь взрослым и детям) детей балабақшада.

7-тапсырма.Үлкен жігіттердің балаларға қалай көмектесе алатынын, олар үшін не істей алатынын көрсетіңіз.

Тәрбиеші. Жарайсыңдар, балалар, сендер өз балабақшаларыңды жақсы білесіңдер, оны жақсы көресіңдер және оны өмір бойы есте сақтайсыңдар деп үміттенемін, өйткені мұнда ең тамаша жылдар – балалық шақ өтеді. Біздің балабақшаның бұдан да жақсы болғанын қалайсыз ба? Сізде қалаған барлық мүмкіндіктер бар деп елестетіп көріңіз - бәрі орындалады. Көздеріңізді жұмып, демалыңыз, армандаңыз және балабақшамызды бұдан да жақсырақ ету үшін не істер едіңіз, айтыңыз.

Тыныш музыка ойнап тұр. Балалар өз армандары туралы айтады.

5. Кітаптың өткеніне саяхат

Бағдарлама мазмұны.Балаларды кітаптың жасалу және шығу тарихымен таныстыру; кітаптың адам шығармашылығының әсерінен қалай өзгергенін көрсету; қызығушылығын ояту шығармашылық белсенділікадам; кітапқа деген қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Материал.Түрлі-түсті безендірілген кітаптар, әр уақыттағы баспа машиналары, қайың қабығы, антикварлық кітаптар бейнеленген иллюстрациялар; кітаптың өткеннен бүгінге дейінгі тақырыптағы суреттер жинағы; кітапқа деген дұрыс, ұқыпты қатынасты көрсететін сюжетті суреттер жинағы.

Сабақтың барысы

Мұғалім балаларға жұмбақтар сұрайды:


Ол үнсіз сөйлейді
Бірақ бұл түсінікті және жалықтырмайды.
Сіз онымен жиі сөйлесесіз -
Сіз төрт есе ақылды боласыз!

Ағаш емес, жапырақтары бар,
Көйлек емес, тігілген,
Адам емес, әңгімеші.
(кітап)

Содан кейін балаларды алдын ала дайындаған кітаптар көрмесін тамашалауға шақырып, олардың түрлі-түстілігіне назар аударады.

Тәрбиеші. Бұл не? Сізге кітаптар керек пе? (Кітаптардың көмегімен білім мен ақпарат беріледі.)Кітаптарды кім жасайды? Адам кітапты қолмен жасай ма? (Кітаптар баспаханадағы машиналар арқылы жасалады.)

Педагог әр уақыттағы баспа машиналарын бейнелейтін иллюстрацияларды көрсетіп, балалармен бірге зерттейді.

Тәрбиеші. Баспа машиналары болмаған кезде кітаптардың қалай жасалғанын білесіз бе? Ежелден адамдар ертегі, жыр, мақал-мәтел, жұмбақтар құрастырған. Ал ұмытпау үшін оларды қағазға түсіру керек болды. Саздан жасалған тақтайшаларға жазылған кітаптарды оқу ыңғайлы болды деп ойлайсыз ба? Әрине жоқ! Сондықтан Қытайда олар күшті арқанға байланған бамбук табақтарға (суретті көрсетеді) кітаптар жаза бастады. Бірақ бұл да ыңғайсыз болды. Қытайлықтар жібекке қылқалам мен сиямен кітап жаза бастады. Ал Мысырда кітаптарды тас тақталарға (суретті көрсетеді), содан кейін папирусқа - қағазға ұқсас, қамыстан жасалған өте жұқа және ұзын парақ жазды. Папирустар шиыршықта оралған (суретті көрсетеді). Ақырында, адамдар қағазды ойлап тапты және қағазда кітаптар жасай бастады: алдымен қолмен жазылған, содан кейін басып шығарылған. Қолмен жазылған кітаптардың мұқабалары ағаш, былғарымен қапталғаннемесе шүберек. Бір кітапты қолмен жазу өте ұзақ уақытты алды. Көптеген кітаптар жасау қажеттілігі туындаған кезде адам баспа машинасын ойлап тапты. Орыс тіліндегі бірінші кітапты Иван Федоров басып шығарды. Баспа машинасы кітап жасауды жеңілдетті. Бірте-бірте адам баспа машинасын жетілдірді, бірден көптеген кітаптар шығаратын машиналарды ойлап тапты. Кітаптың ұзағырақ сақталуы үшін беттерді басып шығаратын, кесетін және тігійтін, түрлі-түсті мұқабаларды басып шығаратын, иллюстрацияларды басып шығаратын және түптеу жасайтын машиналар бар. Барлық машиналарды адамдар басқарады. Бірақ кітапты басып шығаруды бастамас бұрын оның мазмұнын дайындау керек. Кітаптарға барлық материалдарды кім дайындайды деп ойлайсыз? (Ақындар, жазушылар, суретшілер.)Соның нәтижесінде сіз бен біз керемет суреттері бар әдемі кітаптарды (шоуларды) оқимыз.

Содан кейін «Не болды, не болады» ойыны ойналады. Балаларға суреттерден тізбек жасау ұсынылады: кітаптың өткеннен бүгініне дейін. Тапсырманы тезірек орындаған адам жеңеді.

«Мен кітапты қалай күтемін» ойыны ойналады.

Педагог балаларға ұсынылған сюжетті суреттердің ішінен кітапқа дұрыс, ұқыпты қатынасты бейнелейтін суреттерді таңдап алуды және кітаптармен жұмыс істеу ережелерін атауды ұсынады (жыртпау, кітапқа сурет салу, парақтарды майыстыру). Тапсырманы тезірек орындаған адам жеңеді.

Педагог балаларды кітап бұрышына барып, кітаптардың топта жақсы орындалғанын тексеруге шақырады.



© mashinkikletki.ru, 2024 ж
Зойкин торы - Әйелдер порталы